אם לא מחר, אז מחרתיים? עידן הקרח המתקרב – ביקורת סרט וראיון
אלי אשד

'אומרים עולם סופו באש, אומרים בכפור, כמי מין התשוקה טעם. אני עם חובבי האש, אך אם שנית יחרב עולם, שנאה לימדה אותי ודאי לאמור: לשם החורבן הכפור, גם הוא גדול ויש בו די.' (רוברט פרוסט).

'היום שאחרי מחר' – The Day After Tomorrow
בימוי: רונלד אמריך
תסריט: רונלד אמריך
שחקנים: דניס קוויד, ג'ייק גלנהול, אמי רוסום ודש מיהוק.
ארה"ב – אנגלית – צבע – 124 ד'.

במים אלה, זמן קצר לאחר שהעולם ספג סופת צונאמי אדירה שהחריבה אזורים ענקיים באסיה, הם זמן מתאים להיזכר בסרט העוסק בכל הדברים האלה: "היום שאחרי מחר". רונלד אמריך, האיש שרקח לנו בעבר את הסרטים "סטארגייט", "היום השלישי" ו"גודזילה", יצר הפעם סרט אסונות אולטימטיבי המתאר את חורבן התרבות המערבית אותה אנו מכירים כיום.

הסיבה לחורבן בסרט אינה מלחמה, חייזרים פולשים מעולם אחר או סתם לוחמים מוסלמים ג'יהאדיים, אלא סופת ענק הגורמת לעידן קרח חדש. הסופה נוצרת כתוצאה מהתחממות כדור הארץ הגורמת להמסת הקרחונים בקטבים. אלה מצדם מקררים את הזרם הצפון האטלנטי באוקיינוס, שבדרך כלל מחמם את חצי הכדור המערבי. כל זה מתרחש בתקופה קצרה של מספר שבועות ומביאה לחורבן ניו יורק ולוס אנג'לס. במהלך אותה התקופה, מיליוני אמריקנים הופכים לפליטים במקסיקו, בהיפוך אירוני של המצב הנוכחי בו מיליוני מקסיקנים מנסים לחמוק לתוך גבולות ארה"ב. על פניו, נראה הסרט כעוד סרט אסונות שיגרתי מהסוג שהיה נפוץ במיוחד בשנות השבעים, אבל לאמיתו של דבר הוא הרבה יותר מכך.

עידן קרח חדש ?

הסרט נוגע בבעיות עליהן מתקיים כיום דיון סוער ביותר בקהילה המדעית והפוליטית. כתוצאה מכך, הפך הסרט למוקד דיונים חריפים מהסוג ששום סרט מדע בדיוני אחר לא זכה בו בשנים האחרונות. מרק טויין אמר פעם: "כולם מדברים על מזג האוויר אבל איש לא עושה שום דבר בעניין", אבל העניין בנושא הוא עצום. כך, למשל, ערוץ מזג האוויר בכבלים האמריקניים, שכל כולו דיווחים על מצב האקלים זוכה לגידול קבוע במספר צופיו והגיע כבר ל - 105 מיליון איש ב- 22 שנות קיומו. מסתבר שיש הרבה מאוד אנשים המתעניינים במזג האוויר.

הרבה מאוד אנשים מודאגים מהתחממות כדור הארץ. הדאגה הרבה העלתה את הרעיון המדהים, לכאורה, הגורס כי בניגוד לתחזיות המומחים, לא צפוי לנו עידן חום ויובש כי אם עידן קרח חדש! בשנות ה – 60 ו ה – 70 היו רבים שחשבו כך ואף כתבו על זה. בתחילת שנות ה – 70 פורסם בעברית "החורף השישי", ספרם של צמד סופרי המדע הפופולארי, דוגלאס אורגיל וג'ון גריבין, שתיאר את עידן הקרח הצפוי לאנושות בקרוב מאוד. טענות אלה נראות היום כמטורפות יותר מאי פעם, שכן נראה כי ההפך צפוי. אולם עדיין יש חוקרים הטוענים שגריבין ושות' צדקו במאת האחוזים וכי הצפוי לנו כתוצאה מהשינויים האקלימיים הינה התקררות ולא התחממות.

בין התומכים בטענה זאת נמצאים גם סופרי המדע הבדיוני הידועים לארי ניבן, ג'רי פורנל ומייקל פלין, שפרסמו יחדיו ספר מדע בדיוני בשם "נפילת המלאכים". הספר מתאר עתיד בו, כתוצאה מעצירת ההתפתחות הטכנולוגית על ידי שומרי סביבה מטופשים למיניהם, התחממות כדור הארץ אכן נעצרת. במקום ההתחממות הקרחונים הגדולים גולשים מהצפון ומהדרום ורומסים כל חלקה טובה – כך מגיע לו עידן קרח חדש.

הרעיון המרכזי בסרט מציג את סופות ענק הנוצרות מהתחממות וקיפאון של זרמי המים באוקיינוסים השונים, הגורמות להרס התרבות המוכרת לנו. הוגה הרעיון הוא סופר המד"ב ויטלי שטרייבר הידוע גם כשקרן גדול. לצד ספרי אימה ידועים כ''הרעב'' (סיפור ערפדים שהפך לסרט עם קתרין דנב) הוא גם פרסם מספר רבי מכר בהם הוא מספר על חטיפותיו החוזרות ונשנות בידי חייזרים. חטיפות שבמהלכן, לטענתו, בוצעו בו ניסויים ומעשי סדום , שלחו אותו למסעות בזמן ועוד. הספר הראשון בסדרה אף הוסרט לסרט עלילתי באורך מלא והחייזרים הללו הכניסו כסף רב לחשבון הבנק שלו. שטרייבר גם ידוע ביכולתו לקחת פחדים אופנתיים ולהציג אותם בצורה ריאליסטית כבספרו ''יום המלחמה'' המתאר את ארה''ב לאחר מלחמה גרעינית שהתחוללה ב – 1988.

שטרייבר פרסם לאחרונה ספר אותו כתב בשיתוף ארט בל (שדרן ידוע בנושאי מיסטיקה וקונספירציות) בשם The Coming Global Superstorm שהיווה את הבסיס לסרטו של אמריך. בספר טוענים השניים כי התחממות כדור הארץ עלולה להביא כבר בעתיד הקרוב מאוד לסופת ענק שתשמיד את התרבות האנושית. הפרקים העובדתיים בספר משולבים בפרקים 'סיפוריים' המתארים את השפעותיה המצמררות של סופה זו על מקומות שונים בעולם.

יש לציין שטיעוניהם של השניים לגבי אפשרות שכזו נראים חזקים ומשכנעים למדי. אלא שאז הם מצליחים להחלישם תוך שהם מציגים פרקים על ציביליזציות קדומות שהושמדו בידי סופה מעין זאת (דוגמא אחת מיני רבות: היבשת האבודה אטלנטיס). 'דרך החורבן' כפי שהשניים מציגים, משתנה מעשור לעשור בהתאם למה שאופנתי – באמצע המאה הקודמת היה החשש מהשמדה גלובלית בנשק גרעיני וכיום זה החשש מהתחממות כדור הארץ. בכל אופן ולמרות הפקפוק באמינותו של הסופר - הוא זכה לתשומת לב רבה ואף שימש כבסיס לסרט.

התחממות בחזית הפוליטיקה

בארה"ב עורר הסרט חילוקי דעות עצומים בהם היה מעורב הנשיא בוש בכבודו ובעצמו. על פי הדיווחים השונים, אנשי נאס"א קיבלו הודעה בהולה בדואר האלקטרוני מאנשי הנשיא בוש, בה הוזהרו שלא להתראיין בנושא הסרט. ההודעה באה לאחר שהתברר שהוא מאוד ביקורתי כלפי המדיניות האקולוגית של בוש וסירובו לחתום על הסכם קיוטו. נראה שחוגי הנשיא חששו גם שהסרט יוכל לגרום נזק למעמדו של הנשיא לא פחות מהמלחמה הנגררת בעיראק. כשנחשף העניין בתקשורת, הן אנשי נאס"א והן אנשי הבית הלבן הכחישו את הידיעה מכל וכל. הבית הלבן מסרב עד היום להגיב על הסרט בו נראים נציגיו באופן שלילי למדי (לדוגמא: דמויות הנשיא וסגנו בסרט מזכירים מאוד במראם החיצוני ובהתנהגותם את בוש וצ'ייני).

אל גור, שהתמודד כנגד בוש בבחירות, הודיע על תמיכתו בסרט וזאת עוד לפני שצפה בו בכלל. הוא אף הצהיר שינהל שורה של הרצאות במקומות שונים כדי להזהיר על סכנת השינויים האקלימיים. 'פעילים ירוקים' שונים מנצלים את הסרט כדי להעביר לצופים דפי מידע בנושא בכניסה וביציאה ממנו. חוקרים ומדענים בנושאי אקלים, שהסרט הביא למרכז הבמה את מחקריהם השונים, הפכו לאורחים מבוקשים בכלי התקשורת. בקיצור – כל מי שרק יכול להרוויח מהנושא מנסה...

נשאלת השאלה: האם אכן יש בסיס למהומה הגדולה? האם אכן צפוי לנו עידן קרח חדש וסופות ענק שכמותן לא נראו מעולם?

להלן ראיון עם ד"ר אמנון סטופ, המנהל המדעי של צומת נאס"א בישראל, בניהול פרופסור פנחס אלפרט. מכון הקשור למערכות התצפית על כדור הארץ של נאס"א ועוסק בחקר השינויים האקלימיים.

א.א. מה דעתך על הסרט ?

ד"ר סטופ: מבחינה מדעית, הרעיון הבסיסי הוא נכון. בהחלט יש התחממות של כדור הארץ. תיתכן השפעה של זה על זרימת המים החמים כפי שמתאר הסרט. אבל הפרטים הם מאוד מוגזמים מסיבות דרמטיות והתסריטאי הגזים אותם בכוונה. אבל נהניתי מהסרט.

א.א. האם תיתכן סופת על כזאת המתוארת בסרט ובספר של שטרייבר?

ד"ר סטופ: צריך להיזהר מאוד כשמדברים על אקלים, אבל לפי כל מה שאני יודע זה בלתי אפשרי. מערכת האקלים ובמיוחד של האוקיינוס מגיבה הרבה יותר לאט ממה שראינו בסרט. לא יתכן שבתוך חמישה ימים או שבוע כל אמריקה הצפונית תהיה מכוסה בקרח. לא יתכן שהים בניו יורק יקפא בתוך כמה ימים. זה יכול לקרות אבל לאורך תקופה של עשרות עד מאות שנים.

סופת על כזאת תצטרך הרבה מאוד אנרגיה. כלל לא ברור מהיכן תגיע האנרגיה. הוריקן זקוק למים חמים ובסרט מתוארת קפיאת המים. נכון שבמצב של התחממות יתכנו סופות עצומות והוריקנים בתדירות גבוהה יותר ממה שאנו רגילים כיום. אבל לא סופת על שהיא חזקה פי 1000 כמתואר בסרט. סופת על כזאת, על פי כל מה שאני יודע, הינה אפשרית

א.א. האם כדור הארץ אכן מתחמם ?

ד"ר סטופ: עד לשנים האחרונות התקיים ויכוח עז בנושא בקהילה המדעית, בין אלה הטוענים שישנה התחממות ובין אלה המתנגדים לדעה. כיום אין אף חוקר בתחום המתנגד לכך שכדור הארץ אכן מתחמם. השאלה היחידה היא: מי גרם לכך? בני אדם או תהליכים טבעיים? הרוב המוחלט של החוקרים היום חושבים שזה תוצאה של פעילות אנושית ולא של תהליכים טבעיים.

א.א. האם ניכנס, אחרי הכל, לעידן קרח ?

ד"ר סטופ: ההתחממות אכן יכולה לגרום להתקררות לזמן מה אבל, בסופו של דבר, ההתחממות תחזור. איננו יכולים לדעת זאת בוודאות, אך על פי כל המחקרים שאני מכיר, ההתחממות תנצח לבסוף, כך שלהערכתי - לא צפוי לנו עידן קרח חדש. גם אם היינו נכנסים לעידן קרח שכזה, זה היה לוקח לפחות 1000 שנה, מאחר שתזוזת הקרחונים היא איטית ולא תוך מספר שבועות כמתואר בסרט.

הדבר המעניין הוא שעל פי לוחות הזמנים של עידני קירח קודמים שהתנהלו על פי הטבע, היינו צריכים כבר, כנראה, להיכנס לעידן קרח חדש. ההתערבות האנושית היא שגורמת לכדור הארץ להתחמם ולא להתקרר.

א.א. ומה לדעתך עדיף - התחממות או עידן קרח חדש ?

ד"ר סטופ: תלוי למי... בשיאו של עידן קרח היו קרחונים עד קו רוחב 40 שזה בין וושינגטון וניו יורק וחותך את ספרד באמצע. כל מה שצפונה לכך היה מכוסה בקרחונים. אנחנו מדברים אם כך על מצב בו התרבות המערבית כולה נמצאת תחת קרחונים. ההתחממות עדיפה על מצב בו רוב צפון אמריקה ומערב אירופה נמצאת תחת קרח.

דווקא מבחינתה של ישראל והמזרח התיכון כולו עדיף עידן קרח חדש. השלכות ההתחממות על ישראל הן גרועות מאוד ויביאו לירידה איטית במשקעים ולהפיכת הקרקע למדברית. אם לשפוט על פי עידני קרח קודמים - אם יהיה עידן קרח במערב ואירופה תהיה תחת קרחונים, בישראל יהיה נעים למדי. הרבה גשם ומזג אוויר מאוד נעים אבל ככל הנראה זה לא עומד לקרות.
לידיעה זו התפרסמו  2  תגובות
תגובות
1   הסרט נקרא בעברית "היום שאחרי מחר" ולא "היום שאחרי".
3:49:00  10/06/2005 קוש   
"היום שאחרי" הוא סרט משנות השמונים שמתאר את היום שלאחר מלחמה גרעינית. "היום שאחרי מחר" הוא שמו של סרט האסונות שאליו מתייחסת הכתבה הזאת.

2   שם הסרט הוא כמובן היום שאחרי מחר.
17:08:00  10/06/2005 המערכת   
השם הופיע בכתבה פעמיים, פעם אחת נכון ופעם אחת בהשמטת המילה מחר - קוש כמובן צודק בתיקונו - תודה.


לתחילת הכתבה
 
קישורים
האתר הרשמי של הסרט

אלי הרשטיין על הסרט ב - ISF

על הסרט ב'עין הדג'


חדשות אחרונות
קולנוע
19/11/2010 זה שיר פרידה – ISF סוגר את שעריו
11/09/2010 עיבודים לרוב - והפעם המגדל האפל מאת סטפן קינג
14/08/2010 חרב אור הכחולה תגיע לקרן הכחולה
08/08/2010 הצצה בלעדית לטיזר של האוונג'רס
30/07/2010 הנוסע השמיני : ההתחלה

טלויזיה
17/10/2010 פרק השבוע של האקס מן - פרק 76 והאחרון
30/09/2010 פרק השבוע של האקס מן - פרק 75
27/09/2010 פרק השבוע של האקס מן - פרק 74
20/09/2010 פרק השבוע של האקס-מן פרק 73
10/09/2010 פרק השבוע של האקס מן- פרק 72

ספרים
06/09/2010 הוצאה מחודשת לצלל-אלף
30/07/2010 אן רייס משתגעת סופית
25/07/2010 ספר הנופלים של מאלאזן נסגר.
14/07/2010 הכבוד המיצרי
27/06/2010 והמנצח במדלית זהב... ניל גיימן

סיפורים
04/06/2010 נפתחה תחרות הסיפורים הקצרים על שם עינת פלג ז"ל לשנת 2010
02/05/2008 סקופ בלעדי ! פנטסיה 2000 ב-2008
12/09/2007 שנה טובה
09/08/2007 פרס גפן 2007 – הצבעה לשלב א'
06/08/2007 תחרות סיפורים שנתית – פרס עינת

קומיקס
22/07/2010 האם היו ערפדים בתורה?
13/07/2010 הארווי פארקר נפטר בגיל 70
15/07/2009 קומיקס וירקות לפרס אייזנר
05/07/2009 מייקל ג'קסון הקומיקס
03/06/2009 אלכס רוס ומייק קארי חוברים למען ה-Human Torch

מקומי
02/09/2010 להפחיד בעברית
26/07/2010 פסטביל אייקון מחפש כריש מכירות
24/05/2010 קול קורא להגשת אירועים לפסטיבל אייקון
28/11/2009 כנס מאורות בנושא אסטרונומיה ומדע בדיוני יוצא לדרך!
15/08/2009 מכרז לפעילות דוכן יד-שנייה באייקון

מסע בין כוכבים
15/05/2009 Q כאן
12/05/2009 צוות שחקני פרייזר עושים כבוד לסדרת וויאג'
11/05/2009 קפטן גים טי קרי דור ההמשך
05/05/2009 אבודים במסע בין כוכבים
17/04/2009 וכך זה התחיל

אנימה
02/09/2008   Voltron בדרך למסך הגדול
17/04/2008   Ghost in the Shell -3D
20/03/2008   פוניו לא סתם על הצוק
19/03/2008   'ננה' בין המועמדים לפרס טזוקה
16/03/2008   קיטארו למבוגרים

אימה
12/09/2007   שנה טובה
13/11/2006   הצצה ראשונה ל- The Hills Have Eyes 2
06/11/2006   מסורת לא שוברים - בהאלווין הבא - מסור 4
25/10/2006   זומבים זומבים ועוד זומבים ב''יום המתים''
24/10/2006   פינהד כפי שמעולם לא ראינו אותו

משחקי תפקידים
05/02/2010   כנס מבוכים ודרקונים, 28 בפברואר 2010
27/09/2007   טקטיקה - חנות משחקים חדשה בדיזינגוף סנטר
12/09/2007   שנה טובה
24/07/2007   כנס "קרא-קון" לשיטות משחקי תפקידים
26/02/2007   כנס ביגור

עתידנות
11/12/2008   הלו, שומעים אותי?
23/11/2008   פריצת דרך בהשתלות
05/11/2008   אנרגיה סולארית
31/10/2008   מטוסים גרעיניים?
24/10/2008   שמש נצחית בראש צלול

משחקי מחשב
25/07/2010   הטריילר החדש של DC universe
26/06/2009   מלחמת הכוכבים לגו
19/02/2009   Counter-Strike המשחק האהוב ביותר בישראל של 2008
18/07/2008   DC משיקה את DC Universe Online, משחק רשת מרובה משתתפים
14/06/2008   Old Republic 3?
כתבות אחרונות
קולנוע
איך למדתי להפסיק לדאוג ולאהוב את אבודים זהו.
חגי אלקיים
27/06/2010
שש שנים עברו-חלפו להן. שש שנים של שאלות, של תיאוריות, ובעיקר – של דמויות.

טלויזיה
פרק ראשון מ''בן אלמוות מאת רוג'ר זילאזני''
רוג'ר זילאזני (1937-1995)
25/12/2008
במהלך "שלושת הימים" נחרב כדור הארץ. בני האדם עזבו כבר מזמן את הערבות הרדיואקטיביות השוממות והפכו לנוודים, בני בלי בית, המתגוררים ביקום לא להם. רק מתי מעט, אידיאליסטים, מוזחים, שארית הפליטה, עושים את דרכם בין הצללים בחיפוש אחר אתמול שלעולם לא יחזור.

ספרים
ג'ובניק: סיפור אישי -רקע לאומי
עופר ברנשטיין
06/10/2008
כתבה חדשה ומעניינת של לא אחר מעופר ברנשטיין.

סיפורים
פנטזי.קון 2009
יוליה שנרר
11/08/2009
מציאות או פנטזיה?

קומיקס
צריך סוף לסיפור אהבה? ביקורת סרט
רז גרינברג
18/04/2008
מאז יצירת המופת הראשונה שלו, "Voices of Distant Star", נשמע קולה של חבורה צעקנית ונרגשת שהכתירה את הבמאי מקוטו שינקאי בתואר "מיאזאקי הבא". אם לשפוט על פי סרטו האחרון, "5 סנטימטרים בשניה", בקרוב מאוד נצטרך להודות שהם צדקו.

מקומי
אז למה להם פוליטיקה עכשיו? ז'אנר האימה כמבטא הלך רוח פוליטי
איתן גפני
16/05/2007
מאמרו החדש של איתן גפני על הזוועתונים החדשים של הקולנוע
טינה לאמריקנים: ביקורת על הטינה 2
איתן גפני
16/05/2007
איתן גפני חוזר עם ביקורת על הטינה 2 וסרטי אימה המבוססים על סרטי אימה יפנים

מסע בין כוכבים
Fuzion- the generic rules
אבי סבג
01/12/2006
חברת hero games יחד עם R. Talsorian איחדו כוחות כדי ליצור שיטת משחק אוניברסלית שתנצל את היסודות העקרונות שבשיטות הגיבור וב- Interlock (שיטת המשחק של R. Talsorian) ותתיך אותם לכדי שיטה פשוטה, גמישה, פתוחה אוניברסלית וחופשית, כלומר שתופץ חינם ברשת. התוצאה, כפי שנראה, היתה טובה משקיוו.

אנימה
כוח המחץ- התמונות
עומרי בר-לב
30/01/2009

אימה
מטאל גיר סוליד 4
עומרי בר-לב
20/07/2010
מטאל גיר סוליד, היא אחת מסדרות המשחקים הנחשבות ביותר שיש היום. הסדרה התחילה לפני יותר מעשרים שנה ועדיין רצה בהצלחה גדולה.

משחקי תפקידים

עתידנות

משחקי מחשב