שתום העין עם המקטרת
אלי אשד


75 שנה לפופאיבשנת 2004 מלאו לפופאי המלח 75 שנה ובכל העולם חוגגים את האירוע יוצא הדופן.

פופאי הוא אחת הדמויות המפורסמות ביותר בקומיקס מצד אחד ובסרטים המצויירים מצד שני, ופרצופו המכוער הוא אחד הידועים ביותר ברחבי העולם כולו, גם כיום כאשר כל הסלבריטאים למיניהם מחוייבים להיות יפי תואר לפי הסטנדרטים הקפדניים ביותר.

המלח אדיר הכח שמקבל את כוחו מאכילת התרד נוצר בידי הקומיקסאי אלזי סגר (שהתפרסם לראשונה הודות לסדרת קומיקס על עלילותיו של צ'רלי צאפלין, כוכב הסרטים האילמים) ב-1929 כדמות מכוערת במיוחד של מלח בעל עין אחת ומקטרת נצחית בתוספת לכוחות על בלתי אפשריים. המלח המוזר היה מבוסס על אדם אמיתי בשם פרנק רוקי פיגל, טיפוס לוחמני ובעל כוח רב שאותו הכיר הקומיקסאי סגר בעיר מולדתו , גבר שתום עין שאהב לעשן מקטרת ולהסתבך בקטטות אגרופים אבל היה בעל "לב זהב" ולפי הדיווחים אהב מאוד ילדים, ודמה מאוד במראה החיצוני לדמותו של פופאי כפי שצויר בתחילה (על קברו של אותו פיגל הועלתה מצבה מיוחדת, שנים רבות לאחר מותו ובה הוצב הציור המקורי של פופאי שבה נראה בבירור הדמיון החיצוני הרב בין השניים).

פופאי הופיע בסדרה בעלת הצלחה בינונית ומטה בשם "תיאטרון טימבל" שהייתה קיימת כבר עשר שנים, מאז 1919, ובה כיכבו הדמויות של אוליב אויל, אחיה קסטור והוריהם. אולם רק מהרגע שהופיעה בסדרה דמותו של פופאי החלה הסדרה להצליח באמת. פופאי, שהחל כדמות משנה חד פעמית, מלח בספינה שאותה שכרו גיבורי הסדרה - אוליב ואחיה, אמור היה להיעלם במהרה כמו כל שחקן אורח טוב. אולם הוא נשאר בעקשנות בסיפורים, גנב ללא הרף את ההצגה מהדמויות הראשיות והפך, בתוך זמן קצר עד להדהים, להפתעת כל (ובראש ובראשונה היוצר, סגר) להיות הדמות מרכזית שהסדרה נקראת על שמו ושהכל סובב סביבו. קוראי הקומיקס מעולם לא נתקלו בדמות כזאת של אדם בעל כוחות על מטורפים ומצחיקים שנלחם בכוחות הרשע בהומור רב ובהיגיון מטורף.

המלח המכוער, הקירח, המקועקע , המכור לעישון מקטרת, האלים וגס הרוח, וכפי שהתברר מאוחר יותר מהסרטונים גם צרוד, היה הסופרמן הראשון של הקומיקס. הוא גם ללא כל ספק גיבור הקומיקס המכוער ביותר של כל הזמנים, יוצא דופן מעין כמוהו בין דמויות הקומיקס ההרפתקניות האחרות, שהן בדרך כלל אנשים יפי תואר. חבריו המכוערים לא פחות ממנו (אין בסדרת "פופאי" אנשים יפי תואר), היו אוליב הבחורה, בלוטו הגברתן, ווימפי הזללן, סבתא זרש, הילד סוויפי, יוג'ין הג'יפ המוזר ופפי, אביו של פופאי ואמו; אהובתו הצרחנית אוליב, "שמן זית" בעברית, אישה מכוערת עד להדהים ובת זוג ראויה לפופאי בהיותה גיבורת הקומיקס המכוערת ביותר של כל הזמנים, גבוהה, רזה ,שטוחת חזה, בתסרוקת של הפוליטיקאית הישראלית, גולדה מאיר, ולבושה תמיד בבגדים מגוחכים. גם היא הייתה מבוססת על אישה אמיתית שאותה הכיר סגר בעיר הולדתו, אחת דורה פסקל. אוליב עד כה הייתה גיבורת הסדרה וכעת הפכה לדמות משנה. פופאי נהג להכות אותה בשנים הראשונות כדי להשתיק קצת את צרחנותה, אולם בשנים האחרונות, עם התגברות תשומת הלב הציבורית לאלימות במשפחה, המנהג הזה נעלם.

המלח הבריון הנבל בלוטו שמתמודד ללא הרף עם פופאי על חסדיה של אוליב שאוהבת יותר מכל דבר אחר לסכסך בינם בפלירטוטים הבלתי פוסקים שלה עם בלוטו (הוא הפך גם ל"ברוטוס" בגירסאות שונות של הסדרה), וימפי הבטלן מוג הלב, זולל הכל, בראש ובראשונה כריכי המבורגרים (שהיה מבוסס על הדמות של הבוס של סגר, ושעל שמו נקראת רשת ההמבורגרים), סבתא זרש - המכשפה האחרונה עלי אדמות שנאבקת ללא הצלחה בפופאי, הילד סוויפי (לא ילדם של פופאי ואוליב חלילה, אלא אסופי שמתברר שהוא הנסיך האבוד של ממלכה רחוקה, דאמוניה), היצור המוזר "יוג'ין הג'יפ" שתמיד ידע את האמת, ידע לדבר והגיע כמדומה ממימד אחר, אביו של פופאי, פפי, שנהג להרביץ לכל מי שהופיע בטווח ראייתו המוגבלת מאוד (במיוחד אוליב), אימו האלימה לא פחות גרני וכל השאר זכו להערצת הקהל האמריקני.

ההצלחה רק גדלה כאשר פופאי הפך ב-1933 לגיבור סדרת סרטים מצויירים של ציירי האנימציה הידועים האחים פליישר, שבמשך זמן מה בשנות השלושים היו מתחריו העיקריים של וולט דיסני, תודות לפופאי. במשך זמן מה נדמה היה שפופאי יהפך לפופולארי יותר אפילו ממיקי מאוס ודנאלד דאק. כמה מהסרטונים המפורסמים ביותר שלהם עסקו במפגשים של פופאי עם דמויות ידועות מסיפורי "אלף לילה ולילה", אלדין ומנורת הקסמים, עלי באבא וארבעים השודדים וסינדבאד המלח. סרטונים אחרים עסקו במאבק האינסופי של פופאי בבריון המזוקן בלוטו שתמיד חיזר (מסיבות שאינן מובנות באמת) אחרי אוליב המכוערת, זאת על מנת להרגיז את פופאי תמיד הייתה מעודדת אותו בחיזוריו. כאשר הייתה דוחה לבסוף את בלוטו, תמיד ניתן היה לסמוך על בלוטו שיבצע מעשים קיצוניים בתגובה כמו קשירת אוליב על פסי רכבת, בזמן שהרכבת מתקרבת, עד להצלתה הבלתי נמנעת בידי פופאי. דברים אלו אף פעם לא הפריע לאוליב להמשיך בפלירטוטים עם בלוטו במאות סרטונים לאחר מכן, אפשר היה לצפות שהיא כבר תדע מה יהיו התוצאות הבלתי נמנעות של הפלירטים עם טיפוס כמו בלוטו.

בסרטים אלה חלו כמה שינויים בדמותו של פופאי. בסרטים הוסבר שכוחות העל של פופאי הם תוצאה של אכילת תרד, (דבר שהוזכר רק מדי פעם בקומיקס, שם כוחות העל של המלח לא הוסברו בדרך כלל ועניין אכילת התרד הופיע רק לעיתים נדירות). פרט לכך לא הרבה השתנה ביקום האבסורדי של פופאי וההצלחה העולמית רק גדלה. היוצר סגר מת ב-1938 מסרטן וכיום הוא נחשב לאחד מגדולי היוצרים של עולם הקומיקס בכל הזמנים בדמיונו ובשפע הרעיונות שלו. לאחר מותו ממשיכיו, כמו באד סגנדורף, המשיכו את עלילות פופאי בהשראה פחותה ובעיקר "שמרו על הקיים", אבל זה כבר לא שינה הרבה מבחינת הדמות ומעריציה.

האחים פליישר המשיכו ליצור סרטים מרובים על פופאי ומלבדו על גיבור על רציני יותר בשם "סופרמן" אבל הצלחתם של הסרטים המצויירים של סופרמן יפה התואר מעולם לא הגיעה אפילו לקרסולי הצלחת החבורה המכוערת של פופאי. הסרטים המצויירים הגיעו במספרם ליותר מ-1,000 בגרסאות שונות, ובידי יוצרים שונים והם משודרים ברחבי העולם עד עצם היום הזה. על פופאי נעשו הרבה יותר סרטים מצויירים מכל דמות אחרת שמוצאה בסיפורי קומיקס.


מדי פעם עוד יש שערוריות גם בעולם של פופאי, למשל כאשר הקומיקסאי בוב לונדון, שהפך לצייר של הסדרה ב-1992 ניסה לעדכן את הדמויות והציג את אוליב כמי שנמצאת בהריון (!) והעז לדון בנושא ההפלות דבר שהביא לסילוקו המיידי בידי העורכים הנזעמים, ובעת כתיבת שורות אלה מצייר את הדמות היי הייזמן מזה שנים. פופאי ממשיך כסדרת קומיקס בעיתונים האמריקניים עד עצם היום הזה, ומן הסתם ימשיך להתקיים בצורה כלשהי עוד שנים רבות.

במהלך התקופה הזאת פופאי הפך לסמל , ל"מותג" מרכזי של התרבות הפופולארית האמריקנית ופסל ענק מיוחד של דמותו אף הוקם ב-1937 בעיירה אמריקנית, קריסטל סיטי שבטקסס, מרכז מכירת המאכל המאוס כאות תודה על תרומתו העצומה למכירות הגדולות של המוצר (מכירות התרד עלו ביותר מ-50% לאחר הופעת התרד ביקום של פופאי). פסל נוסף הוקם בעיר הולדתו של היוצר סגר, פסל ברונזה ענק של המלח עם המקטרת, משקיף על נהר המיסיפיפי בלב פארק שנקרא גם הוא על שם סגר. עוד פסל נוסף של הדמות המכוערת הוקם גם בעיר ספרינגדאל שבארקנזאס; נראה שפופאי הוא דמות הקומיקס היחידה שלכבודה הוקמו לפחות שלושה פסלים! בעיר הולדתו של סגר, צ'סטר שבאילינוי נערכים מזה עשרות שנים פיקניק שנתי המוני לכל תושבי העיר שנושאם המרכזי הם הדמויות מסדרת פופאי שאותן יצר בנה המפורסם ביותר של העיר.

נעשה גם סרט מצולם על פופאי, בבימויו של הבמאי הידוע רוברט אלטמן ובכיכובו של רובין ויליאמס בתפקיד פופאי המחפש אחרי אביו ומגלה אותו כרודן של עיירה קטנה וכאדונו של בלוטו הרשע, אולם הרוב המוחלט של חובבי פופאי היו מעדיפים לשכוח שהסרט הזה נעשה אי פעם.
בכל אופן ההצלחה של פופאי היא כלל עולמית ואחד המקומות שאליהם הגיע המלח הכל יכול על מנת להישאר היה למדינת ישראל.


פופאי בארץ הקודש

עוד לפני שהגיע פופאי עצמו לישראל כבר הופיעו דמויות שונות בהשראת דמותו וכוחות העל שלו שמופיעים כתוצאה מאכילת התרד. בעברית הופיעה בשנות החמישים דמותו של איש הפלמ"ח גידי גזר שיקבל כוחות על כתוצאה מאכילת גזר, ובשנות השישים יואב בן חלב הילד הבלונדיני חובש הכובע טמבל שקיבל כוחות כאלה כתוצאה משתיית חלב וידידו הטוב דרור הגיבור, שקיבל גם הוא כוחות כאלה הודות לחלב, אך הוא היה אנין טעם יותר מחברו יואב - לא כל חלב אלא רק תרכיז חלב. לכל אלה אפשר לקרוא "ילדיו של פופאי".

בישראל פופאי עצמו הופיע לראשונה סיפורי קומיקס קצרים בני עמוד אחד על עלילות פופיי (כך אויית השם ) הופיעו לראשונה בעברית במגזין "בוקי" מ-1967. בשנות השבעים, שהסרטים המצויירים החלו להיות מוקרנים בטלוויזיה הישראלית והפכו את פופאי לדמות המוכרת לכל ילד, הוא הפך לגיבור של מגזין מודפס על עלילותיו.

המגזין פופַּי (איות שונה מזה המקובל בדרך כלל בעברית ומזה שבו אנו משתמשים כאן) כלל 73 חוברות צבעוניות בהוצאת מ. מזרחי בשנים 1971-1976. זוהי סדרת הקומיקס הארוכה ביותר שהופיעה עברית על דמות אחת. המגזין כלל לא רק סיפורים על הרפתקאות פופאי ובני משפחתו, אלא גם דמויות נוספות כמו פרופסור חרטומי הממציא הגאון ששום המצאה שלו לא מצליחה לעבוד כצפוי (הפרופסור הנ"ל היה שייך לסדרה אחרת הרבה פחות ידועה שאותה יצר סגר לצד "פופאי" בשם "סאפו" שהייתה מדע-בדיונית באופייה, על עלילות איש קטן ואפרורי שהפרופסור לוקח למסעות מטורפים שונים בחלל מערכת השמש ובכוכבי לכת שונים, אם כי מדי פעם הפרופסור שולב גם בעלילותיהם של פופאי ושות') ועלילותיה של משפחת רובוטים ששוכנת בכוכב אחר, אב ובנו שמתמודדים בכל סיפור עם משבר אחר כמו פלישת בני אדם לכוכבם וכו'. בנוסף כללה כל חוברת "פופאי" גם חלק מגזיני לילדים בשם "חבריה" בעריכת יוסי גמזו שכלל סיפורים מאמרים ובדיחות רובם ברמה לא גבוהה.

סדרה זאת הייתה סדרת הקומיקס המצליחה ביותר של הוצאת מ. מזרחי (שפירסמה גם סדרות קומיקס אחרות בשחור לבן, כולן על עלילות טקס איש המערב הפרוע, טרזן, זאגור, תולדות המערב הפרוע וכו').


פופיק הדייג
עד כמה היה פופאי פופולארי בישראל מראה העובדה שהופיע לו חיקוי מקומי מדוייק בשם פופיק הדייג, חוברת מצויירת לכל הגילים אשר יצאה בהוצאת אלי"מ קומיקס ב-1971. העורך (ואולי גם הכותב והצייר) היה אריה ליברמן. סדרה זאת, שממנה יצאה כנראה רק חוברת צבעונית אחת נדירה ביותר, הייתה חיקוי מדוייק של סידרת פופאי, וכל הדמויות שבה הזכירו את הדמויות של פופאי, יריבתו המכשפה "סבתה זרש" וידידו וימפי.

העורכים כתבו בהקדמה לחוברת :

קורא יקר

לאחר עמל ויגע רב הצלחנו להעלות בדפים שלפניכם את פופיק הדייג - גיבורה הראשי של החוברת המצויירת שכולם ציפו לה זמן רב .

בחוברת הושקעו שעות, ימים ואף חודשים של עמל ויגע ואנו תקווה שמאמצינו הרבים ישאו פרי והחוברת תתקבל בחיוב בשורות הקוראים. כמו כן אנו מקווים שתהנו מעלילותיו המצויירות של פופיק הדייג ,תשתתפו בהרפתקאותיו ותחייכו איתו לאורך דרכו ...

פופיק הדייג צובר את כוחו הרב על ידי שתיית שמן דגים ,ואילו אוייבתו המכשפה בא-בא יאגה מנצלת בסיפור הראשון עובדה זו לבניית מפלצת על בסיס שמן דגים ,בתקווה שכך תוכל לנצח את הגיבור ,ומה שקורא הלאה תראו בעצמכם בהמשך הסיפור...."

בחוברת היחידה שיצאה הופיעו הסיפור "עלילת מפלצת שמן הדגים" שבו נאבק פופיק במפלצת אדירת כוח שאותה יצרה אוייבתו המכשפה באבה-יאגה. החוברת כללה גם סיפור קצר על פרופסור "מונצ'ה-פוקי - שיעור בפיזיקה " (סיפור זה היה מצידו חיקוי של סיפורי "פרופסור חרטומי" בחוברות פופי שבהוצאת מזרחי"). לחוברת צורף גם "פוסטר" (!) של פופיק הדייג מחזיק בבקבוק שמן הדגים שלו.

אבל ככל הנראה סדרת "פופיק" החזיקה מעמד רק חוברת אחת ויחידה. הקוראים העדיפו את סדרת המקור וסביר להניח שאם בעלי הזכויות בארה"ב היו שומעים על כך, היו תובעים מיד את מר ליברמן על פלגיאט והפרת זכויות יוצרין.

הפופולאריות הייתה גדולה כל כך עד שבתחרות שירי ילדים השירוויזיון בסוף שנות השבעים, שבה התמקדו בשירים על נושאי תוכניות טלווזייה, תפס שיר מיוחד על פופאי ("פפה פופאי") של נירה רבינוביץ את המקום השלישי, אחרי שיר של עופרה חזה על גיבור החלל פלאש גורדון שהגיע למקום הראשון ושיר של מוטי גלעדי על האדם הביוני סטיב אוסטין שהגיע למקום השני. גם המלח הכל יכול התקשה להתגבר על יריבים אדירי כוח כל כך.פופאי בשנות השמונים והתשעים

שנות השבעים היו תקופת השיא של פופאי בישראל, אבל גם לאחר שנות השבעים פופאי לא נשכח. בהוצאת כתר הופיעו שלושה ספרים מצוירים של צ'רלס ספין ורן על עלילותיו של פופאי ב-1981 (בתרגום יעקב שי): "פופאי מטפס ההרים", "פופאי והבית המכושף" ו-"פופאי הדייג".

פופאי חזר בשנות התשעים; סיפורים קצרים על הרפתקאותיו מתורגמים בידי עשי וינשטיין הופיעו במגזין סופר קומיקס שיצא לאור בשנים 1997-1998 כתוספת שבועית לשבועון הילדים "מעריב לילדים". שם הופיע פופאי שכם בשכם עם סופרמאן ובאטמאן וחבורת ילדי "זבנגלה" של אורי פינק. עם זאת מעניין לציין אם כי לפחות חלק מהסיפורים כבר הופיעו בעבר בחוברות פופאי בהוצאת מ. מזרחי.

בכך לא הסתיים השימוש המקורי בדמותו של פופאי בישראל. בהשראת בחוברת מיוחדת מספר 16 של המגזין "זבנג פלוס" שהיה מגזין הקומיקס של מעריב לנוער ושהוקדשה לפרשנויות של אמנים ישראליים לדמויות קומיקס מחו"ל הופיעה גם גרסה ישראלית של שחר נבות לדמותו של פופאי.

כמובן שגם אמן הקומיקס הישראלי הידוע מכל אורי פינק לא טמן את ידו בצלחת ובספר הקומיקס הפוליטי שלו "ספר הג'ונגל 3" (הוצאת מודן, 2001) הציג פרשנות מקורית משלו, אולי המרשימה ביותר בעברית, לדמותו של פופאי, כאשר הציג את דמותו של הפוליטיקאי ביבי נתניהו, שהוא ומקורביו השונים הופיעו בדמויות בני משפחתו של פופאי. הוא הציג גם חיקוי מדוייק של עטיפת חוברת "פופאי" משנות השבעים שבה מככבים נתניהו ועמיתיו.
חומר נוסף על פופאי ניתן למצוא באתרים שקישוריהם מופיעים בצד ימין למעלה.עריכה לשונית: לולה בראון

לידיעה זו התפרסמו  1  תגובות
תגובות
1   ממש כתבה נהדרת,
00:00:00  19/02/2004 איציק   
פופאי גרם לי לאכול תרד כשהייתי קטן.


לתחילת הכתבה
 
קישורים
סיפורי הקומיקס של פופאי

על פופאי ועל יוצרו בעברית

מועדון החובבים הרשמי של פופאי

אתר חובבים של פופאי


חדשות אחרונות
קולנוע
19/11/2010 זה שיר פרידה – ISF סוגר את שעריו
11/09/2010 עיבודים לרוב - והפעם המגדל האפל מאת סטפן קינג
14/08/2010 חרב אור הכחולה תגיע לקרן הכחולה
08/08/2010 הצצה בלעדית לטיזר של האוונג'רס
30/07/2010 הנוסע השמיני : ההתחלה

טלויזיה
17/10/2010 פרק השבוע של האקס מן - פרק 76 והאחרון
30/09/2010 פרק השבוע של האקס מן - פרק 75
27/09/2010 פרק השבוע של האקס מן - פרק 74
20/09/2010 פרק השבוע של האקס-מן פרק 73
10/09/2010 פרק השבוע של האקס מן- פרק 72

ספרים
06/09/2010 הוצאה מחודשת לצלל-אלף
30/07/2010 אן רייס משתגעת סופית
25/07/2010 ספר הנופלים של מאלאזן נסגר.
14/07/2010 הכבוד המיצרי
27/06/2010 והמנצח במדלית זהב... ניל גיימן

סיפורים
04/06/2010 נפתחה תחרות הסיפורים הקצרים על שם עינת פלג ז"ל לשנת 2010
02/05/2008 סקופ בלעדי ! פנטסיה 2000 ב-2008
12/09/2007 שנה טובה
09/08/2007 פרס גפן 2007 – הצבעה לשלב א'
06/08/2007 תחרות סיפורים שנתית – פרס עינת

קומיקס
22/07/2010 האם היו ערפדים בתורה?
13/07/2010 הארווי פארקר נפטר בגיל 70
15/07/2009 קומיקס וירקות לפרס אייזנר
05/07/2009 מייקל ג'קסון הקומיקס
03/06/2009 אלכס רוס ומייק קארי חוברים למען ה-Human Torch

מקומי
02/09/2010 להפחיד בעברית
26/07/2010 פסטביל אייקון מחפש כריש מכירות
24/05/2010 קול קורא להגשת אירועים לפסטיבל אייקון
28/11/2009 כנס מאורות בנושא אסטרונומיה ומדע בדיוני יוצא לדרך!
15/08/2009 מכרז לפעילות דוכן יד-שנייה באייקון

מסע בין כוכבים
15/05/2009 Q כאן
12/05/2009 צוות שחקני פרייזר עושים כבוד לסדרת וויאג'
11/05/2009 קפטן גים טי קרי דור ההמשך
05/05/2009 אבודים במסע בין כוכבים
17/04/2009 וכך זה התחיל

אנימה
02/09/2008   Voltron בדרך למסך הגדול
17/04/2008   Ghost in the Shell -3D
20/03/2008   פוניו לא סתם על הצוק
19/03/2008   'ננה' בין המועמדים לפרס טזוקה
16/03/2008   קיטארו למבוגרים

אימה
12/09/2007   שנה טובה
13/11/2006   הצצה ראשונה ל- The Hills Have Eyes 2
06/11/2006   מסורת לא שוברים - בהאלווין הבא - מסור 4
25/10/2006   זומבים זומבים ועוד זומבים ב''יום המתים''
24/10/2006   פינהד כפי שמעולם לא ראינו אותו

משחקי תפקידים
05/02/2010   כנס מבוכים ודרקונים, 28 בפברואר 2010
27/09/2007   טקטיקה - חנות משחקים חדשה בדיזינגוף סנטר
12/09/2007   שנה טובה
24/07/2007   כנס "קרא-קון" לשיטות משחקי תפקידים
26/02/2007   כנס ביגור

עתידנות
11/12/2008   הלו, שומעים אותי?
23/11/2008   פריצת דרך בהשתלות
05/11/2008   אנרגיה סולארית
31/10/2008   מטוסים גרעיניים?
24/10/2008   שמש נצחית בראש צלול

משחקי מחשב
25/07/2010   הטריילר החדש של DC universe
26/06/2009   מלחמת הכוכבים לגו
19/02/2009   Counter-Strike המשחק האהוב ביותר בישראל של 2008
18/07/2008   DC משיקה את DC Universe Online, משחק רשת מרובה משתתפים
14/06/2008   Old Republic 3?
כתבות אחרונות
קולנוע
איך למדתי להפסיק לדאוג ולאהוב את אבודים זהו.
חגי אלקיים
27/06/2010
שש שנים עברו-חלפו להן. שש שנים של שאלות, של תיאוריות, ובעיקר – של דמויות.

טלויזיה
פרק ראשון מ''בן אלמוות מאת רוג'ר זילאזני''
רוג'ר זילאזני (1937-1995)
25/12/2008
במהלך "שלושת הימים" נחרב כדור הארץ. בני האדם עזבו כבר מזמן את הערבות הרדיואקטיביות השוממות והפכו לנוודים, בני בלי בית, המתגוררים ביקום לא להם. רק מתי מעט, אידיאליסטים, מוזחים, שארית הפליטה, עושים את דרכם בין הצללים בחיפוש אחר אתמול שלעולם לא יחזור.

ספרים
ג'ובניק: סיפור אישי -רקע לאומי
עופר ברנשטיין
06/10/2008
כתבה חדשה ומעניינת של לא אחר מעופר ברנשטיין.

סיפורים
פנטזי.קון 2009
יוליה שנרר
11/08/2009
מציאות או פנטזיה?

קומיקס
צריך סוף לסיפור אהבה? ביקורת סרט
רז גרינברג
18/04/2008
מאז יצירת המופת הראשונה שלו, "Voices of Distant Star", נשמע קולה של חבורה צעקנית ונרגשת שהכתירה את הבמאי מקוטו שינקאי בתואר "מיאזאקי הבא". אם לשפוט על פי סרטו האחרון, "5 סנטימטרים בשניה", בקרוב מאוד נצטרך להודות שהם צדקו.

מקומי
אז למה להם פוליטיקה עכשיו? ז'אנר האימה כמבטא הלך רוח פוליטי
איתן גפני
16/05/2007
מאמרו החדש של איתן גפני על הזוועתונים החדשים של הקולנוע
טינה לאמריקנים: ביקורת על הטינה 2
איתן גפני
16/05/2007
איתן גפני חוזר עם ביקורת על הטינה 2 וסרטי אימה המבוססים על סרטי אימה יפנים

מסע בין כוכבים
Fuzion- the generic rules
אבי סבג
01/12/2006
חברת hero games יחד עם R. Talsorian איחדו כוחות כדי ליצור שיטת משחק אוניברסלית שתנצל את היסודות העקרונות שבשיטות הגיבור וב- Interlock (שיטת המשחק של R. Talsorian) ותתיך אותם לכדי שיטה פשוטה, גמישה, פתוחה אוניברסלית וחופשית, כלומר שתופץ חינם ברשת. התוצאה, כפי שנראה, היתה טובה משקיוו.

אנימה
כוח המחץ- התמונות
עומרי בר-לב
30/01/2009

אימה
מטאל גיר סוליד 4
עומרי בר-לב
20/07/2010
מטאל גיר סוליד, היא אחת מסדרות המשחקים הנחשבות ביותר שיש היום. הסדרה התחילה לפני יותר מעשרים שנה ועדיין רצה בהצלחה גדולה.

משחקי תפקידים

עתידנות

משחקי מחשב