אלי אשד

אלי אשד 'בלש תרבות', חוקר של תרבות וספרות פופולארית כמו גם של תרבות המיסטיקה בישראל ובעולם. הוכתר כסופר השנה לשנת 2002 של העתון מעריב. פירסם את הספרים: 'מדע בדיוני עברי מקורי' (1999) ביבליוגרפיה של ספרות המדע הבדיוני העברית המקורית. 'טרזן בארץ הקודש : גילגוליו של מלך הקופים בתרבות העברית'(1999) ו'מטרזן ועד זבנג: סיפורה של הספרות הפופולארית בישראל' (2002) לאתר הבית של אלי ניתן להגיע בכתובת הבאה: http://www26.brinkster.com/yovalr/eshed.htmמלחמת המלאכים    31/12/2008    אלי אשד
אלי אשד וירון ליבוביץ' כתבו על ספר החדש של אסף אשרי "סימנטוב", מלאכים שדים וכל מה שבינהם
הרב נבון : על אמן הקריקטורות והקומיקס העברי הראשון    28/06/2008    אלי אשד
אדם אחד היה אחראי כמעט לבדו ליצירת אמנות הקריקטורות בארץ ישראל ולכמה מהדוגמאות המפורסמות ביותר שלה. הוא היה אחראי ליצירת סרט האנימציה הראשון בארץ ישראל וליצירת סדרות הקומיקס המתמשכות בשפה העברית בשיתוף פעולה עם המשוררת לאה גולדברג.
יוסקה מאיור': הקומיקס הישראלי כאפוס היסטורי.    01/01/2008    אלי אשד
יוסקה מאיור' של דב זיגלמן וגיורא רוטמן הייתה סדרת הקומיקס הארוכה הפרטנית והריאליסטית ביותר שהופיעה אי פעם בעיתון ילדים בישראל ולמעשה סידרת הקומיקס הישראלית ההיסטורית השאפתנית ביותר שהופיעה כאן עד השנים האחרונות. הסדרה מספרת על קורותיהם של לוחם המעלה מעפילים ויתומים מאירופה, עוזר לפרוץ את הדרך לירושלים, ובסיום הסיפור מגלה עם כמה חברים את 'דרך בורמה'. זאת הייתה סדרה יוצאת דופן שכיום ומזה שנים רבות, אין כמוה יותר .
טקס וילר לראשות הממשלה    24/12/2005    אלי אשד
בימים אלה, כשמערכת הבחירות לראשות הממשלה מתנהלת במלוא עוזה, והמועמדים לא נראים כלל כמשהו הראוי לבחירת אדם, אולי כדאי לפנות למועמד אחד היכול לחלץ את המדינה ותושביה ממצוקתם הקשה.
לאן נעלם מר קוק?    29/08/2005    אלי אשד
"אם מתחשק לך לפעמים, לפתוח לרגע את דלת הקסמים, בוא ואתן לך מפתח, תכנס ותהיה אורח. כי פה הקוסם הוא הכל יכול, אצלו תוכל ללמוד את הכל, אם תכנס ותשתלם, תוכל גם אתה להיות קוסם... תוכל גם אתה להיות קוסם" (שיר "דלת הקסמים", מילים: יורם טהר לב, מוזיקה: נורית הירש, ביצוע: חווה אלברשטיין)
מד''ב ופנטסיה מקוריים בישראל - סקירה עדכנית    13/08/2005    אלי אשד
לרגל שבוע הספר שהסתיים לא מזמן, ופרס גפן העומד בפתח, מביא לכם אלי אשד סקירה על ספרות המדע הבדיוני והפנטזיה המקורית בישראל במהלך השנה וחצי האחרונות.
הפלישה ממאדים - תסכית הרדיו    10/07/2005    אלי אשד
בימים אלה עולה על המסכים סרטו הגרנדיוזי של סטיבן שפילברג "מלחמת העולמות" המספר על פלישה לכדור הארץ...
זר בארץ נוכריה - על דן צלקה ופועלו    20/06/2005    אלי אשד
"...מה מצטייר בחדרי עננים של נפשי? פרושים במדבר, אריות סינקרטיים מסתכלים באהבה בעיניים עייפות מעיון בפפירוסים גנוסטיים. על ידי תעלות – הדמעות תפרחנה שממה, על ידי רכיבות ניאו אפלטוניות על תנינים." ( מתוך "כד שעליו כתוב מאלוה עטוף בדפי מעריב" בתוך קובץ השירים "צהריים " מאת דן צלקה, 1974)
אם לא מחר, אז מחרתיים? עידן הקרח המתקרב – ביקורת סרט וראיון    10/06/2005    אלי אשד
'אומרים עולם סופו באש, אומרים בכפור, כמי מין התשוקה טעם. אני עם חובבי האש, אך אם שנית יחרב עולם, שנאה לימדה אותי ודאי לאמור: לשם החורבן הכפור, גם הוא גדול ויש בו די.' (רוברט פרוסט).
תקליטור 'העכביש'    25/05/2005    אלי אשד
חובב הקומיקס אלון איצ'קוביץ העלה בשנים האחרונות על גבי תקליטורים את רוב הסיפורים שהופיעו ב-170 הגיליונות של מגזין הקומיקס הישראלי החלוצי 'בוקי'. התקליטורים כוללים גם את כל העטיפות הצבעוניות של המגזין ואינדקס מקיף המאפשר 'לדפדף' מחדש בכל החוברות וסיפורי המגזין ולהיזכר בעבר.
ג'רמיה הלוחם בדרכים    30/03/2005    אלי אשד
'גרמיה' – רק עוד סדרת טלויזייה משובחת או חלק מפריצת דרך תרבותית? אלי אשד בוחן את הנושא לעומקו, מציג כמה מסקנות ולצדן מספר לא מבוטל של תהיות ושאלות.
שעטנז בזמן – ביקורת ספר    11/03/2005    אלי אשד
העובדה שלונאריס מיועד לבני נוער מאפשרת לאלי אשד לסלוח על הפגמים הרבים בספרה הראשון של קים רויטבורד שראה אור לאחרונה.
גלקטיקה מכה בשלישית    08/02/2005    אלי אשד
לאחרונה הוקרנה בערוץ הכבלים החדש המוקדש לסרטי וסדרות מדע בדיוני, 'הוט ספייס', מיני סדרת מדע בדיוני מעניינת במיוחד בשם 'כוכב הקרב גלקטיקה'.
ספרנים והספריות כמשמרי העבר ויוצרי העתיד    30/01/2005    אלי אשד
"הספרנים הם השליטים הנסתרים של העולם . הם אלה ששולטים במידע ." ספידר רובינסון – 'המגע של קלאהן'.
שובו של הינשוף    15/01/2005    אלי אשד
הוצאת 'ינשוף' הינה הוצאת ספרים חדשה שקמה לה בימים אלה ממש ומקדישה עצמה לספרות יפה ומובחרת מכל הסוגים . זוהי הוצאה צעירה אך שמה הוא ישן. שם זה כבר נישא בעבר על ידי שתי הוצאת ספרי כיס מראשית שנות השישים, שקמו בו זמנית ושכל אחת מהן תרמה תרומה חשובה ביותר לתרבות הפופולארית הישראלית .
רוסיה הקדומה נוסח העתיד הרחוק    22/11/2004    אלי אשד
רוסיה העכשווית, בדומה לברית המועצות לשעבר, הינה ארץ בעלת מסורת עשירה, הן של סיפורי פנטזיה, אגדות ומיתוסים מסוגים שונים והן של ספרות מדע בדיוני מהסוג הרציני והכבד במרחבי החלל והזמן. שניים מהספרים שיצאו לאחרונה לאור, 'בלארוס' ו'אויבים', עוסקים בנושאים אלו והם כנראה רק הפתיח לסדרה שמספר כרכיה אינו ידוע מראש.
העולם הבא על פי אתגר קרת - ביקורת קומיקס    14/11/2004    אלי אשד
לפני מספר חודשים יצא לאור ספר הקומיקס החדש 'פיצרייה קמיקאזה', אותו כתב הסופר הצעיר, הידוע, המצליח והמוערך אתגר קרת וצייר אמן הקומיקס אסף חנוכה. אלי אשד יצא לחקור וחזר מבולבל.
רוברט שקלי בישראל    14/07/2004    אלי אשד
לפני כשבועיים ביקר סופר המדע הבדיוני רוברט שאקלי בישראל כאורח חברת הכבלים הוט. אלי אשד היה שם כדי לספר מעט על האיש שהפך לאגדה בחייו ולראיין את הסופר.
הנסיך האמיץ : 67 שנים לנסיך וָאלִיאַנט    25/06/2004    אלי אשד
"אתה תהיה אביר של המלך ארתור ושל המלכה גויניבר, אתה תתמודד עם החדקרן, הדרקון והגריפון, עם אנשים שחורי עור ועם צהובי עור, ויהיו לך הרפתקאות מרובות מספור. אבל איני רואה בשום מקום שיהיו לך אושר ושלווה."
המכשפה הוֹרִיד מנבאת לנער הצעיר ואליאנט את הצפוי לו בעתידו.

''זבנג''- סדרת הטלוויזיה, חלק ג' - הפרקים    06/06/2004    אלי אשד
חלק שלישי ומסכם של סקירתו של אלי אשד אודות סדרת הטלוויזיה זבנג - פרקי הסדרה.
''זבנג'' - סדרת הטלוויזיה, חלק ב' - הדמויות    03/06/2004    אלי אשד
החלק השני של סקירתו הרחבה של אלי אשד אודות סדרת הטלוויזיה זבנג, והפעם - סקירת הדמויות בסדרה.
''זבנג'' - סדרת הטלוויזיה, חלק א' - הסדרה    31/05/2004    אלי אשד
בכתבה רחבת יריעה סוקר אלי אשד את סדרת הטלוויזיה המיתולוגית "זבנג". החלק הראשון מתפרסם היום ובימים הקרובים נפרסם את שני הנספחים, רשימת הדמויות ורשימת הפרקים של "זבנג".
כוכב היהלום    27/04/2004    אלי אשד
ידיעה אסטרונומית מרעישה! בימים אלה התגלה בידי טלסקופ החלל כוכב שלם שליבתו עשויה מיהלום אי שם ברחבי הגלקסיה. מעבר לכך, מדברים על כך שגם השמש שלנו תיהפך אי אז בעתיד הרחוק ליהלום.
הכרוניקות של אינדיאנה ג'ונס הצעיר    13/03/2004    אלי אשד
לאן נעלם הארכיאולוג המפורסם מכולם? הצטרפו אלינו למסע אל חייו של גיבור הילדות - אינדיאנה ג'ונס.
שתום העין עם המקטרת    19/02/2004    אלי אשד
75 שנה לפופאי
תשע הנשמות של באק רוג'רס    26/01/2004    אלי אשד
באק רוג'רס, הגיבור האמריקני הטיפוסי החל כגיבור ספרותי, הפך לסדרת סרטי קולנוע, אך קנה את עולמו בסדרת הטלוויזיה באק רוג'רס במאה ה-25 ששודרה גם במקומותינו.
המורמוני הקוסמי - ביקורת ספר    13/01/2004    אלי אשד
"מפות במראה", קובץ סיפוריו של אורסון סקוט קארד, ראה אור בהוצאת אופוס, ומהווה רק רמז לפופולאריות הגוברת של הסופר המורמוני בישראל.
לפצח את הקריפטונומיקון    01/01/2004    אלי אשד
ניל סטיבנסון - הסופר שחיסל את הסייברפאנק, או האדם שיצר עולם עתידני מורכב, מתוחכם ואמיתי יותר מכל קודמיו, שנגעו רק בקצה קצהן של האפשרויות בעולמות הסייברפאנק? אלי אשד סוקר את יצירותיו של סטיבנסון ואת הבולטת והאניגמטית מכולן - הקריפטונומיקון.
הפסל הבין גלאקטי    25/11/2003    אלי אשד
אנו רואים בתוככי אינספור מערכות השמש
- - - באינספור שבילי חלב -
13 המופלאים - היכל התהילה של המדע הבדיוני הישראלי    03/11/2003    אלי אשד
רשימת ספרי המד"ב והפנטסיה העבריים הטובים והחשובים ביותר ב-111 השנים האחרונות.
אשת חיל מי ימצא    13/10/2003    אלי אשד
לצידם של סופרמן, החייזר מכוכב קריפטון, ובאטמן, איש העטלף המיליונר הלוחם בפשע - הצלע השלישית ברשימת גיבורי העל הידועים ביותר של חברת הקומיקס האמריקנית די.סי. היא Wonder Woman - אֵשֶׁת חַיִל.
איש אלף הימים - ביקורת סדרה    18/09/2003    אלי אשד
סרטי "האיש מאטלנטיס" טמנו בחובם הבטחה רבה, כמו גם הפרקים הראשונים של סדרת הטלויזיה. ומאז - לאן נעלם "האיש מאטלנטיס"? האם יופיע שוב להציל את האוקינוס? אלי אשד, חובב מד"ב וחוקר תרבות פופולרית, מנבא את חזרתו של האיש עם הזימים.
על מוסר של יישויות-על    20/01/2003    אלי אשד
בכנס אתיקון של מועדון סטארבייס 972, שעסק בנושאי מוסר ב'מסע בין כוכבים' הרצה אלי אשד על המוסר של ישויות-על בסדרה. כתבה זו מבוססת על אותה הרצאה.
ג'ק המרטש מהגיהינום - ביקורת קומיקס    16/12/2002    אלי אשד
בראשית היה FROM HELL , 'ממעמקי הגיהינום', ספר הקומיקס המופלא של אלן מור שרבים, ובניהם אלי אשד, כותב המאמר, רואים בו את בכיר כותבי הקומיקס בימינו. לאחר מכן היה FROM HELL - סרט הקולנוע השנוי במחלוקת. בתחתית הדף תמצאו קישור לביקורת על הסרט מאת רני גרף ומחר תראה אור ב ISF ביקורת נוספת, ובטון מעט שונה מאת יגאל קולוף.
איש הנצח    29/10/2002    אלי אשד
סדרת פרי רודן הגרמנית, רואה אור מדי שבוע מזה 41 שנים ברציפות. אלי אשד מביא לכם את כל הפרטים על הסדרה, שנכון לעכשיו נותנת משמעות חדשה למונח אין-סוף.
איש יובל השבעים וארבע    25/10/2002    אלי אשד
ג'ק ויליאמסון הוא וותיק כותבי הספרים הפעילים, החי כיום על כוכב הלכת ארץ. אלי אשד מביא סקירה מקיפה על חייו ופועלו של האיש אשר השפיע, אולי יותר מכל אדם אחר, על דורות רבים של סופרי מד'ב ופנטסיה כאחד.
הספרות העברית החדשה    28/09/2002    אלי אשד
אלי אשד, שהוכתר השנה כסופר השנה של העתון מעריב, בוחן את תרומת ספרות המדע הבדיוני לתרבות הספר הישראלית.
הפנים הרבות של קוארטרמאס - ביקורת סדרה    31/08/2002    אלי אשד
בכתבה ראשונה ב ISF, מביא לנו אלי אשד, חוקר תרבות ישראלי ומומחה למדע בדיוני, סקירה מקיפה על תולדות הסדרה הטלוויזיונית \ קולנועית - קוארטרמאס.
רב נבון    01/01/2002    אלי אשד
דם אחד היה אחראי כמעט לבדו ליצירת אמנות הקריקטורות בארץ ישראל ולכמה מהדוגמאות המפורסמות ביותר שלה. הוא היה אחראי ליצירת סרט האנימציה הראשון בארץ ישראל וליצירת סדרות הקומיקס המתמשכות בשפה העברית בשיתוף פעולה עם המשוררת לאה גולדברג
יוסקה מאיור': הקומיקס הישראלי כאפוס היסטורי.    01/01/2002    אלי אשד
יוסקה מאיור' של דב זיגלמן וגיורא רוטמן הייתה סדרת הקומיקס הארוכה הפרטנית והריאליסטית ביותר שהופיעה אי פעם בעיתון ילדים בישראל ולמעשה סידרת הקומיקס הישראלית ההיסטורית השאפתנית ביותר שהופיעה כאן עד השנים האחרונות. הסדרה מספרת על קורותיהם של לוחם המעלה מעפילים ויתומים מאירופה, עוזר לפרוץ את הדרך לירושלים, ובסיום הסיפור מגלה עם כמה חברים את 'דרך בורמה'. זאת הייתה סדרה יוצאת דופן שכיום ומזה שנים רבות, אין כמוה יותר .

elieshe@zahav.net.il