רז גרינברג

בוגר תואר ראשון במדעי מזרח אסיה ותקשורת. בתיאוריה הוא יכול לקרוא, לכתוב ולדבר יפאנית, אבל אל תנסו אותו. מלמד קורס מדע בדיוני בחטיבת ביניים למחוננים. כותב ביקורות אודות סרטים, טלוויזיה, ספרים וקומיקס בשלל מקומות, בינם אתר האגודה הישראלית למדע בדיוני (ופנטסיה), אתר ביקורות הסרטים 'עין הדג', מגזין הרשת 'בלי פאניקה', הפנזין CyberCozen והמגזין 'המימד העשירי'. עורך את מדור האנימציה היפאנית של האתר ISF. מנהל את האתר 'הייאו מיאזאקי - מדריך טיולים לחולמים' המוקדש לגדול במאי האנימציה של יפאן, בכתובת: http://www.geocities.com/trvlfd/. בזמנו הפנוי, הוא מחפש דרכים להיות שוב עסוק.פרק ראשון מ''בן אלמוות מאת רוג'ר זילאזני''    25/12/2008    רז גרינברג
במהלך "שלושת הימים" נחרב כדור הארץ. בני האדם עזבו כבר מזמן את הערבות הרדיואקטיביות השוממות והפכו לנוודים, בני בלי בית, המתגוררים ביקום לא להם. רק מתי מעט, אידיאליסטים, מוזחים, שארית הפליטה, עושים את דרכם בין הצללים בחיפוש אחר אתמול שלעולם לא יחזור.
צריך סוף לסיפור אהבה? ביקורת סרט    18/04/2008    רז גרינברג
מאז יצירת המופת הראשונה שלו, "Voices of Distant Star", נשמע קולה של חבורה צעקנית ונרגשת שהכתירה את הבמאי מקוטו שינקאי בתואר "מיאזאקי הבא". אם לשפוט על פי סרטו האחרון, "5 סנטימטרים בשניה", בקרוב מאוד נצטרך להודות שהם צדקו.
כוכבת נולדת – ביקורת ספר    23/11/2007    רז גרינברג
איך נוצרה הנסיכה נאוסיקה מעמק הרוח – הראשונה מבין שורה ארוכה של גיבורות וגיבורים בלתי-נשכחים שתרם הייאו מיאזאקי לפנתיאון המאנגה והאנימה? ספר חדש מספק תשובה לשאלה הזאת, ולהרבה מאוד שאלות אחרות. כתבה חדשה פרי עטו של רז גרינברג לרגל 'שבוע מיאזאקי' המצויין השבוע בערוצי הלווין.
סיונארה, מינה-סאן – מכתב פרידה    02/09/2007    רז גרינברג
רז גרינברג עורך מדור האנימה נפרד מ-ISF.
איש הנצח, לנצח    24/06/2007    רז גרינברג
רז גרינברג מביא לנו ביקורת חדשה על איש הנצח של היוצר האנימה האגדי יושיאקי קוואג'ירי
מסתורי פאריס – ביקורת סדרה    28/05/2007    רז גרינברג
הוא היה אביר, מרגל, דיפלומט, בונה חופשי, אחד מנאמניו של המלך לואי ה-15 ועד היום לא ממש ברור אם הוא היה גבר או אישה. מה הפלא שבחרו לעשות עליו סדרת אנימה.
לשאוף לפסגה – ביקורת סדרה    12/03/2007    רז גרינברג
כתבה חדשה פרי עטו של רז גרינברג
רוצחים מלידה – ביקורת קומיקס    13/11/2006    רז גרינברג
החדשות לפיהן חברת Dark Horse מוציאה תרגום לסדרת מאנגה חדשה של הצמד קזואו קואיקה וגוסקי קוג'ימה (יוצרי סדרת המופת Lone Wolf and Cub) יצרו גל של ציפיה דרוכה בקרב מעריצים רבים – אך כגודל הציפיות כן גודל האכזבה. "Path of the Assassin" היא בעיקר סדרה דוחה.
מלחמת האדם הזקן - פרק מתוך ספר    07/09/2006    רז גרינברג
פרק ראשון מתוך ספר חדש בהוצאת ינשוף
מפלצות תוצרת בית – ביקורת סרט    24/08/2006    רז גרינברג
עכשיו אפשר כבר להכריז רשמית: אנימציה ביתית היא הדבר החם הבא שמגיע מיפאן. אין הוכחה טובה יותר מהסרט "Negadon: The Monster From Mars" שהגיע לאחרונה ל-DVD ומהווה את אחת מחוויות הצפייה המרשימות ביותר שנראו באנימציה היפאנית מזה זמן רב.
ג'יימס בונד מהגיהינום – ביקורת קומיקס    21/07/2006    רז גרינברג
המגמה המבורכת של תרגום סדרות מאנגה קלאסיות נמשכת עם פרקים נבחרים ממעלליו של "גולגו 13" – אחד מגיבורי המאנגה הפופולאריים ביותר בהיסטוריה.
להתבונן בתהום – ביקורת קומיקס    23/05/2006    רז גרינברג
באיחור מטורף מגיע סוף-סוף התרגום האנגלי הרשמי של Monster – אחת מסדרות המאנגה המשובחות ביותר של העשור האחרון, פרי עטו ומכחולו של האמן נאוקי אורסוואה. רוצים את השורה התחתונה לפני הביקורת? מדובר בקריאת-חובה עבור כל חובבי הקומיקס היפאני והקומיקס בכלל.
כמה ספרים (ודיסקים ואתרים) טובים    09/04/2006    רז גרינברג
כותבים עבודה על מאנגה? יש לכם הרצאה להכין על אנימה? או אולי אתם סתם רוצים הכיר את התחום יותר לעומק? הנה כמה המלצות על מקורות מידע טובים.
מכון מאנגה למדע – ביקורת קומיקס    27/01/2006    רז גרינברג
הקומיקס היפאני ידוע בסדרות המד"ב המורכבות והעמוקות שהוא מספק לחובבים. סקירה על שלושת הכרכים הראשונים בשלוש סדרות כאלה.
על פרשת דרכים – סיכום השנה באנימה    01/01/2006    רז גרינברג
על שנת 2005 שהסתיימה לה: סיכום ההתרחשויות בחזית האנימה וכמו תמיד - חמש הוצאות ה-DVD המצטיינות בתחום.
בין עצי הבמבוק, על גדות נהר השאול חלק 2    09/12/2005    רז גרינברג
המשך כתבתו המצויינת של רז על אחת מיצירות הקומיקס המפורסמות ביותר, "זאב בודד וגור" (Lone Wolf and Cub).
בין עצי הבמבוק, על גדות נהר השאול חלק 1    27/11/2005    רז גרינברג
טום הנקס ב-"הדרך לפרדישן". אומה ת'ורמן ב-"להרוג את ביל". פחות או יותר כל הדמויות המאכלסות את "עיר החטאים". האב הרוחני של כל אלה הוא קזואו קואיקה.
היפאנים שצעקו ''זאב!'' – ביקורת קומיקס    29/10/2005    רז גרינברג
לפני שהביא לעולם את סדרת המאנגה המופתית Berserk, שימש קנטרו מיורה כאמן-להשכיר עבור כותבי קומיקס שונים. שתי סדרות קצרות אותן צייר – "מלך הזאבים" ו-"יפאן" הופיעו לאחרונה בתרגום אנגלי, ומלמדות את הקוראים כמה מזל יש להם בשל העובדה שכיום מיורה כותב את התסריטים לקומיקס שלו בכוחות עצמו.
מילים הן הנשק שלו – ביקורת סדרה    16/10/2005    רז גרינברג
מתחשק לכם לראות סדרת אנימה, אבל רובוטים ענקיים לא עושים לכם את זה? התסביכים הרומנטיים של נערות פעורות-עיניים עולים לכם על העצבים? אין לכם כוח לדיונים פילוסופיים מתמשכים על רקע פנטסיה אפלה או מד"ב מדכא? אם זה המצב, סביר ש-"Yugo the Negotiator" היא מה שאתם צריכים.
ישן מפני חדש – ביקורת סדרה    03/09/2005    רז גרינברג
סדרת האנימה Galaxy Railways מצליחה, במעשה אלכימיה מופלא, לשלב בין רוח-הגבורה הארכאית של כמה מאופרות-החלל הותיקות של האנימציה היפאנית ובין הרוח המרדנית יותר המאפיינת את היצירות המודרניות בז'אנר. התוצאה? אחת מסדרות האנימה המוצלחות ביותר שיזדמן לכם לראות.
המסע הארוך ביותר - ביקורת ספר    27/06/2005    רז גרינברג
מה עושים כאשרהסופר מעכב עד אין-קץ את הכרך הבא בסדרת הפנטסיה האהובה שלו? במקום לטפס על הקירות, הקוראים יכולים לפנות לכמה מהיצירות המוקדמות שלו. הוצאת "אופוס" מביאה מזור כזה בדיוק לכאביהם של חובבי סדרת "שיר של אש ושל קרח" - "מסעות טאף", אחד מספריו המוקדמים של הסופר ג'ורג' ר.ר. מרטין.
כך נעה וכך נאה - ביקורת סרט    27/06/2005    רז גרינברג
"הטירה הנעה", סרטו החדש של הייאו מיאזאקי ("המסע המופלא") מגיע אלינו בקרוב. האם הוא יכול להצדיק את הציפיות העצומות שיצר קודמו?
סמוראים של חצות – ביקורת סדרה    28/05/2005    רז גרינברג
לא יצירת המופת שכולם חיכו לה, ועדיין, Samurai Champloo, סדרת האנימה החדשה מבית היוצר של שינצ'ירו ווטאנבה, בהחלט מספקת את הסחורה.
סוף עידן הדינוזאורים – סיכום שנה    01/01/2005    רז גרינברג
כמה הרהורים קצרים על המתרחש בזירת האנימה לכבוד סופה של שנת 2004, ורשימת חמש הוצאות ה-DVD המצטיינות של השנה.
תולדות השיגעון בעידן הזיכרון – ביקורת סדרה    13/12/2004    רז גרינברג
אם למישהו עוד היה ספק בהיותו של סטושי קון הדבר הגדול הנוכחי באנימציה היפאנית, הרי שסדרת הטלוויזיה החדשה שלו מסירה את הספק הנ"ל לחלוטין. קבלו את Paranoia Agent – האנימה הטובה ביותר של השנה.
זכרונות מניאו-טוקיו – ביקורת די.וי.די.    20/11/2004    רז גרינברג
עם ההפצה המערבית המתקרבת של "Steamboy", סרטו הראשון באורך מלא של הבמאי קצוהירו אטומו ("אקירה") מזה 15 שנים, מגיעים למדפי ה-DVD שני סרטי אנתולוגיה שאוטומו היה שותף בהפקתם – "Neo Tokyo" ו-"Memories".
החלוצים שלפני המחנה – ביקורת די.וי.די.    10/10/2004    רז גרינברג
Yamato Collection, הוא אוסף די.וי.די. המכיל חמישה סרטים המבוססים על סדרת האנימה הקלאסית "סיירת החלל ימאטו", סדרה הידועה יותר לצופים המערביים בשם "חלוצי החלל". האוסף מספק לאותם צופים הצצה נדירה ולא-מצונזרת אל המקור היפאני של הסדרה. אך האם הוא מספק יותר מזה?
כוכבים נופלים    18/09/2004    רז גרינברג
לכבוד צאתה של טרילוגיית מלחמת הכוכבים ל-DVD, החליט ג'ורג' לוקאס לבצע שינויים נוספים בסדרה המיתולוגית. עבור רז גרינברג הוא הגדיש את הסאה.
שלושה בעקבות אחת – ביקורת די וי די    28/08/2004    רז גרינברג
"סנדקי טוקיו" ("Tokyo Godfathers") הוא אתנחתה סימפטית מאוד בדרכו של הבמאי סטושי קון, אחד מהיוצרים המעניינים ביותר באנימציה היפאנית כיום. אבל היצירה המשמעותית-באמת הבאה שלו עדיין בדרך.
ערפדים, בוקרים ולוחמים – ביקורות קומיקס    20/08/2004    רז גרינברג
מבחן שטח לשלושת סדרות המאנגה שזכו בשנה האחרונה לתרגום על ידי חברת Dark Horse: "הלסינג", "טריגאן" ו-"ברזרק".
לחיות ולמות בניאו-טוקיו    26/07/2004    רז גרינברג
בשבוע שעבר עלה על המסכים ביפאן סרט הקולנוע "נער הקיטור". סרט זה הנו הסרט הראשון באורך מלא אותו מביים אמן האנימציה והקומיקס קצוהירו אוטומו, 15 שנים לאחר שחולל מהפכה בשני תחומי המדיה עם סדרת הקומיקס "אקירה" והסרט שהתבסס עליה. מאמר זה סוקר את הקריירה של אוטומו – מהיכן הוא בא, מה הפך אותו לאומן כה חשוב בתחומו, היכן הוא הסתתר ב-15 השנים שחלפו, והאם עדיין נותר לו מה לחדש?
מוטאנטים בסאנידייל - ביקורת קומיקס    13/06/2004    רז גרינברג
ג'וס ווידון, הגורו הבלתי-מעורער של טלוויזיית-הז'אנר בשמונה השנים האחרונות, סיים לאחרונה (זמנית לפחות) את ענייניו בסדרות "באפי" ו-"אנג'ל", ועכשיו הוא עוצר למנוחה קצרה בכתיבה לסדרת הקומיקס Astonishing X-Men. למרבה הצער, מהחוברת הראשונה לפחות, העצירה הזאת נראית דומה יותר לנחיתת-אונס.
רשימת רז - מאנגה    27/03/2004    רז גרינברג
לאחר שנים של מחקר מעמיק, כתיבה מאומצת והפקה חסרת תקדים, קבלו את רשימת רז: רשימת הטובים שבכותרי המאנגה בכל הזמנים.
גברים ממאדים, נשים ממאנגה - ביקורת קומיקס וסרט    13/03/2004    רז גרינברג
מוטו האגיו היא אחת מהאומניות המשפיעות ביותר שקמו לקומיקס היפאני. סדרת המאנגה A, A Prime והסרט They Were 11 נותנים לקהל המערבי הזדמנות נדירה להתרשם מעבודותיה.
כבר ירד השלג בהרים רחוקים - ביקורת קומיקס    04/02/2004    רז גרינברג
למרות מזג האוויר הסוער, רוב תושבי ארץ הקודש לא יזכו, כנראה, לראות שלג בחורף הנוכחי. כתחליף, הם יכולים להסתפק בספר המאנגה Shirahime Syo - Snow Goddess Tales שתורגם לאחרונה לאנגלית.
אבל המנגינה לעולם נשארת - ביקורת די וי די    15/01/2004    רז גרינברג
אנימציה ומוסיקה תמיד הלכו טוב ביחד - מ-"פנטסיה" של וולט דיסני, דרך "צוללת צהובה" של הביטלס, ועד לאינספור קליפים ב-MTV, החיבור בין השניים נוטה ליצור תופעות-קאלט. נראה כי הסרט Interstella 5555 - שיתוף פעולה בין צמד הפופ הצרפתי דאפט-פאנק ומלך אופרת-החלל במאנגה ובאנימה, לייג'י מצומוטו ("חלוצי החלל") עתיד להפוך לתופעה כזו.
אנימיינסטרים? סיכום שנה    28/12/2003    רז גרינברג
2003 הייתה השנה בה האנימה פרצה למיינסטרים. אפשר היה להגיד את אותו הדבר, אולי, גם על השנה שקדמה לה, ועל זאת שלפניה, בה הופצו מספר יוצא-דופן של סרטי אנימה בבתי הקולנוע בארה"ב, ובכל זאת - השנה האחרונה הייתה ללא ספק נקודת ציון יוצאת דופן ביחס של המערב לאנימציה היפאנית.
אהבה בין הכוכבים - ביקורת סרט    22/11/2003    רז גרינברג
שמו של הסרט Voices of Distant Star מעיד לא רק על תוכנו אלא גם על מהותו - קול חדש ואמיץ באנימציה היפאנית, שיכול בהחלט להעיד על העתיד הצפוי לתחום.
הולך נגד הרוח - ביקורת סדרה    01/11/2003    רז גרינברג
Ninja Scroll - הסדרה, מהווה את המתאבן הרשמי לסרט הקולנוע השני באותו השם, עליו שוקד הבמאי יושיאקי קוואג'ירי בימים אלו ממש. רז גרינברג לא כל כך מצא את הקשר בין יצירת המופת הקולנועית לבין השגרה הטלוויזיונית שממשיכה אותה.
גות'אם סושי    29/08/2003    רז גרינברג
אומן המאנגה קיאה אסאמייה מקבל לאחרונה תלושי משכורת נדיבים מחברת הקומיקס האמריקאית "מארוול" בזכות עבודתו על סדרת "אקס-מן". מקריאה בספר Batman: Child of Dreams, אותו הוא כתב וצייר עבור החברה המתחרה, "די.סי.", אפשר בהחלט להבין למה.
קוראים (וגם צופים) כותבים    28/08/2003    רז גרינברג
כמו כל המדורים האחרים באתר ISF, גם מדור האנימה שמח לקבל כתבות וביקורות מהגולשים לצורך פרסום באתר. כמה דגשים שראוי להתעכב עליהם לפני שאתם שולחים אלינו כתבות או ביקורות שכאלה:
על גגות ניו-יורק - ביקורת סדרה    26/07/2003    רז גרינברג
"ספיידרמן: הסדרה המצוירת" היא הדבר הבא בתחום הקומיקס הטלוויזיוני המונפש, כך לפחות סבור רז גרינברג שראה את הסדרה החדשה של רשת MTV.
המשך המסע - ביקורת ספר ודיסק    02/07/2003    רז גרינברג
ביחד עם "המסע המופלא", המוקרן כעת על מסכי הקולנוע בארץ, מגיעים גם ספר אודות הכנת הסרט, ודיסק המכיל את הפסקול שלו. האם הם תורמים לחוויית הצפייה או גורעים ממנה?
מסביב לעולם בפאניקה - ביקורת סדרה    20/06/2003    רז גרינברג
Full Metal Panic היא סדרה שלא ממש ברור לאיזה ז'אנר היא משתייכת. בהתחלה היא נראית כמו קומדיית-נעורים רומנטית מז'אנר ה-"הוא מעדיף לשגע לה את השכל והיא מעדיפה לזרוק עליו דברים מאשר להודות שהם אוהבים זה את זו". אחר כך היא הופכת לסדרת אקשן על רובוטים ענקיים. ואז יש גם דרמה צבאית-פוליטית רצינית יותר שמזכירה קצת את סרטי "פטלייבור". אז מה הולך בסדרה הזאת לעזאזל?
ספרים, רבותי, ספרים - ביקורת סדרה    24/05/2003    רז גרינברג
בתזמון מושלם עם שבוע הספר המתקרב, מביאה לנו חברת Manga Entertainment את סדרת האנימה Read or Die הממחישה עד כמה קריאת ספרים היא דבר חשוב. עובדה: היא עוזרת להציל את העולם.
בין מזרח ומערב - ביקורת סדרה    23/03/2003    רז גרינברג
אלכסנדר (Reign: The Conqueror), סדרת האנימה החדשה של פיטר ציאנג היא שעשוע מענג עבור חובבי האנימה שבניכם.
רחוק מאוד מגן-עדן - ביקורת סרט    23/02/2003    רז גרינברג
שבועיים בטרם צאתו לאקרנים בארה"ב, רז גרינברג צפה בסרט הקולנוע Cowboy Bebop: Knocking on Heaven's Door, על פי סדרת הטלוויזיה המצליחה. הכצעקתה?
ברנשים, חתיכות, רובוטים ואקדחים - ביקורת קומיקס    26/01/2003    רז גרינברג
Cannon God Exaxxion, הסדרה החדשה מבית היוצר של קניצ'י סונודה, תורגמה בימים אלו לאנגלית. רז גרינברג כבר קרא ואהב.
משאלות לשנה החדשה    31/12/2002    רז גרינברג
רז גרינברג שוטח בפני קוראי ISF את חמשת משאלות המנגה והאנימה הכמוסות שלו, לקראת השנה החדשה המפציעה לה מחר.
השטן בא לטוקיו - ביקורת סדרה    08/12/2002    רז גרינברג
Doomed Megalopolis, סדרת האנימה הוותיקה מ-1991 יצאה בימים אלו במהדורה מחודשת ל-די וי די. רז גרינברג מדווח.
חלומה של ילדה - ביקורת סדרה    19/11/2002    רז גרינברג
Domu: A Child's Dream היא אחת מעבודותיו המוקדמות של קצוהירו אוטומו, יוצרן המיתולוגי של 'אקירה' - הסדרה הקומיקסאית וסרט הקולנוע. בימים אלו רואה אור בארה'ב, מהדורה חדשה של התרגום האנגלי.
אפוקליפסה קיברנטית - ביקורת סדרה    20/10/2002    רז גרינברג
Battle Angel Alita היא סדרת קומיקס המתרחשת בעולם פוסט אפוקליפטי שהפך כולו למגרש גרוטאות אחד גדול. גיבורת הסדרה היא אליטה, קיבורגית מסתורית בעלת יכולות לחימה מרשימות, שאינה יודעת מהיכן הגיעה.
הלילה... הוריקאן! - ביקורת סדרה    02/10/2002    רז גרינברג
רז גרינברג חוזר בזמן אל הסדרה Bubblegum Crisis, שלמעשה החלה, בגרסתה המקורית, את תופעת מעריצי האנימה בעולם המערבי - קרי ארה'ב.
בתחנה באנדרומדה עמד קטר    13/09/2002    רז גרינברג
סקירה קצרה וממצה של סדרת המנגה Galaxy Express 999, שהופיעה לאחרונה בתרגום לאנגלית, פרי עטו של ללייג'י מצומוטו, היוצר המיתולוגי של 'חלוצי החלל'.
מסע חניכה פנטסטי    21/08/2002    רז גרינברג
בכל הנוגע לסרטי אנימציה, כך נטען לעיתים קרובות, החלוקה בין יפן לארה'ב היא בעיקר בקהל אליו סרטים אלה פונים. הסרטים המערביים - בעיקר אלה שהגיעו מבית דיסני (ולאחרונה גם 'דרימוורקס'), פונים לילדים. הסרטים מיפן מיועדים לקהל המבוגר.
רובוט שב משדה הקרב - ביקורת די וי די    14/08/2002    רז גרינברג
Gundam Movies Box Set במאי: יושיוקי טומינו. יפאן 1980-81
לרקוד עם ערפדים - ביקורת סדרה    01/08/2002    רז גרינברג
לחובבי האנימה יש באחרונה אהבה חדשה ולאהבה הזאת יש שיניים חדות. קוראים לה Hellsing והיא סדרת האנימציה האחרונה מאולפני 'גונזו' שביקורת על סדרה אחרת שלהם, Vandread, כבר הופיעה בעבר ב ISF (ראו לינק בצד ימין למעלה).
סיפורים שלא נשלמו - ביקורת קומיקס    23/07/2002    רז גרינברג
'פשטות תפקודית, מורכבות מבנית: החיים הטובים לכל' -מתוך The Promethean Challenge, הכרך הראשון בסדרת Appleseed
דם, אש ותמרות עשן - ביקורת סדרה    08/07/2002    רז גרינברג
ההיצע של סרטי וסדרות הפנטסיה מהן יכול לבחור חובב האנימה הממוצע הוא גדול למדי - בהחלט גדול יותר מזה של סרטי הקולנוע וסדרות הטלוויזיה המופקים בהוליווד, למשל.
בעקבות תיבת נוח - ביקורת סרט    21/06/2002    רז גרינברג
ספריגאן, במאי הירוצוגו קוואסאקי, יפאן 1998
מלחמת המינים בחלל העמוק - ביקורת סדרה    08/06/2002    רז גרינברג
סדרת הלהיט Vandread מאולפני גונזו - בארץ רק ב DVD.
Boogiepop Phantom - ביקורת סדרה    30/05/2002    רז גרינברג
הדיסק המסקרן ביותר עבור חובבי האנימה, שנחת במשלוח האחרון של ספריית 'האוזן השלישית', אינו בהכרח 'אבאלון' של ממורו אושי
על רובוטים ואנשים    27/05/2002    רז גרינברג
שוג'י קוואמורי הוא אחד היוצרים המובילים והמרתקים ביותר של האנימציה היפאנית (אנימה) כיום. בכל אחד משלל התפקידים בהם עסק - עיצוב, כתיבה ובימוי - הצליח להותיר חותם עמוק ומשמעותי על התפתחות המדיום.
מגילות הערפדים - ביקורת סרט    23/05/2002    רז גרינברג
צייד הערפדים D: התאווה לדם (Vampire Hunter D: Bloodlust) , במאי יושיאקי קוואג'ירי, ארה'ב-יפאן 2000.

razgrn@yahoo.com