על מוסר של יישויות-על
אלי אשד

בכנס אתיקון של מועדון סטארבייס 972, שעסק בנושאי מוסר ב'מסע בין כוכבים' הרצה אלי אשד על המוסר של ישויות-על בסדרה. כתבה זו מבוססת על אותה הרצאה.

_________________________________________________________ ספרות המדע הבדיוני מרבה בתיאור של ישויות הנעלות במידה רבה מהמין האנושי, עד כדי כך שאין הבדל ביניהן לבין אלים.
לעומת הספרות, בסדרות מד'ב בטלוויזיה, למרות שהן מכילות מגוון רחב של חייזרים, שרבים מהם עולים מבחינה טכנולוגית על המין האנושי, הרי שרק לעיתים רחוקות מאוד מופיעים כאלה שהם בדרגה גבוהה כל כך עד שניתן לקרוא להם 'אלוהיים'. בין יוצאי הדופן ניתן למנות את סדרת 'כוכב הקרב גלקטיקה', שם הופיעו בפרק 'מלחמת האלים' יצורים 'דמויי מלאכים' שעזרו לצוות ספינת החלל 'גלקטיקה' במאבק כנגד יצור שטני בשם הרוזן איבליס, (השטן פשוטו כמשמעו) במסגרת מאבק של כוחות האור בחושך. גם ב'בבילון 5' מהווים הצללים, הוורלונים ושאר הגזעים 'הראשוניים' מעין אלים עתיקים עבור שאר הגזעים, שוב במאבק הנצחי של כוחות האור בחושך. כמו גם 'סטארגייט' בה הגוואולד מתחזים לאלים. אפשר להזכיר גם סדרות נוספות כמו 'דוקטור הו ' ו'חלל 1999', גם בהן יש התייחסויות שונות לנושאים אלה.
מעל לכולם בולטות בתחום הזה של 'גזעים אלוהיים' הסדרות השונות שמתרחשות ביקום של 'מסע בין כוכבים', סדרות אשר עסקו בנושא זה בדרגה גבוהה הרבה יותר של פירוט ועומק.
ב'מסע בין כוכבים' יש כמה סוגים של גזעים: ה'רגילים' כמו בני האדם, הקלינגונים, הרומולאנים והוולקנים, שמצויים בערך באותה רמה של התפתחות (אם כי הוולקנים הם בערך קצת יותר). אלה הנמצאים ברמה גבוהה יותר של עוצמה (אך לא הרבה יותר גבוהה) כמו המייסדים - משני הצורה של הדומיניון, שהובסו לבסוף בידי גזעי הפדרציה ובעלי בריתם בסדרה 'מסע בין כוכבים: חלל עמוק 9'. יש גם את אלה שהם בדרגת עוצמה גבוהה הרבה יותר כמו ה'בורג' ויריביהם 'מין 4872' ממימד אחר (דמויי ה'נוסע השמיני ' מסדרת סרטי האימה המפורסמת) שהופיעו ב'וויאג'ר', ואשר בכוחם להשמיד את הפדרציה ושכניה, אך בסופו של דבר מצליחים גיבורי הסדרה להתגבר גם עליהם. לבסוף יש את אלה שהם הרבה הרבה יותר מכך, שהם בגדר ישויות עליונות ושאינן ניתנות כלל להשוואה עם הגזעים של הפדרציה. ניתן לקרוא להם אם נרצה 'ישויות אלוהיות'.
בסדרה המקורית פגשו אנשי צוות האנטרפרייז, כמעט בכל פרק שלישי, בגזע שניתן לכנותו עליון. ובמונחים של 'מסע בין כוכבים' הכוונה לגזעים שהם למעשה בגדר אינטילגנציות של אנרגיה טהורה. כך בפרק 'צ'ארלי איקס' היה זה הגזע התאסיאני שנתן לילד הנטוש מכדור הארץ - צ'ארלי, כוחות על מדהימים. כאשר הבינו את הנזק שיכול להיגרם לבני האדם, כאשר נפגש צ'ארלי עם צוות האנטרפרייז והשתמש כנגדם בכוחותיו, לקחו התאסיאנים את צ'ארלי בחזרה. מבחינה זו יש כאן גזע המפגין ערכי מוסר.

אפשר להזכיר את המטרונים שאירגנו קרב בין קפטן קירק והמפקד של הגזע העויין - ה'גורנים', שהניצחון ביניהם יכריע את גורל הקרב בפרק 'זירה', מתוך כוונה להשמיד את המנצח שכן הוא עלול היה להתגלות כמסוכן יותר עבורם. הללו ויתרו על כך כאשר קפטן קירק גילה רחמים כלפי יריבו המובס.
ויש את טרלן ילד בעל כוחות-העל שמשחק באנשי האנטרפרייז כאילו היו צעצועים לשימושו עד שמגיעים הוריו.
הם פוגשים בגזעים שהיו אלים בכדור הארץ, בדומה לגוואולד ב'סטארגייט' או החייזר אפולו שהיה אל בכדור הארץ וכעת הוא רוצה שבני האדם ימשיכו לעבוד אותו למרות שבני האדם כבר התקדמו מעבר לכך והם אינם מעוניינים עוד באלים. בפרק בסדרה המצויירת של 'מסע בין כוכבים ' מראשית שנות השבעים תמצאו את החייזר קוקולקאן, שגם הוא כמו אפולו הגיע לכדור הארץ ונחשב לאל בידי האינדיאנים במרכז אמריקה. למעשה כל אלה הן ישויות בעלות טכנולוגיה גבוהה ביותר, ולא באמת ישויות עליונות שיכולות לעשות הכל. כמובן יש להזכיר את הדוגמה השלילית ביותר של ישות בעלת כוחות אלוהיים, שהיא לא במקרה בן אדם דווקא, המקבל כוחות אלוהיים , ידידו הטוב של קפטן קירק , גארי מיטשל שקיבל כוחות כמו אלוהיים באחד הפרקים הראשונים 'מקום שם לא דרכה רגל אדם', והושחת על ידיהם לחלוטין עד שהיה צורך להשמידו .
מוסריות גבוהה במיוחד לעומת זאת, גילו האורגנים, יצורים של אנרגיה טהורה שהתחזו לבני גזע פרימיטיבי, מנעו מלחמה בין בני אדם וקלינגונים על כוכבם, וכפו עליהם לחתום על חוזה. החוזה האורגני נשאר בתוקף במשך הפרקים הבאים של הסדרה, אם כי האורגנים עצמם נעלמו מאז משום מה ושוב איננו שומעים עליהם בפרקים לטלוויזיה. מכל בחינה שהיא, האורגנים הם הגזע ה'עליון' שהשאיר את החותם העמוק ביותר על תולדות הפדרציה, ואולי למזלם של הפדרציה והקלינגונים, הרי שמבין כל הגזעים שנתקלנו בהם בסדרה, האורגנים הם ככל הנראה בעלי המוסריות הגבוהה ביותר מכל בחינה שהיא. הם לא השתמשו באמצעים אלימים אלא בדיפלומטיה למרות שכמובן יכלו לעשות כרצונם ופשוט 'לדרוך ' על בני האדם והקלינגונים, ולהשמידם כיצורים נחותים. כמותם היו עוד גזע אחד או שניים במהלך הסדרה המקורית וגם ב'דור הבא'.
השימוש הרב והמגוון בנושא זה ב'מסע בין כוכבים' אינו מקרי כלל. ג'ין רודנדברי יוצר ומפיק סדרת 'מסע בין כוכבים' התעניין מאוד בנושא וברעיון של אלוהים. התסריט המקורי שכתב באמצע שנות ה-70, למה שאמור היה להיות סרט הקולנוע הראשון המבוסס על הסדרה, אמור היה לספר כיצד האנטרפרייז פוגשת ב'אלוהים' שמופיע בצורות שונות ולבסוף בתור ישו, המתברר כישות ממימד אחר. התסריט הזה לא הופק מעולם, בין השאר מכיוון שחברת ההפקה חששה שהוא עלול לפגוע בצופים דתיים. התסריט אמור היה לצאת לאור כספר פרי עטו של רודנדברי ושותפים שונים לכתיבה אך לא יצא לאור עד היום. עם זאת, כמה אלמנטים ממנו נשתמרו בסרט הראשון 'מסע בין כוכבים - הסרט' מ-1979, בו פוגשת האנטרפרייז ספינה כמו אלוהית שמוצאה, כך מסתבר, מספינת החלל 'וויאג'ר' ששולחה מכדור הארץ של המאה ה-20, אשר חוזרת כעת לכדור הארץ לאחר שעברה שינויים טכנולוגיים מדהימים על מנת להיפגש ולהתאחד עם 'הבורא' - למעשה בני האדם מכדור הארץ.
גם בסרט החמישי בסדרה 'מסע בין כוכבים - הגבול האחרון' בבימויו של ויליאם שאטנר, פוגשת האנטרפרייז ישות עליונה שמכריזה על עצמה כאלוהים ( משהו בדומה לאלוהים התנכי ) אך נחשפת כמרושעת במושגינו ויש להשמידה. מעניין שבשלב זה רודנדברי שתמך כל כך בעבר, ברעיון החיפוש אחרי האלוהים, התנגד כעת לנושא זה כרעיון לסרט.
אולם בסדרות החדשות יותר אנחנו כבר מתמקדים בעיקר בשניים או שלושה גזעים של ישויות עליונות שעימם נמצאת הפדרציה בקשר רצוף בזמן שהאורגנים והמטרונים ושאר הגזעים העליונים נעלמים לחלוטין משום מה. (האורגנים חוזרים ומופיעים בספרים ובקומיקס כמובן אבל לא בפרקי הטלוויזיה). אלה הם 'הנביאים' והגזע של קיו.
הנביאים הם לכאורה גזע חייזרי לחלוטין בעל מושגי זמן שונים מאלה שלנו. אך בהמשך מתברר שהוא מחולק למעשה לשני סוגים: הנביאים והפה-ריט, שמניעיהם דומים מאוד לאלה של מלאכים ושדים במיתולוגיה שלנו, ומקבילים לזו של הוורלונים והצללים בבבילון 5. מטרת הנביאים היא לשמר את הקיים ומטרת הפה-ריט (כפי שמתגלה בפרק האחרון בסדרה 'חלל עמוק 9 ') היא לגרום ליקום להישרף לנצח. כלומר יש כאן מוסריות ורשע, המגולמים במונחים המוכרים לנו של שימור הקיים ושל הרס לשמו.
הגזע של קיו , אורח קבוע בפרקי סדרות 'מסע בין כוכבים' השונות, הוא מורכב יותר מבחינה זאת. זהו גזע שיכול לעשות כל דבר, ובניו, אולי יותר מכל בני גזע אחר בו נתקלנו עד כה, קרובים למושג 'כל יכולים' ו'אלוהיים'. לא מן הנמנע ש'טרלין', בו נפגשנו בפרק של הסדרה המקורית, משתייך גם הוא לגזע זה (וכך הוא נחשב בכמה מהספרים). קיו הוא הישות העליונה היחידה שמופיעה באופן קבוע בפרקי הסדרה ונמצאת בקשר קבוע פחות או יותר עם צוות האנטרפרייז כמו גם עם 'חלל עמוק 9' ועם ספינת החלל 'וויג'ר'.
קיו עצמו מופיע בתחילה כמי שמזלזל במין האנושי, בז לו ומתעב אותו, ואפילו עורך לו משפט על 'פשעיו' בפרק הפיילוט של 'מסע בין כוכבים - הדור הבא'. אך בהמשך בפרקים נוספים אנו מגלים שלאמיתו של דבר הוא מוקסם מהגזע האנושי ומגלה יותר ויותר שיש לו מה ללמוד ממנו. אנשי האנטרפרייז עצמם ובראשם פיקארד, מתייחסים לקיו עצמו כמטרד, כמעט בזלזול, שכן מתברר להם פעם אחר פעם שללא כוחותיו הוא אינו שווה הרבה. אך קיו האלוהי הולך ומתפתח לאורך הסדרות השונות של 'מסע בין כוכבים' עד שלבסוף בפרקים המתקדמים יותר של 'וויאג'ר' הוא יוצא למאבק בבני גזעו שלו, המשועממים והעייפים אחרי קיום נצחי שבו עשו הכל. בפרק האחרון בו הוא מופיע בוויאג'ר, מביא קיו את בנו כדי שילמד משהו מבני האדם, זאת בהיפוך מוחלט של הופעתו הראשונה.
וזה אולי אחד המסרים של הסדרה: בני האדם יכולים בסופו של דבר להפוך לאלוהים (ואז הם עלולים להפוך מושחתים לחלוטין) ,אבל מצד שני גם להיות אלוהים זה לא כזה תענוג גדול מרגע שהתנסית בכל. בסופו של דבר גם לאלוהים או לכל הפחות ליצורים דמויי האלוהים כמו הקיו יש הרבה מה ללמוד מבני האדם ומגזעים אחרים הנחותים כביכול.
לידיעה זו התפרסמו  4  תגובות
תגובות
1   כתבה ממש מוזרה
00:00:00  20/01/2003 איציק   
קודם כל אתה אומר שבטלוויזיה אין הרבה ישויות אלוהיות ואז אתה עובר אחת אחת על הסדרות השונות ומפרט את הישויות העליונות. אחר כך אתה מתייחס בפשטנות איומה לרעיון נשגב כמו אלוהים. למען האמת - פשוט אין לי מה להגיד על זה. רשימת מכולת של יצורים וישויות.

2   בטלוויזיה מתוך עשרות או מאות
00:00:00  20/01/2003 אלי   
של סדרות מד"ב ופנטסיה שנעשו לאורך השנים יש רק חמישה או שישה סך הכל בנוסף לסדרות סטאר טראק שבכלל התייחסו לנושא באיזו צורה . למה ? זאת שאלה מעניינת בפני עצמה.
ואני מסכים שאכן יש הרבה יותר מה לאמר על האלוהים ממה שאמרתי אבל הכתבה הזאת עוסקת ב:סטאר טראק " ולא באלוהים.

3   אל תשכח ...
00:00:00  02/03/2003 דן   
יש עוד יצורים שהופעו ב"מסע" כגון יצור הרשע הטהור שהרג את נטשה יארד (למרות שלא יכל לעזוב את הכוכב בו נימצע) או היצור שהיה מאוהב בבת אנוש במושבה והשמיד גזע שלם וניסה להסתיר זאת ע"י כך ששיגע את היועצת טרוי (שלצערי אני לא זוכר את שמו), וכן את גזעי הקריסטלים השונים, כך שאים כבר אתה עושה כתבה מפורטת אז תפרט עד הסוף. (אך מלבד זה הכתבה היתה נחמדה ומאירת עיניים)

4   את המסר שמביא קיו, אי אפשר לפספס:
00:00:00  07/05/2003 לימור   
אני ראיתי את הסדרה כשהייתי ילדה קטנה, מהרגע הראשון ידעתי שקיו משחק את עצמו "כאלוהים", כאחד ששופט את המוסריות של בני האדם עפ"י התהנהגותו של קפטן
פיקראד ומאיים בעונש כבד, הפרק הכפול שבו פיקראד התעמת איתו ועמד למשפט על פשעים מוסריים כביכול, הוא אחד הפרק הכי אהוב עלי ואחד מהפרקים הכי טובים לפי דעתי "בדור החדש", כי זה מראה שלאדם יש זכות בחירה ולא תמיד "אלוהים" מבין אותו ויודע תמיד הכל ולפעמים האדם יכול להתקרב לדרגת חוכמה אלוהית, אבל עדיין מי שרואה את עצמו כאלוהים, נעלה יותר מבחינה מוסרית ישפוט אותו ויוכל לבצע עונש אם ירצה, או ללמוד מזה על האדם שהתפתח כבר כמו קיו.


לתחילת הכתבה
 
קישורים
התסריט של רודנדברי על אנטרפרייז והאלוהים

מסע בין כוכבים הסרט ( הראשון בסדרה )

ניתוח מקיף ומפורט של דמותו של הקיו

עוד אתרים על הקיו


חדשות אחרונות
קולנוע
19/11/2010 זה שיר פרידה – ISF סוגר את שעריו
11/09/2010 עיבודים לרוב - והפעם המגדל האפל מאת סטפן קינג
14/08/2010 חרב אור הכחולה תגיע לקרן הכחולה
08/08/2010 הצצה בלעדית לטיזר של האוונג'רס
30/07/2010 הנוסע השמיני : ההתחלה

טלויזיה
17/10/2010 פרק השבוע של האקס מן - פרק 76 והאחרון
30/09/2010 פרק השבוע של האקס מן - פרק 75
27/09/2010 פרק השבוע של האקס מן - פרק 74
20/09/2010 פרק השבוע של האקס-מן פרק 73
10/09/2010 פרק השבוע של האקס מן- פרק 72

ספרים
06/09/2010 הוצאה מחודשת לצלל-אלף
30/07/2010 אן רייס משתגעת סופית
25/07/2010 ספר הנופלים של מאלאזן נסגר.
14/07/2010 הכבוד המיצרי
27/06/2010 והמנצח במדלית זהב... ניל גיימן

סיפורים
04/06/2010 נפתחה תחרות הסיפורים הקצרים על שם עינת פלג ז"ל לשנת 2010
02/05/2008 סקופ בלעדי ! פנטסיה 2000 ב-2008
12/09/2007 שנה טובה
09/08/2007 פרס גפן 2007 – הצבעה לשלב א'
06/08/2007 תחרות סיפורים שנתית – פרס עינת

קומיקס
22/07/2010 האם היו ערפדים בתורה?
13/07/2010 הארווי פארקר נפטר בגיל 70
15/07/2009 קומיקס וירקות לפרס אייזנר
05/07/2009 מייקל ג'קסון הקומיקס
03/06/2009 אלכס רוס ומייק קארי חוברים למען ה-Human Torch

מקומי
02/09/2010 להפחיד בעברית
26/07/2010 פסטביל אייקון מחפש כריש מכירות
24/05/2010 קול קורא להגשת אירועים לפסטיבל אייקון
28/11/2009 כנס מאורות בנושא אסטרונומיה ומדע בדיוני יוצא לדרך!
15/08/2009 מכרז לפעילות דוכן יד-שנייה באייקון

מסע בין כוכבים
15/05/2009 Q כאן
12/05/2009 צוות שחקני פרייזר עושים כבוד לסדרת וויאג'
11/05/2009 קפטן גים טי קרי דור ההמשך
05/05/2009 אבודים במסע בין כוכבים
17/04/2009 וכך זה התחיל

אנימה
02/09/2008   Voltron בדרך למסך הגדול
17/04/2008   Ghost in the Shell -3D
20/03/2008   פוניו לא סתם על הצוק
19/03/2008   'ננה' בין המועמדים לפרס טזוקה
16/03/2008   קיטארו למבוגרים

אימה
12/09/2007   שנה טובה
13/11/2006   הצצה ראשונה ל- The Hills Have Eyes 2
06/11/2006   מסורת לא שוברים - בהאלווין הבא - מסור 4
25/10/2006   זומבים זומבים ועוד זומבים ב''יום המתים''
24/10/2006   פינהד כפי שמעולם לא ראינו אותו

משחקי תפקידים
05/02/2010   כנס מבוכים ודרקונים, 28 בפברואר 2010
27/09/2007   טקטיקה - חנות משחקים חדשה בדיזינגוף סנטר
12/09/2007   שנה טובה
24/07/2007   כנס "קרא-קון" לשיטות משחקי תפקידים
26/02/2007   כנס ביגור

עתידנות
11/12/2008   הלו, שומעים אותי?
23/11/2008   פריצת דרך בהשתלות
05/11/2008   אנרגיה סולארית
31/10/2008   מטוסים גרעיניים?
24/10/2008   שמש נצחית בראש צלול

משחקי מחשב
25/07/2010   הטריילר החדש של DC universe
26/06/2009   מלחמת הכוכבים לגו
19/02/2009   Counter-Strike המשחק האהוב ביותר בישראל של 2008
18/07/2008   DC משיקה את DC Universe Online, משחק רשת מרובה משתתפים
14/06/2008   Old Republic 3?
כתבות אחרונות
קולנוע
איך למדתי להפסיק לדאוג ולאהוב את אבודים זהו.
חגי אלקיים
27/06/2010
שש שנים עברו-חלפו להן. שש שנים של שאלות, של תיאוריות, ובעיקר – של דמויות.

טלויזיה
פרק ראשון מ''בן אלמוות מאת רוג'ר זילאזני''
רוג'ר זילאזני (1937-1995)
25/12/2008
במהלך "שלושת הימים" נחרב כדור הארץ. בני האדם עזבו כבר מזמן את הערבות הרדיואקטיביות השוממות והפכו לנוודים, בני בלי בית, המתגוררים ביקום לא להם. רק מתי מעט, אידיאליסטים, מוזחים, שארית הפליטה, עושים את דרכם בין הצללים בחיפוש אחר אתמול שלעולם לא יחזור.

ספרים
ג'ובניק: סיפור אישי -רקע לאומי
עופר ברנשטיין
06/10/2008
כתבה חדשה ומעניינת של לא אחר מעופר ברנשטיין.

סיפורים
פנטזי.קון 2009
יוליה שנרר
11/08/2009
מציאות או פנטזיה?

קומיקס
צריך סוף לסיפור אהבה? ביקורת סרט
רז גרינברג
18/04/2008
מאז יצירת המופת הראשונה שלו, "Voices of Distant Star", נשמע קולה של חבורה צעקנית ונרגשת שהכתירה את הבמאי מקוטו שינקאי בתואר "מיאזאקי הבא". אם לשפוט על פי סרטו האחרון, "5 סנטימטרים בשניה", בקרוב מאוד נצטרך להודות שהם צדקו.

מקומי
אז למה להם פוליטיקה עכשיו? ז'אנר האימה כמבטא הלך רוח פוליטי
איתן גפני
16/05/2007
מאמרו החדש של איתן גפני על הזוועתונים החדשים של הקולנוע
טינה לאמריקנים: ביקורת על הטינה 2
איתן גפני
16/05/2007
איתן גפני חוזר עם ביקורת על הטינה 2 וסרטי אימה המבוססים על סרטי אימה יפנים

מסע בין כוכבים
Fuzion- the generic rules
אבי סבג
01/12/2006
חברת hero games יחד עם R. Talsorian איחדו כוחות כדי ליצור שיטת משחק אוניברסלית שתנצל את היסודות העקרונות שבשיטות הגיבור וב- Interlock (שיטת המשחק של R. Talsorian) ותתיך אותם לכדי שיטה פשוטה, גמישה, פתוחה אוניברסלית וחופשית, כלומר שתופץ חינם ברשת. התוצאה, כפי שנראה, היתה טובה משקיוו.

אנימה
כוח המחץ- התמונות
עומרי בר-לב
30/01/2009

אימה
מטאל גיר סוליד 4
עומרי בר-לב
20/07/2010
מטאל גיר סוליד, היא אחת מסדרות המשחקים הנחשבות ביותר שיש היום. הסדרה התחילה לפני יותר מעשרים שנה ועדיין רצה בהצלחה גדולה.

משחקי תפקידים

עתידנות

משחקי מחשב