רוסיה הקדומה נוסח העתיד הרחוק
אלי אשד

רוסיה העכשווית, בדומה לברית המועצות לשעבר, הינה ארץ בעלת מסורת עשירה, הן של סיפורי פנטזיה, אגדות ומיתוסים מסוגים שונים והן של ספרות מדע בדיוני מהסוג הרציני והכבד במרחבי החלל והזמן. שניים מהספרים שיצאו לאחרונה לאור, 'בלארוס' ו'אויבים', עוסקים בנושאים אלו והם כנראה רק הפתיח לסדרה שמספר כרכיה אינו ידוע מראש.

'בלארוס' מאת לי הוגן. הוצאת 'אופוס' - 2003 . 326 ע'. תרגום : יעל סלע-שפירו
'אויבים' : מאת לי הוגן. הוצאת 'אופוס' - 2004 . 341 ע'. תרגום : יעל סלע-שפירו
לאחרונה, התרבות הרוסית העשירה בכלל וסיפורי הפנטסיה והמיתולוגיה הקדומים שלה בפרט, משמשים כבסיס לספרי מדע בדיוני 'קשים' (לפחות לכאורה) המשלבים רעיונות מדע בדיוני טהורים בשילוב דמויות מהמיתולוגיה הסלאבית (הכוללים ביקורי פתע של המכשפה האולטימטיבית, בבה- יאגה ). סיפורים אלו, המצליחים להעלות מספר שאלות מעניינות ומרתקות המגולגלות בסיפור עלילה מרתק ומסקרן, נכתבו בידי סופרת מדע בדיוני כמעט בלתי ידועה בשם לי הוגן.

'לי הוגן', מחברת אותם ספרים, הוא בעצם שם בדוי. גם שמה 'האמיתי', כביכול, של הסופרת, 'אמילי דבנפורט', שם המופיע על כריכות הספרים מטעם ההוצאה לאור אינו שמה האמיתי. שמה האמיתי של הסופרת המבריקה הוא אמילי הוגן. היא בכלל אינה סופרת במקצועה כי אם עובדת במערכות החוק במדינת אריזונה שבארה"ב .

תחת השם הבדוי 'אמילי דבנפורט' פרסמה הגברת הוגן, בין השנים 1991 ל – 1998, שישה ספרי מדע-בדיוני ,חלקם כסדרות ספרים וחלקם כסיפורים בודדים. הספרים הכילו סיפורי הרפתקאות פלנטאריים וגלקטיים סטנדרטיים באיכות ספרותית נמוכה מאוד והכילו כמויות גדולות (ויש שיכתבו – גדולות מידי) של סקס סאדו-מזוכיסטי, רוצחים סדרתיים ואלימות קשה ביותר דבר שלא זכה להערכה גדולה מדי מידי המבקרים .

לאחר פרסום ספרים אלה, ניסתה המחברת את כוחה תחת שם בדוי אחר, 'מגי תומאס', דרכו פרסמה בשנת 2000 ספר מדע בדיוני נוסף שהכיל, שוב, סיפור על רוצחים סדרתיים המשתוללים במרחבי הגלקסיה. גם ספר זה לא זכה להערה או לתשומת לב מרובה .

אולי משום כך החליטה הכותבת לבחור בשנים האחרונות בשם בדוי שלישי, מתוך ההנחה ש'משנה שם משנה מזל', עבור סדרת ספרים חדשה שנראה היה לה שיזכו ליותר הבנה והערכה. אולי אין זה מקרה כלל שהפעם השם מכיל חלקים משמה האמיתי. ייתכן שהפעם המחברת הרגישה שיש יותר מקום להתגאות בספרים אלו ומסתבר שהפעם לא טעתה

ספרים אלו הם למעשה רק הפתיח למה שנראה כסדרת אופרת חלל מונומנטאלית, חובקת וחוצת גלקסיה, שבמסגרתה יחשפו מן הסתם סודות רבים על עברו ועתידו של היקום בכלל ועל הגזע האנושי שבתוכו בפרט. נוסף על כך נגלה כיצד כל זה קשור לעברו הרחוק של כדור הארץ ששוב אינו מרכז האנושות אך מעולם לא נשכח וממשיך להעסיק את מחשבותיהם של הדמויות שבסיפור.

הספר הראשון, 'בלארוס', מתרחש בעתיד רחוק מאוד בו האנושות התפשטה ברחבי הגלקסיה. העתיד המתואר הוא הסטנדרטי ביצירות מדע בדיוני כיום. זהו עתיד בו כמה משפחות עשירות מאוד שולטות בטכנולוגיה מתקדמות ומחזיקות ברוב משאבי היקום, בו בזמן שמרבית הגזע האנושי חי בעוני מרוד . משפחות אלו עסוקות במלחמות בלתי פוסקות בינן לבין עצמן וכמו כן ביצירת שחזורים טכנולוגיים של תרבויות קדומות מכדור הארץ , מצרים העתיקה לדוגמא ,לשם השעשוע שבכך בלבד.

המדובר הוא בעתיד רחוק למדי, בעוד כך וכך אלפי שנים, כך שמפליא לגלות שהזהויות הלאומיות העתיקות של כדור הארץ הישן עדיין שורדות ומשגשגות בעתיד רחוק כל כך ובמרחבים גדולים כל כך של הגלקסיה, כאשר המדינות הקדומות שעמדו מאחוריהן כבר הפכו מזמן לאבק ואפר. הדמויות בספרים מגלות בקיאות מרשימה עד להדהים בפרטי הפרטים ההיסטוריים של תולדות אותה רוסיה, בקיאות שניתן לכאורה להשוותה לזו של בני המעמד העליון בזמנינו לגבי הנעשה במצרים העתיקה (שהמרחק שלה בזמן מאיתנו הוא, ככל הנראה, קצר יותר מאשר המרחק בזמן של רוסיה הנוכחית מהעתיד המתואר בספרי 'בלארוס' ) שהיא כמובן מצומצמת הרבה יותר.

'בלארוס' אומנם 'זכה' לביקורת ארסית מאוד מבלארוסי פטריוט, שהתלונן על הזיהוי בין השם בלארוס לבין 'רוסיה החדשה' ועל שגיאות שונות של המחברת בפרטים על תולדות רוסיה והשפה הרוסית אולם זו הייתה ביקורת מגוחכת להחריד. האם ניתן לצפות מאנשים בעוד כמה אלפי שנים שידעו את הפרטים המדויקים שאפילו האמריקניים בני ימינו אינם מומחים בהם לגבי מדינה בת זמנם?

הגיבור הראשי בספר הראשון הוא אנדרי מירוננקו. בן למשפחה 'רוסית' עשירה מאוד, המקים מושבה אנושית חדשה בכוכב הלכת 'בלארוס' מתוך כוונה להפוך אותה לאוטופיה רוסית. כל מה שרוסיה העתיקה של כדור הארץ, טרום המהפכה הקומוניסטית, הייתה אמורה להיות אבל מעולם לא הייתה. דהיינו, רוסיה בתקופה של כמה מאות שנים, בין המאה ה-11 לערך וראשית המאה העשרים. מירוננקו מכריז על עצמו כצאר של המושבה, הכוללת בתוכה את הלאומים השונים שהרכיבו את רוסיה הקדומה, אך כיאה לספר מדע בדיוני הוא שלוט לצד מגילת זכויות אדם מתוקנת ונאורה. הכל טוב ויפה, עד לרגע בו הרפובליקה הגלקטית המקיפה את 'בלארוס' נופלת לאחר מלחמת אזרחים מיותרת ובלארוס מוצאת את עצמה מבודדת ומנותקת ללא טכנולוגיה גבוהה .

אז מתחילה מלחמה עם אויב חייזרי נורא ובלתי ידוע השוכן מתחת לפני האדמה של 'בלארוס' מאז עידן ועידנים ושסמל ההיכר שלו הוא אכזריות רצחנית בלתי נתפסת וסדיזם טקסי. אותו אוייב חייזרי, המזכיר מאוד במראהו את האלפים מהאגדות הקלטיות, חוטף ורוצח אלפי אזרחים בלארוסיים עד שמתברר כי גם הוא גזע מעולם רחוק שנמלט ל'בלארוס' בעבר הרחוק מאימת אויב אחר בלתי ידוע . בנוסף על כך, אנשי 'בלארוס' צריכים להתמודד עם הרוצח הסדרתי הגרוע ביותר בתולדות האנושות. מעין גאון מטורף הרוצח ותמיד נמצא צעד אחד לפני המשטרה. מעין על 'חניבעל לקטר' יחד עם כוחות על וטכנולוגיות מדהימות שאין לרשויות החוק. מעל לכל, מסתתר לו באופק אויב חייזרי נורא לעין ערוך מכל אלה ומחכה לרגע הנכון כדי להכות.

ב'אויבים' העלילה מתרחשת כאלף שנה מאוחר יותר. על חורבותיה של הרפובליקה קם איחוד גלקטי חדש היוצר קשר עם 'בלארוס' בניסיון לשלבה בתרבותו, ניסיון שאינו עולה יפה . 'בלארוס' מזכירה כעת יותר מכל דבר אחר את רוסיה הקיסרית של כדור הארץ הישן . אנשי האיחוד הם דמוקרטים טובים אך הם גם נמצאים במלחמה קשה ועיקשת עם גזע חייזרי עתיק שככל הנראה קשור לגזע האויבים הנלחם בתושבי 'בלארוס'. מכיוון שאנשי האיחוד לא תמיד מצליחים בקרבות אל מול אותם אויבים, יש להם עניין עצום בהתנסות המלחמתית של ה'בלארוסיים' עם בני גזע זה.

אמנם עברו חלפו להן אלף שנים אך כמה מדמויות הספר הקודם חוזרות בצורות שונות ומשונות ובראשן עומדת באבא יאגה המסתורית. מנגד קמים להם כמה נבלים חדשים-ישנים כמו 'הפנט איבאן' (מעין גלגול עתידנו של המיסטיקן הרוסי 'רספוטין') או הרוצח הסדרתי ג'ון בצורתו החדשה וכהנה וכהנה. מצד אחד נפתח שלב חדש במלחמה נגד 'האויבים' אך מהצד שני נפתחת גם האפשרות ליצור עימם ברית.

כבר בספר הראשון רמזה הוגן דרך חזיונות המכשפה באבא יאגה את עומד להתרחש בעתיד הרחוק של הסדרה. האנושות תמשיך להילחם ב'אויבים' אך לבסוף תיאלץ לשתף עימם פעולה כנגד אויב גרוע בהרבה שרמזים עליו צצים ועולים כבר בספר השני .

בשני הספרים גם יחד ישנו שילוב מרתק בין תככים פוליטיים, מלחמות כוללות בין כוכביות, גזעים מתוחכמים, אינטליגנציות שונות ומיסטיקה מרובה הבא לידי ביטוי בדמותה של המכשפה הרוסית העתיקה באבא יאגה. אותה מכשפה שהייתה 'רוסייה לפני שהייתה רוסיה' והיא ככל הנראה מסמלת את 'אימא רוסיה'. מיהי ומהי באבא יאגה? זאת אינו מוסבר בספרים בינתיים. לכאורה המדובר בדמות שהיא פנטזיה טהורה ואינה מתאימה כלל לרקע המדע בדיוני ה'קשה' של הספרים . ככל הנראה יצטרכו הקוראים להמתין לספרים הבאים כדי לקבל הסבר כלשהוא עליה.

נקודה מעניינת נוספת בספרים הינו הקשר העמוק של הדמויות לתרבויות עתיקות כמו זאת של רוסיה הצארית ושל מצרים העתיקה. כאן נשאלת השאלה : האם לא קמו תרבויות נוספות באלפי השנים שחלפו המעניינות באותה המידה ? מסתבר שעל פי הספרים, ממש לא. בדיוק כפי שבסדרות 'מסע בין כוכבים' השונות, אנשי הצוות נוהגים לשחזר ב'אגף ההולוגרמות' סביבות שונות משנות השישים והשבעים של המאה העשרים ולא יותר, כאילו שום דבר בעל ערך תרבותי לא קרה מאז, כך גם היחס לנושא בספרים אלה.

לכאורה דומה שיש בהנחה זו של הוגן לגבי העניין האובססיבי של אנשי העתיד הרחוק בזהויות לאומיות קדומות, משום זלזול בכוח היצירתיות האינסופי של הגזע האנושי בעתיד. שוב, על פי הוגן, בני האדם של העתיד הרחוק איבדו את היכולת לייצר זהויות לאומיות ותרבותיות חדשות ומסתמכים בכל עת על הרעיונות והיצירות של אבותיו הקדומים . מצער שיוצרת כמותה אינה מנסה לחשוב ולהוסיף גם תרבויות עתידניות ומאפייניהם כמודלים של הזדהות ועניין בעתיד הרחוק במקביל לאלה הקדומות. נכון שזו משימה קשה מאוד אבל חבל שהוגן לא ניסתה ללכת קצת גם בנתיב זה.

מאידך אנו רואים דברים דומים גם בזמננו אנו, כאשר בני לאום שונים מגלים עניין עמוק ב'תור הזהב' של מה שהם מגדירים כתרבותם ומעדיפים להתעלם לחלוטין משלבים מאוחרים יותר של תרבויות אלה. דוגמא טובה לכך הם היוונים המודרניים להם יש עניין עמוק בתרבות היוונית של המאה החמישית והרביעית לפני הספירה ומעדיפים להתעלם מכל מה שבא לאחר מכן. דוגמא נוספת הינה תרבותנו הישראלית שבשלב של ראשית המדינה העדיפה להתמקד לחלוטין בתקופת התנ"ך ובית שני והתייחסה בזלזול מסוים ואף בביטול ליצירות של בני תקופות שלאחר מכן.

הניחוש הטוב ביותר לפיתרון זהותה של באבא יאגה, המכשפה היודעת את כל העתיד להתרחש, ייפתר בכך שיתברר שהיא נוסעת בזמן מהעתיד. יובהר גם שהיא צאצאה למשפחת הצארים של 'בלארוסיה', משפחת מירננקו ושהיא משמשת כפטרוניתם לאורך הדורות. לבסוף גם יתברר כי גזע 'האויבים' ישלב זרועות עם הגזע האנושי במאבק כנגד אויב משותף ובכך יביא להגשמה אמיתית למורשת הרוסית העתיקה – 'מה שיהיה הוא שהיה'.

בינתיים קשה לשפוט את הסדרה כולה על סמך שני הספרים הראשונים בלבד. דומה שכבר הונחה האבן למסר התחלתי בולט : 'מה שהיה הוא שיהיה' אך עם שינויים קלים. רוסיה שקמה ומתה על כדור הארץ הישן תקום לתחייה בכוכב הלכת האחר, אבל בשינויים כאלה או אחרים הנובעים כתוצאה מהתנאים השונים והמשתנים כך ש'לא בדיוק שהיה הוא גם מה שיהיה בהמשך' .

הספרים תורגמו בידי המתרגמת המנוסה יעל סלע-שפירו שהצליחה לבצע את הדבר החשוב מכל שמתרגם יכול לעשות עבור הקורא - לגרום לכך שהתרגום יקרא בשטף ובזרימה ללא צרימות והפסקות מיותרות. הספרים שתורגמו עד עכשיו בהחלט מעוררים עניין וציפייה לספרים הבאים בסדרה זו שיתכן וימנו שלושה ואפילו ארבעה.
לידיעה זו התפרסמו  2  תגובות
תגובות
1   הביוגרפיה מוגשת מוזר, אך הספר מצוין
3:18:00  27/11/2004 שמואל  tepler@inter.net.il 
קראתי את בלארוס ונהנתי מאוד, ממליץ בחום. ובאשר לדרך בה המבקר מתאר את הביוגרפיה של המחברת - זו חשודה מאוד, שלילית ונראית מוטית לרעה בצורה לא מובנת. היא לא סופרת במקצועה? אוי ואבוי, היא לא רצינית... היא כתבה ספרים על רוצחים סדרתיים.. וכו'. נו באמת.
ובאשר לביקורת הספרות - מציע למבקר להתנתק מציפיותיו המאוד מוגדרות איך צריך לתאר מיתוס הסטורי בעתיד. בכל אופן, שבילנו הקוראים זה עדיין בעל מובן ועושר וגם זה משהו.

2   האם ניתן להשיג בארץ גם את הספר ברוסית?
19:46:00  27/11/2004 מישו   


לתחילת הכתבה
 
קישורים
'בלארוס' במיתוס

'אויבים' במיתוס

פרק מ'בלארוס'

פרק מ'אויבים'


חדשות אחרונות
קולנוע
19/11/2010 זה שיר פרידה – ISF סוגר את שעריו
11/09/2010 עיבודים לרוב - והפעם המגדל האפל מאת סטפן קינג
14/08/2010 חרב אור הכחולה תגיע לקרן הכחולה
08/08/2010 הצצה בלעדית לטיזר של האוונג'רס
30/07/2010 הנוסע השמיני : ההתחלה

טלויזיה
17/10/2010 פרק השבוע של האקס מן - פרק 76 והאחרון
30/09/2010 פרק השבוע של האקס מן - פרק 75
27/09/2010 פרק השבוע של האקס מן - פרק 74
20/09/2010 פרק השבוע של האקס-מן פרק 73
10/09/2010 פרק השבוע של האקס מן- פרק 72

ספרים
06/09/2010 הוצאה מחודשת לצלל-אלף
30/07/2010 אן רייס משתגעת סופית
25/07/2010 ספר הנופלים של מאלאזן נסגר.
14/07/2010 הכבוד המיצרי
27/06/2010 והמנצח במדלית זהב... ניל גיימן

סיפורים
04/06/2010 נפתחה תחרות הסיפורים הקצרים על שם עינת פלג ז"ל לשנת 2010
02/05/2008 סקופ בלעדי ! פנטסיה 2000 ב-2008
12/09/2007 שנה טובה
09/08/2007 פרס גפן 2007 – הצבעה לשלב א'
06/08/2007 תחרות סיפורים שנתית – פרס עינת

קומיקס
22/07/2010 האם היו ערפדים בתורה?
13/07/2010 הארווי פארקר נפטר בגיל 70
15/07/2009 קומיקס וירקות לפרס אייזנר
05/07/2009 מייקל ג'קסון הקומיקס
03/06/2009 אלכס רוס ומייק קארי חוברים למען ה-Human Torch

מקומי
02/09/2010 להפחיד בעברית
26/07/2010 פסטביל אייקון מחפש כריש מכירות
24/05/2010 קול קורא להגשת אירועים לפסטיבל אייקון
28/11/2009 כנס מאורות בנושא אסטרונומיה ומדע בדיוני יוצא לדרך!
15/08/2009 מכרז לפעילות דוכן יד-שנייה באייקון

מסע בין כוכבים
15/05/2009 Q כאן
12/05/2009 צוות שחקני פרייזר עושים כבוד לסדרת וויאג'
11/05/2009 קפטן גים טי קרי דור ההמשך
05/05/2009 אבודים במסע בין כוכבים
17/04/2009 וכך זה התחיל

אנימה
02/09/2008   Voltron בדרך למסך הגדול
17/04/2008   Ghost in the Shell -3D
20/03/2008   פוניו לא סתם על הצוק
19/03/2008   'ננה' בין המועמדים לפרס טזוקה
16/03/2008   קיטארו למבוגרים

אימה
12/09/2007   שנה טובה
13/11/2006   הצצה ראשונה ל- The Hills Have Eyes 2
06/11/2006   מסורת לא שוברים - בהאלווין הבא - מסור 4
25/10/2006   זומבים זומבים ועוד זומבים ב''יום המתים''
24/10/2006   פינהד כפי שמעולם לא ראינו אותו

משחקי תפקידים
05/02/2010   כנס מבוכים ודרקונים, 28 בפברואר 2010
27/09/2007   טקטיקה - חנות משחקים חדשה בדיזינגוף סנטר
12/09/2007   שנה טובה
24/07/2007   כנס "קרא-קון" לשיטות משחקי תפקידים
26/02/2007   כנס ביגור

עתידנות
11/12/2008   הלו, שומעים אותי?
23/11/2008   פריצת דרך בהשתלות
05/11/2008   אנרגיה סולארית
31/10/2008   מטוסים גרעיניים?
24/10/2008   שמש נצחית בראש צלול

משחקי מחשב
25/07/2010   הטריילר החדש של DC universe
26/06/2009   מלחמת הכוכבים לגו
19/02/2009   Counter-Strike המשחק האהוב ביותר בישראל של 2008
18/07/2008   DC משיקה את DC Universe Online, משחק רשת מרובה משתתפים
14/06/2008   Old Republic 3?
כתבות אחרונות
קולנוע
איך למדתי להפסיק לדאוג ולאהוב את אבודים זהו.
חגי אלקיים
27/06/2010
שש שנים עברו-חלפו להן. שש שנים של שאלות, של תיאוריות, ובעיקר – של דמויות.

טלויזיה
פרק ראשון מ''בן אלמוות מאת רוג'ר זילאזני''
רוג'ר זילאזני (1937-1995)
25/12/2008
במהלך "שלושת הימים" נחרב כדור הארץ. בני האדם עזבו כבר מזמן את הערבות הרדיואקטיביות השוממות והפכו לנוודים, בני בלי בית, המתגוררים ביקום לא להם. רק מתי מעט, אידיאליסטים, מוזחים, שארית הפליטה, עושים את דרכם בין הצללים בחיפוש אחר אתמול שלעולם לא יחזור.

ספרים
ג'ובניק: סיפור אישי -רקע לאומי
עופר ברנשטיין
06/10/2008
כתבה חדשה ומעניינת של לא אחר מעופר ברנשטיין.

סיפורים
פנטזי.קון 2009
יוליה שנרר
11/08/2009
מציאות או פנטזיה?

קומיקס
צריך סוף לסיפור אהבה? ביקורת סרט
רז גרינברג
18/04/2008
מאז יצירת המופת הראשונה שלו, "Voices of Distant Star", נשמע קולה של חבורה צעקנית ונרגשת שהכתירה את הבמאי מקוטו שינקאי בתואר "מיאזאקי הבא". אם לשפוט על פי סרטו האחרון, "5 סנטימטרים בשניה", בקרוב מאוד נצטרך להודות שהם צדקו.

מקומי
אז למה להם פוליטיקה עכשיו? ז'אנר האימה כמבטא הלך רוח פוליטי
איתן גפני
16/05/2007
מאמרו החדש של איתן גפני על הזוועתונים החדשים של הקולנוע
טינה לאמריקנים: ביקורת על הטינה 2
איתן גפני
16/05/2007
איתן גפני חוזר עם ביקורת על הטינה 2 וסרטי אימה המבוססים על סרטי אימה יפנים

מסע בין כוכבים
Fuzion- the generic rules
אבי סבג
01/12/2006
חברת hero games יחד עם R. Talsorian איחדו כוחות כדי ליצור שיטת משחק אוניברסלית שתנצל את היסודות העקרונות שבשיטות הגיבור וב- Interlock (שיטת המשחק של R. Talsorian) ותתיך אותם לכדי שיטה פשוטה, גמישה, פתוחה אוניברסלית וחופשית, כלומר שתופץ חינם ברשת. התוצאה, כפי שנראה, היתה טובה משקיוו.

אנימה
כוח המחץ- התמונות
עומרי בר-לב
30/01/2009

אימה
מטאל גיר סוליד 4
עומרי בר-לב
20/07/2010
מטאל גיר סוליד, היא אחת מסדרות המשחקים הנחשבות ביותר שיש היום. הסדרה התחילה לפני יותר מעשרים שנה ועדיין רצה בהצלחה גדולה.

משחקי תפקידים

עתידנות

משחקי מחשב