איש אלף הימים - ביקורת סדרה
אלי אשד

סרטי "האיש מאטלנטיס" טמנו בחובם הבטחה רבה, כמו גם הפרקים הראשונים של סדרת הטלויזיה. ומאז - לאן נעלם "האיש מאטלנטיס"? האם יופיע שוב להציל את האוקינוס? אלי אשד, חובב מד"ב וחוקר תרבות פופולרית, מנבא את חזרתו של האיש עם הזימים.


הים מכסה את רוב פני-השטח של כדור הארץ, והמין האנושי אינו יכול להתקיים בלעדיו. למרות חשיבותו ישנן, באופן מפתיע, מעט מאוד סדרות טלויזיה שעוסקות בחקר הים והמסתורין שלו, ובניגוד לסדרות העוסקות בחקר החלל - ניתן לספור אותן על יד אחת.החל משנות השישים צצו פה ושם סדרות שעוסקות בים וביציריו. המוקדמת ביותר נוצרה בידי אירוין אלן, יוצר "מנהרת הזמן", בשם "מסע אל תחתית הים". הסדרה מספרת על צוללת עתידנית בשם "נוף ים" שנלחמת באין סוף מפלצות, חייזרים ופיראטים תת-מימיים, וכמה סיפורי קומיקס על עלילותיה הופיעו גם בעברית בשנות ה-60 בסדרת חוברות של טרזן.

סדרה זו זכתה להצלחה גדולה ואלן ניסה ליצור בשנות השישים והשבעים גרסאות חדשות שלה, עם פיילוטים שנכשלו, על עיר תת-מימית ועל גיבורו של ז'ול וורן - קפטין נמו - שקם לתחייה במאה העשרים יחד עם הצוללת נאוטילוס כדי להיאבק במדען מגאלומן.

עוד שתי סדרות נוצרו בשנות השישים - האחת בשם "פרימוס", על צוללן שמבצע משימות חילוץ ומחקר שונות, שאותה יצר המפיק איואן טורס, יוצר סדרת "פליפר" הדולפין. השניה, סדרת בובות מסוף שנות השישים בשם "הטריגון" של גרי אנדרסון, יוצר כנפי הרעם. גיבורה של "הטריגון", מפקד צוללת נועז בשם טרוי טמפסט, נאבק בתושבי ממלכות תת-מימיות עוינות שמאימות בלי סוף על עולם היבשה.

בשנות התשעים הפיק גם סטיבן שפילברג סדרה בשם "סי קווסט", על צוללת עתידנית.מלבדן היתה גם סדרה בשם "האיש מאטלנטיס", משנת 1977. סידרה זו הופקה בידי הרב סולו, שהיה אחד האחראיים לסדרת "מסע בין כוכבים" המקורית.

ב-"האיש מאטלנטיס" כיכב השחקן פטריק דאפי שגילם גיבור מסתורי, שמסתבר כי למרות הופעתו האנושית הרי הוא למעשה יצור תת-מימי עם זימים, סנפירים ועיניים ירוקות. הגיבור יכול לשהות מתחת למים ללא גבול, לשחות מהר יותר מדולפינים ויש לו כוחות על-אנוש מתחת למים. חולשתו היחידה היא ששהות ממושכת, מעל 12 שעות, ביבשה עלולה להביא למותו.


האיש המסתורי נמצא יום אחד, בפיילוט של הסדרה, גוסס על החוף בקליפורניה. הוא ניצל על ידי המדענית היפה, דוקטור אליזבט מריל, השחקנית בלינדה מונטוגמרי, שמבינה שאינו בן-אנוש רגיל לאחר בדיקת רנטגן, שמראה שיש לו סנפירים במקום רגליים. היא מכניסה אותו לאקווריום ובכך מצילה את חייו.

המדענים מגיעים למסקנה שהאיש הוא כנראה  האזרח האחרון של אטלנטיס", רמז לסיפורים על היבשת האבודה אטלנטיס, ששקעה בים. אגדות מודרניות מספרות שאזרחיה ממשיכים לחיות עם זימים, בתרבות מפותחת מתחת למים.לאמיתו של דבר דמותו של האיש מאטלנטיס התבססה על שני גיבורי קומיקס ידועים למדי. האחד מהם הוא ה"סאב מארינר", גיבור הקומיקס הראשון של חברת מארוול הידועה (בית היוצר של "ספיידר מן" וה"אקסמן") שנוצר עוד בשנת 1939. ה"סאב מארינר" היה בן תערובת לאב אנושי ולאם תת-ימית, השליט של יבשת אטלנטיס השקועה, משם יצא פעם אחר פעם לעולמנו כדי להציל אותו, או כדי לאיים עליו.

גיבור נוסף הוא ה"אקווה מן" של חברת די. סי. המתחרה, גם הוא שליטה בן התערובת של אטלנטיס שיוצא מדי פעם אל העולם כדי להצילו. למעשה, ה"אקווה מן" הוא חיקוי של "סאב מארינר" הידוע יותר.

מארק הריס הוא, לאמיתו של דבר, גירסה טלויזיונית של שתי הדמויות האלו (שכבר הופיעו בסרטים מצוירים בטלויזיה). למרות הדימיון המשונה לגיבור הפרטי שלהם, חברת מארוול פירסמה סדרת סיפורי קומיקס קצרת ימים גם על האיש מאטלנטיס הטלוויזיוני.בסדרת הטלויזיה, בניגוד לקומיקס, האיש מאטלנטיס עצמו אינו יכול לעזור לחוקרים בגילוי מוצאו, שכן הוא סובל משכָּחוֹן מוחלט לגבי עברו. הוא מקבל מאליזבת את השם האנושי "מרק הריס" (כאשר שמו האמיתי נותר בלתי ידוע) ומשתכנע לעבוד עבור המוסד לחקר ימי. תפקידו הוא מעין סוכן חשאי שתפקידו לפתור תעלומות שונות הקשורות בים, בתקווה שכך יחשוף יום אחד את האמת גם לגבי מוצאו.משימתו הראשונה היתה להאבק במדען מגלומן ושמן, ששואף להשתלט על העולם מבסיסו התת-ימי ביחד עם עוזרו הלא-יוצלח. המשימה הוכתרה בהצלחה אך אותו מדען, מר שוברט, שגולם על ידי ויקטור בואנו, נמלט והמשיך להטריד את מרק הריס פעם אחר פעם.

הריס המשיך בינתיים לחפש ללא ליאות אחר בני מינו כדי לגלות את סוד מוצאו, את מיקומה של אטלנטיס וכדי לדעת האם הוא האזרח האחרון של האי ששקע. כך בפרק השני בסדרה (שהיה סרט באורך מלא) גילה הריס גבר ואישה שגם הם, כמוהו, היו יכולים לחיות מתחת למים. הוא חשב שהם מבני מינו, אך למרבה הצער התגלו השניים כחייזרים שתכננו פלישה לכדוה"א. בסרט השלישי הוא נאבק בנבגים מוזרים מהחלל שכפו את רצונם על אנשים בסגנון "פלישת חוטפי הגופות", והוא לבדו היה חסין נגדם. בסרט הרביעי מרק הריס נלחם במדענית יפה ומטורפת שתכננה לכבוש את העולם ורצתה בהריס כבן זוגה.הרמה של ארבעת הסרטים הראשונים בסדרה, שהיו באורך מלא, היתה סבירה למדי והיה לה פוטנציאל להיהפך למשהו הרבה יותר מרק "סביר". אבל כשהפכו אלה לפרקים בני שעה הרמה הידרדרה בצורה דרסטית ועלילות הפרקים הזכירו יותר מכל סיפורי קומיקס פרימיטיביים, בייחוד כשכל פרק לווה באזהרה חמורה לצופים הצעירים "לא לנסות לחקות את פעולות השחייה התת-ימיות של מרק הריס!".

החיפוש אחרי מוצאו של הריס, שאמור היה להיות הנושא המרכזי של הסדרה, נעלם לגמרי בפרקים הללו. את משימותיו השונות הוא ביצע כעת בליווי צוללת של המוסד לחקר ימי, אך לא היה לו צורך אמיתי בעזרתם.מרק הריס הפך כעת למעין "גיבור-על", בו מתגלות יכולות חדשות בכל פרק ואויביו היו באופן קבוע מגוחכים יותר מאשר כל דבר אחר.


במהלך שלושת-עשר הפרקים הבאים נאבק האיש מאטלנטיס לא פחות מחמש פעמים עם מר שוברט, יריבו הקבוע, שאיבד את כל האיום שגילם בפרק הפיילוט, ורק נעשה מטופש יותר מפרק לפרק. הלה ניסה לגרום למי הים לעלות ולהציף את ערי העולם, אלא אם כן מרק הריס יעמיד את עצמו לרשות מחקריו המרושעים. הוא בנה רובוט שתפקידו היה לאסוף חומר רדיואקטיבי מתחתית הים, אלא שזה קיבל רצון משלו וגנב מהריס פסל אבן עתיק מקבר מצרי מתחתית הים שקם לתחיה וגרם להפסקות חשמל בכל העולם (!). מר שוברט גם ניסה לסחוט כסף על ידי חבלה בתחרות מים בינלאומית ואף ניסה לשים את ידיו על קריסטלים מוזרים שנמצאו מתחת לשדה כוח באוקיינוס השקט. מתחת לשדה הכוח גילה מרק הריס גזע של אנשים תת-מימיים לבני עור ולבושי חליפות לבנות שדיברו בשפה מוזרה. תקוותו, למציאת בני מינו, התבדתה. הסדרה יצאה, כנראה, מנקודת ההנחה הסבירה שבים, כמו ביבשה, יכול להיות יותר מגזע אנושי אחד.

כאשר מרק הריס לא היה עסוק במזימה מגוחכת זו או אחרת של מר שוברט, הוא נתקל ביצורים שונים ממעמקי הים. כך הוא נאבק בכורה זהב ענק מתחתית הים ששיטות הכרייה שלו איימו על מי העולם, ובמפלצת תת-מימית מאולפת בעלת שני ראשים ושתי רגליים ששימשה ככלי בידי נוכל. הוא נתקל בגמד בעל יכולת כישוף שקסמיו גרמו לכל מי שנוגע בו להפוך לילד ובסירנה, שכמו באגדות, משתלטת על אנשים בעזרת קולה, והיא כלי בידי פיראט מסוכן שמפתה מלחים לתוך מלכודתו.

הוא גם נאלץ להתמודד עם בעיה שפגעה במנהל המכון עצמו, שכתוצאה מאכילת חומר אוקינוס מסתורי אישיותו ופניו שונו, כך שהיתה לו אישיות כפולה בדומה לזו של דר' ג'קיל ומר הייד. הריס אף נסע בזמן לעבר פעמיים: פעם אחת למערב הפרוע שם פגש בתאומו, אקדוחן מסוכן שדמה לו בכל פרט, מלבד זימיו שהיו מכוסים בצלקות. בפעם השניה נסע לאיטליה של המאה ה-14, שם נתקל ברומיאו ויוליה ושינה את הסיפור כך שיסתיים בסוף טוב!

בפרק האחרון, שהיה אנטי-קליימקס מוחלט, הוא מנע מזימה של אנשי קרנבל לגנוב חפצים מצריים עתיקים ממוזיאון.השאלה המרכזית, מי ומה הוא מרק הריס אחרי הכל, נשארה בגדר תעלומה מוחלטת שהסידרה מעולם לא ענתה עליה.בסדרה היו בסך הכל 17 פרקים והיא רצה עונה אחת בלבד ב-1977 לפני ששקעה לתמיד, ולאור הרמה העלובה של מרבית הפרקים, לא רבים הזילו דמעה.

עם זאת, הייתה לסדרה הצלחה מדהימה אחת - היתה זו סדרת הטלויזיה המערבית הראשונה שהוקרנה בסין העממית. רק האל יודע מדוע החליטו הקומוניסטים הסינים שהאיש מאטלנטיס יהיה השגריר הראשון של הטלויזיה המערבית אצלם.הסדרה הוקרנה בשנות השבעים גם בישראל. בעברית הופיעו בהוצאת כתר שני ספרים מאת ריצ'רד וודלי - "האיש מאטלנטיס", שהופיע בעברית ב-1979 בתרגום חיה וסטנשטיין ואיטה פרינץ, ו"האיש מאטנלטיס במשימה הצלה", שהופיע ב-1981 עם אותן מתרגמות. הספר הראשון כלל עיבודים של שני הפרקים הראשונים, והספר השני כלל עיבודים של שני הסרטים שבאו אחריהם. ארבעת הסיפורים כולם (שהם המיטב של הסדרה כולה) פורסמו גם בספר אחד בכריכה קשה בשם הכולל "האיש מאטלנטיס", בהוצאת מיל"ת - מועדון ישראלי לתרבות.לאחר ביטול הסדרה פטריק דאפי לא נותר מחוסר עבודה לזמן רב. תוך שבוע מהודעת הביטול של "האיש מאטלנטיס" הוא קיבל הצעת עבודה בסדרה אחרת בשם "דאלאס". בסדרה זו, על עלילות משפחת מיליונרים טקסנית הוא גילם את בובי, האח הצעיר והטוב שנאבק ללא הרף באחיו המרושע ג'י. אר. סדרה זו זכתה להצלחה עצומה בכל העולם כמו גם בישראל ורצה כ-14 שנה.

ב"דאלאס" היו כמה וכמה התיחסויות הומוריסטיות ל"איש מאטלנטיס". כאשר קליף בארנס יצא לחפש נפט בים והוא טען שיש ביכולתו ל"הריח" נפט בים, אחותו פאמלה העירה בלגלוג שהוא משווה את עצמו ל"איש מאטלנטיס" ביכולות שלו. כמו כן בנו של פטריק דאפי הופיע בסדרה בתור דמות שנקראה "מרק הריס" בקריצת עין ברורה למבינים שבין הצופים.

בשלב מסוים דאפי, שהרגיש שתפקידו חסר אתגרים, מאס בתפקיד והוא החליט לעזוב. המפיקים "הרגו" את דמותו בתאונה ועונה שלמה עסקה בחיי המשפחה לאחר מותו. בלחץ הקהל וכמות הצופים הפוחתת הוחלט להחזירו לעונה הבאה, זאת עשו בעזרת טריק שאפילו מפיקי "האיש מאטלנטיס" לא היו מעיזים לנקוט בו גם בפרקים המגוחכים ביותר שלהם. הוא הופיע מחדש כאילו לא קרה כלום, והוסבר שכל העונה הקודמת היתה רק חלום של אישתו פאמלה.

דאפי נשאר הפעם עד סיומה של "דאלאס" וגם הופיע בשני סרטי המשך שנעשו לה מאז.לאחר סיום "דאלאס" לקח לדאפי שבועיים למצוא עבודה בסדרה חדשה, הפעם עם שחקנית ידועה בשם סוזן סומרס, שהתפרסמה בסדרה "שלושה בדירה אחת". לסדרה קראו "אבא חורג אמא חורגת", על עלילות זוג הורים שלכל אחד מהם אלו נישואים שניים, וכל אחד מהם מביא את ילדיו למשפחה בדומה ל"משפחת בריידי" הקלאסית משנות השבעים. גם סדרה זו הצליחה במהרה ורצה לא פחות מ-7 שנים.למרות הצלחתו, נראה שדאפי לא שכח את הדמות הראשונה שפירסמה אותו. לאחרונה הודיע שהוא שוקל לכתוב ביחד עם אשתו טרילוגיה של ספרים על האיש מאטלנטיס שתתאר את חייו לפני הסדרה ואחריה, תפתור לראשונה את תעלומת מוצאו ותחשוף את מה שעלה בגורלו, כך שייתכן שהקריירה של האיש מאטלנטיס עדיין לא הגיעה לסיומה.

עריכה לשונית: לולה בראון

לידיעה זו התפרסמו  3  תגובות
תגובות
1   לא פיטר דאפי...
00:00:00  24/09/2003 איה   
פטריק דאפי למיטב זכרוני.
אבל מה אני יודעת:)

2   תודה איה. תוקן.
00:00:00  25/09/2003 ניר   

3   הממממ...
00:00:00  04/10/2003 בייזל   
לי זכורה מאיפשהו סדרה שעסקה בצוללת עתידנית בצי העתידני של ארה"ב.
הפתיח הלך בערך כך: "בשנות זה-וזה כדה"א הגיע למצב של התפוצצות אוכלוסין. כעת מיישבים את אזורי הספר של האוקיינוסים..."

מישהו יעזור?


לתחילת הכתבה
 
קישורים
הפרקים של האיש מאטלנטיס

מוצרים של האיש מאטלנטיס

הסאב מרינר- ששימש השראה לסידרה

אקווה מן- גם עליו מבוססת הסידרה


חדשות אחרונות
קולנוע
19/11/2010 זה שיר פרידה – ISF סוגר את שעריו
11/09/2010 עיבודים לרוב - והפעם המגדל האפל מאת סטפן קינג
14/08/2010 חרב אור הכחולה תגיע לקרן הכחולה
08/08/2010 הצצה בלעדית לטיזר של האוונג'רס
30/07/2010 הנוסע השמיני : ההתחלה

טלויזיה
17/10/2010 פרק השבוע של האקס מן - פרק 76 והאחרון
30/09/2010 פרק השבוע של האקס מן - פרק 75
27/09/2010 פרק השבוע של האקס מן - פרק 74
20/09/2010 פרק השבוע של האקס-מן פרק 73
10/09/2010 פרק השבוע של האקס מן- פרק 72

ספרים
06/09/2010 הוצאה מחודשת לצלל-אלף
30/07/2010 אן רייס משתגעת סופית
25/07/2010 ספר הנופלים של מאלאזן נסגר.
14/07/2010 הכבוד המיצרי
27/06/2010 והמנצח במדלית זהב... ניל גיימן

סיפורים
04/06/2010 נפתחה תחרות הסיפורים הקצרים על שם עינת פלג ז"ל לשנת 2010
02/05/2008 סקופ בלעדי ! פנטסיה 2000 ב-2008
12/09/2007 שנה טובה
09/08/2007 פרס גפן 2007 – הצבעה לשלב א'
06/08/2007 תחרות סיפורים שנתית – פרס עינת

קומיקס
22/07/2010 האם היו ערפדים בתורה?
13/07/2010 הארווי פארקר נפטר בגיל 70
15/07/2009 קומיקס וירקות לפרס אייזנר
05/07/2009 מייקל ג'קסון הקומיקס
03/06/2009 אלכס רוס ומייק קארי חוברים למען ה-Human Torch

מקומי
02/09/2010 להפחיד בעברית
26/07/2010 פסטביל אייקון מחפש כריש מכירות
24/05/2010 קול קורא להגשת אירועים לפסטיבל אייקון
28/11/2009 כנס מאורות בנושא אסטרונומיה ומדע בדיוני יוצא לדרך!
15/08/2009 מכרז לפעילות דוכן יד-שנייה באייקון

מסע בין כוכבים
15/05/2009 Q כאן
12/05/2009 צוות שחקני פרייזר עושים כבוד לסדרת וויאג'
11/05/2009 קפטן גים טי קרי דור ההמשך
05/05/2009 אבודים במסע בין כוכבים
17/04/2009 וכך זה התחיל

אנימה
02/09/2008   Voltron בדרך למסך הגדול
17/04/2008   Ghost in the Shell -3D
20/03/2008   פוניו לא סתם על הצוק
19/03/2008   'ננה' בין המועמדים לפרס טזוקה
16/03/2008   קיטארו למבוגרים

אימה
12/09/2007   שנה טובה
13/11/2006   הצצה ראשונה ל- The Hills Have Eyes 2
06/11/2006   מסורת לא שוברים - בהאלווין הבא - מסור 4
25/10/2006   זומבים זומבים ועוד זומבים ב''יום המתים''
24/10/2006   פינהד כפי שמעולם לא ראינו אותו

משחקי תפקידים
05/02/2010   כנס מבוכים ודרקונים, 28 בפברואר 2010
27/09/2007   טקטיקה - חנות משחקים חדשה בדיזינגוף סנטר
12/09/2007   שנה טובה
24/07/2007   כנס "קרא-קון" לשיטות משחקי תפקידים
26/02/2007   כנס ביגור

עתידנות
11/12/2008   הלו, שומעים אותי?
23/11/2008   פריצת דרך בהשתלות
05/11/2008   אנרגיה סולארית
31/10/2008   מטוסים גרעיניים?
24/10/2008   שמש נצחית בראש צלול

משחקי מחשב
25/07/2010   הטריילר החדש של DC universe
26/06/2009   מלחמת הכוכבים לגו
19/02/2009   Counter-Strike המשחק האהוב ביותר בישראל של 2008
18/07/2008   DC משיקה את DC Universe Online, משחק רשת מרובה משתתפים
14/06/2008   Old Republic 3?
כתבות אחרונות
קולנוע
איך למדתי להפסיק לדאוג ולאהוב את אבודים זהו.
חגי אלקיים
27/06/2010
שש שנים עברו-חלפו להן. שש שנים של שאלות, של תיאוריות, ובעיקר – של דמויות.

טלויזיה
פרק ראשון מ''בן אלמוות מאת רוג'ר זילאזני''
רוג'ר זילאזני (1937-1995)
25/12/2008
במהלך "שלושת הימים" נחרב כדור הארץ. בני האדם עזבו כבר מזמן את הערבות הרדיואקטיביות השוממות והפכו לנוודים, בני בלי בית, המתגוררים ביקום לא להם. רק מתי מעט, אידיאליסטים, מוזחים, שארית הפליטה, עושים את דרכם בין הצללים בחיפוש אחר אתמול שלעולם לא יחזור.

ספרים
ג'ובניק: סיפור אישי -רקע לאומי
עופר ברנשטיין
06/10/2008
כתבה חדשה ומעניינת של לא אחר מעופר ברנשטיין.

סיפורים
פנטזי.קון 2009
יוליה שנרר
11/08/2009
מציאות או פנטזיה?

קומיקס
צריך סוף לסיפור אהבה? ביקורת סרט
רז גרינברג
18/04/2008
מאז יצירת המופת הראשונה שלו, "Voices of Distant Star", נשמע קולה של חבורה צעקנית ונרגשת שהכתירה את הבמאי מקוטו שינקאי בתואר "מיאזאקי הבא". אם לשפוט על פי סרטו האחרון, "5 סנטימטרים בשניה", בקרוב מאוד נצטרך להודות שהם צדקו.

מקומי
אז למה להם פוליטיקה עכשיו? ז'אנר האימה כמבטא הלך רוח פוליטי
איתן גפני
16/05/2007
מאמרו החדש של איתן גפני על הזוועתונים החדשים של הקולנוע
טינה לאמריקנים: ביקורת על הטינה 2
איתן גפני
16/05/2007
איתן גפני חוזר עם ביקורת על הטינה 2 וסרטי אימה המבוססים על סרטי אימה יפנים

מסע בין כוכבים
Fuzion- the generic rules
אבי סבג
01/12/2006
חברת hero games יחד עם R. Talsorian איחדו כוחות כדי ליצור שיטת משחק אוניברסלית שתנצל את היסודות העקרונות שבשיטות הגיבור וב- Interlock (שיטת המשחק של R. Talsorian) ותתיך אותם לכדי שיטה פשוטה, גמישה, פתוחה אוניברסלית וחופשית, כלומר שתופץ חינם ברשת. התוצאה, כפי שנראה, היתה טובה משקיוו.

אנימה
כוח המחץ- התמונות
עומרי בר-לב
30/01/2009

אימה
מטאל גיר סוליד 4
עומרי בר-לב
20/07/2010
מטאל גיר סוליד, היא אחת מסדרות המשחקים הנחשבות ביותר שיש היום. הסדרה התחילה לפני יותר מעשרים שנה ועדיין רצה בהצלחה גדולה.

משחקי תפקידים

עתידנות

משחקי מחשב