טקס, זאגור ושאר גיבורי הספגטי
דורון כהן

אם אתם חובבי קומיקס ונולדתם אי שם משנות השמונים ואילך, אולי כדאי שתכינו את עצמכם נפשית להפתעה המצפה לכם בימים אלה ב'סטימצקי' ו'צומת ספרים'. מן הסתם תשפשפו עיניכם ותביטו שוב בדברים המוזרים האלה שעלו מן האוב. הייתכן? קומיקס בשחור לבן ועוד בעברית?

לאחר המתנה רבת-שנים החליט מ.מזרחי לקיים את הבטחתו משכבר הימים ולהוציא לאור שוב את חוברות הקומיקס העבריות היחידות שפקדו את הקיוסקים בישראל לפני עשרים שנה: טרזן, זאגור וטקס (אז עוד לא היה שום סיכוי למצוא אותם ב'חנויות הספרים המובחרות', קרי 'סטימצקי או 'ספרי'. הם נמכרו רק בדוכני העיתונים). בכלל, משהו נוסטלגי ורב עוצמה שוטף את המו"ל הזה בשנים האחרונות, שהחליט להחיות סדרות ספרים לילדים ונוער שראו אור לראשונה עוד לפני שמישהו פינטז על טלוויזיה צבעונית בסלון. זאגור וחבריו תופסים שוב את מקומם הטבעי על המדפים בין 'השביעייה הסודית', 'דנידין' ו'סיפורי התנ"ך לילד'. כמו לא חלפו להם שלושים שנה, הנה הם כאן, שוב איתנו, מזכירים לנו שהיו כאלה פעם ש'הגנו על החלשים' ו'נלחמו ברשעים' גם בלי לאתגר את כוח המשיכה או לדפוק פוזה הורסת על איזה גרגויל מפוסל.

בימים שאיטליה עוד ייצאה לעולם את מערבוני הספגטי, פעלו בה יוצרים שהוכיחו כי אפשר לעשות קומיקס שייראה יותר אמריקאי מאמריקאי. עד היום הזה קשה להאמין כי סיפורי 'טקס' - על דיוקם ההיסטורי והגיאוגרפי - לא נכתבו על ידי ינקי שגדל על עלילות המערב הפרוע, סיפורי החלוצים ומחפשי הזהב. כך, בעוד שאחרי מלחמת העולם השנייה החלו לדעוך לאיטם בארה"ב המערבונים בקומיקס (ועלתה במקומם תעשיית גיבורי-העל), הרי שבצרפת ('לוטננט בלוברי') ובאיטליה (שבמשך שנות הפשיזם שללה כל סממן תרבותי אמריקאי) שבו גיבורי המערב הפרוע – ובגדול. בשעה שגלן מילר ודיוק אלינגטון חזרו לחנויות התקליטים, סווינג ובי-בופ הופיעו על רחבות הריקודים ולבתי הקולנוע חזרה הוליווד עם גיבורים גדולים מהחיים, החלו לבצבץ בדוכנים האיטלקיים שלל כותרי קומיקס מקומיים שמיחזרו נוסחאות אמריקאיות ידועות. החל מגיבור-העל האיטלקי הראשון "Asso Di Picche" (1945), דרך הוריאצייה המקומיות של טרזן ("("Akim ושינה מלכת הג'ונגל ("La Pantera Bionda "), וכלה במגוון דמויות מעולם המערב הפרוע: Pecos Bill, Il Piccolo sheriff, Capitan Miki (שחלק מעלילותיו אף יצאו בארץ תחת השם 'טום מיקס') ועוד.

'טקס' נודע לקהל הישראלי רק בסביבות 1971, אחרי שכבר עשה חייל שנים רבות בארץ המגף. הוא נוצר ב- 1948 ע"י הכותב ג'אנלואיג'י בונלי והמאייר אורליו גלפיני. טקס ווילר היה ריינג'ר מטקסס שנשא לאישה את לילי, בתו של ראש שבט הנאבאחו. זמן לא רב אחרי שלילי יולדת את בנו קיט, היא נספית יחד עם הרבה מבני שבטה בשל משלוח תמים לכאורה של שמיכות נגועות באבעבועות שהשבט מקבל כמתנה מהמתיישבים הלבנים ('חיוורי הפנים'). טקס רודף הצדק הופך למנהיגם של הנאבאחוס ומכונה על ידם 'נשר הלילה'. הוא נלחם באופן חסר פשרות בפושעים, פוליטיקאים מושחתים, אינדיאנים רצחניים תאבי בצע ועוד. על פי רוב מתלווים אליו בהרפתקאותיו גם אחיו - הבוקר המזדקן קיט קארסון ('האיש בעל שיער הכסף'), בנו קיט (שכבר גדל לתפארת, 'הנץ הקטן') וחברו האינדיאני 'ג'ק הנמר'. עלילותיו נפרשות ממקסיקו בדרום עד אלסקה בצפון, והן מגוונות מאוד: סיכול תוכניותיו של מהפכן מקסיקני, מטורף שחום-עור הממליך עצמו בסגנון ימי הביניים, מהמרים מסוכנים על ספינת הימורים לאורך המיסיסיפי, עיירה אומללה מוכת פשע, אנשי צבא לבנים הטובחים באינדיאנים, קוסם מרושע רב-עוצמה בעל כוחות היפנוטיים ועוד כהנה וכהנה (נקמתו של טקס בפושעים שהביאו למות אשתו היא בלבד אפוס הנפרש לאורך ארבעה חוברות).

הרבה הומור לא תמצאו שם, אבל בהחלט תוכלו להעשיר את עולמכם בכמה מילים בספרדית ובמבחר עשיר של צלילי קומיקס מעולם הבוקרים ('באנג!', 'בלאם!', 'טראח!', 'סמאק!' - מדהים בכמה אופנים יכולה להישמע יריית אקדח או להדהד אגרוף בפנים). הצלחתו רבת השנים של טקס (הוא ממשיך לצאת באיטליה עד היום) נזקפת לרצינות בה ניגשו יוצריו לעולמו של גיבורם. הסיפורים נבנו בריאליזם מרשים ושלל הציירים שלקחו אותו תחת חסותם במהלך השנים העשירו עולם זה באופן שריתק אליו דורות של קוראים שלא נזקקו לצבע כדי להשתכנע באמינותו.

בעוד חוברות 'טקס' גלגלו סיפורי 'קאובויס' מהמעלה הראשונה, 'זאגור' היה מין עוף מוזר, בעיקר בגלל שבניגוד ל'טקס' הקורא הישראלי לא זכה מעולם להתוודות לשורשיו. הוא נוצר ב- 1961 ע"י הכותב סרג'יו בונלי והמאייר גאליינו פארי והיה מעין שילוב (די ביזארי, יש לומר) של טרזן, פנטזיה ועולם המערב הפרוע. כמו טרזן, הוא חי ביער, התנדנד מעץ לעץ וזעק את זעקתו הקבועה והייחודית רק לו בכל פעם שהתקיף את אויביו. אולם כמו 'טקס' הוא פיתח מערכות יחסים מצוינות עם האינדיאנים ובמראהו התקיים אותו שילוב בין הקדמוניות השבטית לקדמה המערבית: הוא היה חמוש במין גרזן אינדיאני ('טומאהוק') מחד ובאקדח ארוך- קנה מאידך, לבש מכנסיים ארוכות צמודות ומגפיים גבוהות, אך גם חולצה אינדיאנית אדומה ובמרכזה סמל גדול של ציפור מוזרה.

שמו האמיתי הוא פטריק וילדינג ובילדותו היה הניצול היחיד ממשפחתו שהותקפה על ידי אינדיאנים משבט האבנאקי. הוא נשבע לנקום ועובר לחיות ביער דארקווד (מקום דמיוני בצפון מזרחה של ארה"ב, 'מדרום לאגמים הגדולים'). הוא משנה את שמו ל'זאגור ט- נאי', שפירושו בשפת האינדיאנים 'הרוח עם הגרזן'. לאחר שבגר הוא מוצא את האדם שהנהיג את פראי האבנאקי והורג אותו. רק אז הוא מגלה שמשפחתו הותקפה בילדותו כי אביו טבח באינדיאנים רבים כשעוד היה מפקד בצבא. הוא מחליט לשבור את שרשרת הנקמה ונשבע לעזור לחלשים ולנדכאים, ללא הבדלי גזע, בניסיון להביא צדק ושלום ליער. עלילותיו נפרשות מקנדה עד לקאריביים ולא פעם משלבות אלמנטים של פנטזיה ועל-טבעי. בסיפור הראשון שפורסם בארץ הוא מתעמת עם פרופסור הלינגן, מדען גאון ומטורף המטיל חיתו על האינדיאנים המקומיים באמצעות רובוט ענקי שבנה ('הגולם') אשר במראהו כמו נלקח מ'סקיי קפטן'. ההרפתקאות שפורסמו בארץ כללו שודדי ים, בית רדוף רוחות, שבט המקריב קורבנות-אדם ל'מפלצת מן האגם' ועוד. בניגוד ל'טקס', על סיפוריו הרציניים וציוריו המדויקים (בכל חוברת נערמו הגופות לעשרות), התאפיינו עלילותיו של זאגור בקלילות שובבה, הומור, ציורים שלא תמיד דקדקו עד לפרט הקטן ומינון מדוד של אלימות ומוות. רצינותו של זאגור אוזנה תמיד ע"י אתנחתאות קומיות שסיפק ידידו הצמוד צ'יקו (מקסיקני שמן ונמוך-קומה שהתעקש שהוא צאצא לשושלת ספרדית אצילית של מגלי עולם) או דמויות צבעוניות אחרות, דוגמת 'ביל החופר' - מחפש אוצרות תימהוני.

'זאגור' מתפרסם בהרחבה עד היום באיטליה ובברזיל. בתחילה רצו יוצריו לקרוא לו "Ajax", אולם נמלכו בדעתם אחרי שגילו כי זה שמו של נוזל לניקוי כלים. התקופה בה הוא פועל נותרת מעורפלת לאורך כל הסדרה. יוצריו אמרו פעם כי הסיפורים מתרחשים בין 1820 ל- 1840 (למרות העובדה שסוג האקדח של זאגור הומצא רק ב- 1860). הוא זכה לעיבודים קולנועיים/ טלוויזיוניים ביוגוסלביה ותורכיה.

החלטת מ.מזרחי להוציא לאור מחדש את הסיפורים הללו היא מבורכת. אבל אם בבסיסה עומדת הכוונה להכיר את 'טקס' ו'זאגור' לקהל צעיר שלא הכירם בגלגול הקודם, הרי שהיה כאן מקום להשקיע מחשבה נוספת, וגם – כן, אין להימלט מכך – שקלים נוספים בתרגום סיפורים חדשים יותר. שכן, בעוד עלילותיו של טקס עומדות במבחן הזמן (מדובר במערבון קלאסי, ומי שלא אוהב את הז'אנר לא יתחבר אליו בלאו הכי), הרי שסיפורי זאגור מלפני שלושים שנה שזורים במוטיבים אופנתיים שהיו רלוונטיים לזמנם, והקורא המנוסה של תחילת המאה ה-21 יתקשה שלא לגחך לנוכח בדיחותיו הנאיביות והילדותיות של צ'יקו או טמטומם של הרשעים (אגב, השחזור שנעשה לכריכתה של חוברת מס' 16 'בשבט האבוד' הוא לא פחות ממזעזע). הבדלים אלה בולטים במיוחד אם מעיינים בקומיקס עכשווי של זאגור: עלילות מורכבות יותר, ציורים מושקעים יותר, יותר דמויות, יותר נשים מופיעות בתפקידי מפתח בסיפור (ולמי שזוכר, נשים כמעט שלא הופיעו בכלל בסיפורים הישנים), והאלימות 'נקייה' פחות ומעודכנת יותר (אין להתעלם מכך שסצנות האקשן בקומיקס – כל קומיקס - הוא גורם משיכה חשוב).

נברך על תחייתם של גיבורי ילדותנו, גם אם היא נעשית באיחור של כמה (וכמה) שנים טובות. אולם בדיוק כפי שבאטמן של היום שונה מאוד מיצירתו המקורית של בוב קיין, כך היה ויש מקום לשקול לעדכן גם את גיבורי הספגטי, בעיקר לאור העובדה שבארץ מוצאם הם לא הפסיקו לירות מעולם.
לידיעה זו התפרסמו  43  תגובות
תגובות
1   לא יאומן
0:24:00  08/01/2005 רוני    
אחרי שקראתי את הכתבה התקשרתי לחניות קומיקס ושמחתי לשמוע שהחנות בתל אביב קומיקס וירקות מחזיקה את החוברות זה לא יאמן עד כמה זה החזיר אותי שנים אחורה תודה לך אדון מזרחי.

2   ילדות י השנייה
17:34:00  08/01/2005 שחר   
הכותרת אומרת !הכל!!!!!!
כל כך שמחתי לקורא שוב את החוברות האלו ואפילו גיליתי שהמוכר בחנות (קומיקס וירקות)
קרא אותם בתור ילד והייה שמח יותר ממני שיחזירו רק את תולדות המערב הפרוע ואז אני בכלל יהיה אדם שלם.

3   אני יכול לחשוף כאן
19:45:00  14/01/2005 אלי אשד   elieshe@zahav.net.il 
שאני קשור בצורה כל שהיא למו"ל ולהוצאה לאור של החוברות. ואם ימשיכו לצאת לאור בהצלחה אהיה קשור לעריכה שלהן .
בשלב זה אנחנו בשלבי חיפוש אחרי מתרגם מוכשר מאיטלקית שיתרגם סיפורים חדשים בסדרה אולי גם מהסיפורים המודרניים שמיועדים למבוגרים .
אם מישהו מכיר מישהו כזה הוא מוזמן ליצור אותי קשר .

4   טוב לדעת זאת, אלי.
20:01:00  14/01/2005 דורון  dario_c@012.net.il 
אם הסיפורים המקוריים היו בספרדית, הייתי מציע לך בחפץ לב את עצמי. אבל באיטלקית אני שוחה הרבה פחות טוב.
אני מקווה שההוצאה הנוכחית תצדיק את עצמה, ושיימצא מישהו מתאים שירים את הכפפה.

5   הפתעה נעימה
18:51:00  26/01/2005 גדי   
ראיתי את החוברות לפני כחודש בתל אביב - ממש החזיר אותי לילדות.
לפי מה שכתוב בהקדמה של החוברות, אפשר גם לצפות לשאר הקומיקס שהיה בזמנו ואהבנו כל כך - פופאי, בוקי, תולדות המערב הפרוע...ממש תענוג נוסטלגי. אבל 17 שח לחוברת???

6   בסטימצקי בחיפה הן עלו חמישה שקלים בלבד.
12:58:00  28/01/2005 Logan   
כמו כן, מה שלי עלה באוב מהילדות ולא האמנתי למראה עיני (ולא צויין בכתבה משום מה) הוא טרזן!
אין לי מושג מי צייר וכתב את החוברות, אבל בכותרת יש קרדיט לאדגר רייס בורואוז שכתב את הספרים במקור. מישהו יודע מה ההיסטוריה של הסדרה הזו?

7   תשובה ללוגן
23:44:00  29/01/2005 דורון   
קודם כל, כמעט עשית לי חשק לנסוע מיד לחיפה, רק שבטח חטפת שם כבר את כל החוברות...
הכתבה דנה רק בקומיקסים האיטלקיים, ולכן טרזן נעדר ממנה.
לגופו של עניין: מדובר בסיפורים שפורסמו כסטריפים בעיתונות האמריקאית בשנות הששים והשבעים. למרות שכתוב על הכריכות :"מאת מחבר טרזן המקורי", הרי שביראוז לא כתב אותם. הם נכתבו וצויירו ע"י ציירים שונים, בעיקר ראס מאנינג (אחד משלושת ציירי טרזן הגדולים של כל הזמנים, ביחד ברן הוגארת' וג'ו קוברט) וג'ון קלרדו. באתר comics.com ניתן להיות מנוי ולקבל מדי יום את הסטריפים האלה אליך למייל.
אם בא לך לדעת עוד על הקומיקסים האלה של ילדותינו, אני מזמין אותך לקרוא את כתבתי הקודמת בנושא: "החיפוש אחר הרפתקת הקומיקס האבודה".

8   רוב תודות דורון!
0:14:00  01/02/2005 Logan   

9   ותיקון-
13:20:00  01/02/2005 Logan   
בסטימצקי חיפה היתה ערימה נאה של חוברות מאז, בנות 20 שנה (מאחסנה, לא משומשות) שעלו 5 שקלים האחת, מתערובת של סוגים- מטרזן ועד פופאי, כולל פרסומות בפנים לעיתוני ילדים של אז.
סביר להניח שהמודפסות מחדש עלו יותר.

10   אני מאושר !!!
2:09:00  03/02/2005 שבי   s2900@netvision.net.il 
איזה כיף לחזור כל כך הרבה שנים אחורה
מה עוד שאני רואה שאני לא ה"מופרע" היחיד
אני בהלם לראות שהיה מעבר לזאגור 16 ולא האמנתי לקרוא את "סיפור "חייו של זאגור
שכן אנחנו נעצרנו ב15 או 16
אלי אשד זה מבורך מה שאתה עושה ואם הייתי יודע איטלקית הייתי מתרגם את זה אבל אני לא יודע , אנא מצא לך איטלקי או איטלקיה ותרגם לנו מזאגור
ואני לא אתנגד שיהיה גם טקס 59 ( טקס הלוחם למי שזוכר למרות מעולם הוא לא הופץ)
שאלה נוספת למי שיודע , מה קרה להוצאת ספרים מזרחי , הם היו באלנבי ואחרי זה הם חזרו ללוינסקי 67 ולא ניתן למצוא אותם שם
למישהו יש מושג?
אחלה יום
שבי

11   שתי שאלות
19:03:00  04/02/2005 רפי  rashbus@hotmail.com 
אהלן..
1. לפי מיטב זיכרוניוגם לעצם העובדה שרוב החוברות עדיין בידי, קארסון מעולם לא היה אחיו של טקס! האח היחידי שהיה לו -ביל נרצח ע"י סלאם מכנופיות הוגאן שכמובן נמחקה מעל האדמה בטקס 30-31 "עברו של טקס" ואי הפראים
2.מה קרה ל"מערב הפרוע" ? גם היה מעולה.
דבר אחרון -חדי העין בטח ישימו שכולם במערבונים הללו שמאלים
כלומר כול הקומיקס התהפך בתרגום וההדפסה ורק השער נותר נאמן למקור.
רפי

12   או קיי - אז אם נדקדק בפרטים...
23:00:00  04/02/2005 דורון  dario_c@012.net.il 
רפי, שלחת אותי לבדוק בחוברות המעופשות שלי. לאחיו של טקס קראו סאם, ולא ביל, והוא אכן נרצח בחוברת מס' 30 "הפראים". לגבי קארסון - אולי טעיתי, אם כי אני משוכנע שהייתה שם איזו קרבה משפחתית שכן זכור לי בבירור שקיט מכנה אותו יותר מפעם אחת "דוד" (ואולי זה סתם כינוי חיבה).
"תולדות המערב הפרוע" אכן היה מעולה, ואפילו השרה מעין נופך "אמיתי" בגלל שהרבו לשלב בעלילות דמויות היסטוריות שהתקיימו במציאות בתקופה ההיא, למרות שהסיפורים עצמם היו - למיטב ידיעתי - דמיוניים. הסדרה הפסיקה להופיע בסביבות מס' 15 אם אינני טועה.
לגבי ההיפוך - הכול נכון. כל הכריכות של טקס אותנטיות (אם כי לא תמיד תואמות לסיפור שבפנים), מה שאי אפשר לומר על "זאגור":חלק מהכריכות עוצבו במיוחד (ולא תמיד ברמה סבירה) לחוברות בעברית, בד"כ ע"י הגדלה של אחד הפריימים מהסיפור ("המכשפה האדומה", "הבית המכושף" "השבט האבוד"). זאת כנראה בשל הבדלי הפורמט העברי מהמקור האיטלקי.

13   לחובבי זאגור
2:06:00  05/02/2005 שגיא  stillquesting@hotmail.com 
לפני כשלושה חודשים נתקפתי נוסטלגיה פתאומית לחוברות זאגור שקראתי בילדותי. בצעתי את מחקר האינטרנט המתבקש, ובמהלכו הגעתי לאתר המוציא לאור של החוברות באיטליה (למתענינים - דורון סיפק קישור לאתר בראש דף זה).

מסתבר שהייתה הדפסה מחודשת של חוברות זאגור האיטלקיות במהלך שנות השמונים (תחת הכותר "Tutto Zagor"), וכתוצאה עדיין ניתן להשיג (ישירות מהאתר) אפילו את החוברות המוקדמות ביותר. עשיתי מעשה, והזמנתי את 10 החוברות הראשונות של הסדרה (טוב, למעט הראשונה שכמובן לא היתה במלאי...).

בזמן שחיכיתי למשלוח הייתה לי הברקה: למה לא לסרוק את החוברות, לתרגם אותן לעברית ולהקים אתר לחובבי נוסטלגיה שיכיל את הסריקות המתורגמות? בינינו, לא הערכתי שהמוציא לאור באיטליה יוטרד במיוחד מאתר שכוח אל שמציג כמה תמונות-ראי מתורגמות לאמהרית של חוברות בנות 40 שנה...

גייסתי זוג חברים למטרה, הספקתי לסיים את תרגום את רוב החוברת השניה - ואז נודע לי שמ. מזרחי קיימים -ומתכוונים להדפיס את החוברות מחדש. מיותר לציין שהקפאתי את הפרוייקט - בעל זכויות יוצרים פעיל בארץ משנה את כל התמונה...

מילא. לפחות האיטלקית שלי השתפרה פלאים.

Per tutti i tamburi di Darkwood!

14   התנצלות
3:13:00  05/02/2005 רפי  rashbus@hotmail.com 
דורון אתה אכן צודק.....
בהזדמנות זאת אני מבקש להתנצל בפני אחי היקר על שקר נתעב בימי ילדותי
כאשר אמרתי לו שזאגור 7 הגיע לחנויות וגרמתי לו להפסיד משחק נבחרת חשוב.ואקנח בשאלת טרוויה קטנה:
איזו עלילה של טקס הסתיימה בחוברת אחת?
(סיפור ללא המשך בחוברת הבא וכו)למיטב זיכרוני הייתה רק חוברת אחת שכזאת.
רפי

15   טריוויה אני אוהב
17:45:00  05/02/2005 שבי    
אז התשובה לשאלה של רפי היא טקס 49 ( לא זוכר את שם החוברת)
אבל זה נגמר באותו החוברת ועכשיו לשאלתי
מי זוכר איך קראו לעוזר של מי שרצח את לילי אישתו של טקס ?
ובאיזה חוברות היה כתוב על כך ?
חוצמזה 2 שאלות נוספות למי שיודע
הלכתי לחנויות של סטימצקי וכרגע פורסמו רק 4 החוברות הראשונות , למה? האם הם מתכוונים להוציא כל שבוע ?
איך והאם אפשר לגשת למ.מזרחי ולקנות ישירות את מה שחסר ?
שאלה שניה היא האם מישהו יודע כמה חוברות הוצאו סה"כ לטקס ולזאגור בעולם ?

16   יפה!
20:44:00  05/02/2005 רפי  rashbus@hotmail.com 
כול הכבוד שבי! שם החוברת הוא בקר ואש
לשאלתך הקלה :היגינס שפעל בהוראת בראנאן ועוד ממשוקף אחד שאני לא זוכר את שמו,כול זה התרחש עד טקס 37 הכדור האחרון החל ממותה של ליל מספר 33 קבל שאלה: באיזה סוכנות פעלו טקס וקארסון?

17   רפי - תיקון טעות
23:52:00  06/02/2005 דורון   
הסאגה שבה טקס רודף את אלו האחראים למותה של לילי (בראנאן ושות') מסתיימת בחוברת 38 :"אש על המים", שם בראנאן שוקע למצולות.
אגב, בעלילה זאת טקס נעזר בשרותיהם של ג'ים, פאט וגרו-ג'אן - אותם אלה שעזרו לו להביס את בן התערובת מאתיאס, בחוברות 1 ו-2.

18   יפה דורון
0:11:00  07/02/2005 שבי  s2900@netvision.net.il 
אז דורון צודק ואפרופו מאתיאס ( בן התערובת ) מי הציל את "7 הנשרים שחגו בשמים" ומה אמר טקס למפקד שלהם ?-

שאלה נוספת בטקס ובקעת הירח נדמה לי טקס 52 הייתה חיה שהפחידה את כולם מי היא הייתה ומה היה בה ?

ולתשובתו של רפי אם אני זוכר נכון ( והחוכמה זה לא לגשת לחוברות שיש לרובנו אלא להיזכר)
הסוכנות היא פינקרטון

רפי תשומת ליבך ...

19   שבי, הנה חצי תשובה בשבילך - ואתגר נוסף
23:50:00  07/02/2005 דורון  dario_c@012.net.il 
ושוב - הכול רק מהזיכרון (בגלל זה רק חצי):
ב"בקעת הירח" מסתיים הסיפור שהחל ב"עמק האימה", על גורילה ענקית שרוכבת על סוס ועורפת את ראשו של כל מי שמעז לחצות את העמק בלילה. זה היה אחד הסיפורים המפחידים - והמפתיעים - ביותר של טקס. איני זוכר את עניין 7 הנשרים, אבל היו שני סיפורים אחרים שגם בהם נטרפו אומללים ע"י חיות ענקיות...זוכרים?

20   פתרון לשאלה + תיקון נוסף לרפי
10:07:00  08/02/2005 שבי   s2900@netvision.net.il 
חזיז ורעם , גם אני הייתי בטוח שקרסון הוא לא אח של טקס ( הוא באמת לא אחיו ) אבל עכשיו אני יודע מאיפה הטעות של דורון בטקס 3 עמק החיצים בעמוד 27 עונה קיט הבן של טקס לקרסון ואומר לו "אני יודע בדיוק כמוך דוד" מה משתמע מזה ? או שקרסון אח של טקס או של לילי ( שהיא אינדיאנית להזכירכם ) או שהמחבר/מתרגם טעה
לתשומת לבכם עכשיו לשאלה ששאלתי היה המשך מי היה בתוך הגורילה ?
7 הנשרים מופיעים בשמים בטקס אחד והמכשף שלהם רואה את זה ומזהיר את מתיאס !
עכשיו לשאלתך אתה לדעתי מדבר על המכשפה היפה ששלחה נערים צעירים למוות בתוך מבנה ענק תת קרקעי ששם היות חיות עצומות טורפות נדמה לי למכשפה קראו או שי נאן או משהו כזה

21   יפה ! (אבל לא מושלם)
11:29:00  08/02/2005 דורון   
למכשיפה קראו מא-שאי. לגבי הנשרים - שיחקת אותה.
בתוך הגורילה היה איזה זקן אחד, אולי הסבא של אחת הדמויות, אני כבר לא זוכר.

אבל היה עוד סיפור אחד בו היו חיות-ענק שטרפו אנשים במדבר. זוכר?

22   /////////
23:59:00  09/02/2005 רפי  rashbus@hotmail.com 
הי שבי(גם מהאייטיז..) ודורון.
הקוף היה אבא של מירנדה,
כיבול נכה שהיה חייב לערוף ראשים בעזרת העוזרת שלו.
חיות טרף? אני מנסה להזכר ,בטקס 9 היו דינוזאורים אבל מתחת לאדמה והיה גם מדען מטורף עם אריות ,משהו בשם הרמן.הכוונה לאחד מאלו?

23   בינגו !
23:03:00  10/02/2005 דורון   
צדקת רפי. אחת מהחוברות נקראה "טקס בגוב האריות", וסופר שם על מדען מטורף (אני גם חושב שקראו לו הרמן) שגידל אריות פומה לממדי ענק.
הסיפור השני הוא כמובן העולם הפרהיסטורי עם הדינוזאורים במעבמ האדמה, הסיפור ההוא עם המכשפה מא-שאי, מעין הומאז' ל"מסע על תוך האדמה" של ז'ול וורן ("ארץ הנחש" מס'9 ו-10)

24   משיח, משיח, משיח... איי איי איי
11:06:00  12/02/2005 דוד   
כשקראתי על שובם של הקומיקסים האהובים עליי - כמעט נפלתי מהכיסא !!
צלקת הילדות שלי מתחילה להתרפא - יום אחד כשחזרתי מהבית גיליתי לתדהמתי כי אימי זרקה לי מדף שלם של כל חוברות טקס, זאגור, תולדות המערב הפרוע וטרזן !!!
מאז ועד היום לא התאוששתי מהמכה, ואתם לא מתארים לעצמכם (או שכן...) איזו הרגשה נהדרת זו לגלות שאוכל להניח עליהם את ידי מחדש, לדפדף ולחזור לרגעים קסומים מהילדות. מיד רצתי לחנות וקניתי את כל מה שפורסם מחדש.
אני ממתין בקוצר רוח לחוברות הבאות - מישהו יודע מתי יפורסמו ?
ומה עם "תולדות המערב הפרוע" שאותן אהבתי יותר מכל השאר ?????

25   מערב הפרוע
19:48:00  12/02/2005 רפי   
הי דוד
לפי מיטב ידיעתי לא מתוכננות לצאת חוברות המערב בהדפסה מחדש וחבל.
גם בלתי אפשרי למצוא אותן בחניות יד שניה
למזלי,החוברות שלי נשמרו היטב.....

26   לדוד -
0:02:00  13/02/2005 דורון   
זה בטח לא ינחם אותך, אבל לי הייתה טראומה זהה בילדות, כשאמי - ברצונה לפנות לי מקום בחדר - נתנה לאחותי הגדולה את הרשות להיפטר מארגז מלא בחוברות טרזן וזאגור שהיה לי. אז היא מכרה הכול בגרושים לאיזה סוחר ספרים יד שנייה ללא ידיעתי...אאוץ'!

27   כדור 9 מ"מ מכוון הייטב היה פותר את הבעיה
0:05:00  13/02/2005 איציק   
לפחות בכל הנוגע לחוברות העתידיות.

ואני חשבתי שהילדות שלי היתה קשה כי אבא שלי נתן לי מכות בטוסיק...

28   תגובות...
21:11:00  14/02/2005 דוד   
רפי - לא לימדו אותך שלא יפה לסובב את הסכין ??
דורון - באמת לא מנחם אך לפחות אני לא לבד.
איציק - לצערי בזמנו לא הייתה היכולת לבצע. היום, כשיש יכולת, זה כבר מאוחר מדי...

29   תולדות המערב הפרוע
21:42:00  18/02/2005 דוד   
לכל חובבי "תולדות המערב הפרוע", מצאתי אתר מעניין שבו מופיעים כל הכריכות של הסדרה מחוברת 1 ועד חוברת 75...
http://www.ubcfumetti.com/sdw/copertine.htm

30   תודה !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
18:20:00  20/02/2005 משה   
1. תודה רבה !!!
2. תמשיך להוציא עוד חוברות , הסקרנות הורגת !!!
3. שוב תודה !!!

31   לצערי בחדרה החוברות לא נמכרות
18:34:00  27/02/2005 משה   
בעיר העלובה שלי , חדרה , נראה כאילו רק אני קניתי את החוברות . אז תעשו לי טובה , אתם אנשי הערים הגדולות , תרכשו חוברות , כדי שמזרחי היקר ימשיך להוציא הרפתקאות חדשות נוספות . פשוט חבל אם זה לא יקרה !!!

32   אלף תופים!
14:13:00  26/03/2005 מתי   
אני מאוד שמח לשמוע החוברות יוצאו מחדש. תגידו לסטימצקי שזה יעזור לי לשכוח את העניין ההוא בסאנדי קריק!

33   יפה מתי - אהבתי מאוד
23:19:00  27/03/2005 שבי  s2900@netvision.net.il 
ומה קורה עם שאר החוברות
דרך אגב יש בי ספק שאת חוברת 16 של זאגור כבר קראתי בעברית בעבר , יכול להיות שאני צודק ?
יכול להיות שמה שלא יצא בעבר היה זאגור 17 ?

ולמה כולם נעלמו מהפורום ?

34   סאנדי קירק
19:30:00  01/04/2005 רפי  rashbus@hotmail.com 
מי יודע מה קרה בסאנדי קירק?

35   תשובה לרפי
1:46:00  02/04/2005 שבי   s2900@netvision.net.il 
בטקס 22 ו23 היה בן תערובת שהצליח לנצח את טקס למגינת ליבנו עם הטריק עם הנרתיק שלו
הבן תערובת לא רצה להילחם בתחילה אבל ה"אדון" שקרא לו ( האבא של הילד המפונק למי שלא זוכר ) הבטיח לו מספר דברים ושהוא ישכח גם סאנדי קריק


36   חוברות נוספות
19:42:00  22/04/2005 דוד   
חבר'ה,
יצאו חוברות נוספות:
טקס 5-8
זאגור 5-7

37   רכשתי עכשיו את טקס 5 - 8
14:40:00  26/04/2005 גיל  gil355@walla.co.il 
ואין מאושר ממני. אשמח לדעת אם מישהו יודע מתי יצאו עוד.

38   יש פורום של טקס ??
20:31:00  17/05/2005 משה   

39   תולדות המערב הפרוע
18:50:00  18/05/2005 דוד   
הייתי היום בהוצאת מ. מזרחי ודיברתי עם מ. בכבודו ובעצמו. יש בכוונתו להוציא לאור בקרוב גם את סדרת "תולדות המערב הפרוע", שלדעתי היא הסדרה הטובה היותר.
אין לי סבלנות לחכות !!!

גיל - הם מוציאים כ- 3-4 חוברות מכל סדרה כל 4 חודשים. זוהי הוצאת ספרים קטנה יחסית.

משה - לא מכיר פורום כזה. כל הפורומים העוסקים נושא קומיקס מתייחסים בעיקר ללועזיים. אולי הגיע הזמן לפתוח (אולי בתפוז) אחד בשבילנו "הזקנים"...

40   הגיע הזמן ש..
2:03:00  21/05/2005 שבי   s2900@netvision.net.il 
אהלן
הגיע הזמן שיהיה לנו פורום משלנו , מידי פעם אני נכנס לכאן והיה טוב יותר אם איזה אתר בתפוז , מי לוקח עליו את הפרוייקט, אני מבטיח לעזור
לגבי דוד , אני לא יודע איך הצלחת להיכנס למ.מזרחי ?אני הייתי שם מבלי להגזים איזה 8 פעמים ותמיד סגור ( אני מתכוון ללוינסקי במרתף )
שהייתי קטן הכרחתי את אבא שלי לקחת אותי לכתובת הזאת ( זה לפני שהם עברו לאלנבי וחזרו )
נכנסתי פנימה ומחזה כזה לא ראיתם מחייכם , כל החוברות של כל מה שאנחנו אוהבים , טקס זאגור , המערב הפרוע וגם ספרים של ספורטאים וימאים
בקיצור נחנד לדעת שהוא חזר לאותו מקום קסום
שבי

41   פתיחת קומונה
17:27:00  23/05/2005 דוד   

חברים,
לאור מספר בקשות, פתחתי קומונה בתפוז הנקראת בשם:"טקס זאגור ועוד".
המקום ל"זקנים" שגדלו בשנות ה- 70´ וה- 80´ על ברכי הקומיקסים של מ. מזרחי: טקס, זאגור, תולדות המערב הפרוע ועוד...
זה המקום לשאול שאלות, להעביר חוויות וכו'...
מקווה שתשתתפו ותיידעו מתעניינים נוספים.

42   קראמבה :)
2:53:00  14/10/2005 מוטי   

הנה עוד כמה לינקים על זאגור

http://www.comicbooks.westumulka.com/zagor/

קלאב זאגור
http://www.ubcfumetti.com/darkwood/

http://cgi.ebay.com/ZAGOR-ALL-ZLATNA-SERIJA-LMS-6-SPECIALS-2-DVDS_W0QQitemZ6567947895QQcategoryZ64QQtcZphotoQQssPageNameZWDVWQQrdZ1QQcmdZViewItem
ופה אני חושב שזה 340 זאגור על dvd

77 תמונות שער
http://www.ubcfumetti.com/darkwood/gallery_cop.htm#top

http://www.google.com/search?hl=en&q=zagor
ועוד מלא אתרים בגוגל

נדמה לי שפעם ראיתי באתר איטלקי
למעלה מ-200 חוברות זאגור.

גם אני כמו כולם מברך
על ההוצאה המחודשת.

נשמח לראות גם את תולדות המערב הפרוע

43   תקופתו של זאגור
23:50:00  22/10/2006 אבי בן מאור  avibmor@walla.co.il 
התקופה שבא זאגור פעל היא לאחר מלחמת האזרחים.בחוברת מספר 9 מופיעה כבר מכונת ירייה מסוג גטלינג זאת מכונת היריה הראשונה שהומצאה רק במלחמת האזרחים.1861-1865


לתחילת הכתבה
 
קישורים
הדף של טקס (באנגלית)

הדף של זאגור (אנגלית)

שלל כריכות טקס (המקוריות) שפורסמו במהלך השנים

שלל כריכות זאגור (המקוריות) שפורסמו במהלך השנים


חדשות אחרונות
קולנוע
19/11/2010 זה שיר פרידה – ISF סוגר את שעריו
11/09/2010 עיבודים לרוב - והפעם המגדל האפל מאת סטפן קינג
14/08/2010 חרב אור הכחולה תגיע לקרן הכחולה
08/08/2010 הצצה בלעדית לטיזר של האוונג'רס
30/07/2010 הנוסע השמיני : ההתחלה

טלויזיה
17/10/2010 פרק השבוע של האקס מן - פרק 76 והאחרון
30/09/2010 פרק השבוע של האקס מן - פרק 75
27/09/2010 פרק השבוע של האקס מן - פרק 74
20/09/2010 פרק השבוע של האקס-מן פרק 73
10/09/2010 פרק השבוע של האקס מן- פרק 72

ספרים
06/09/2010 הוצאה מחודשת לצלל-אלף
30/07/2010 אן רייס משתגעת סופית
25/07/2010 ספר הנופלים של מאלאזן נסגר.
14/07/2010 הכבוד המיצרי
27/06/2010 והמנצח במדלית זהב... ניל גיימן

סיפורים
04/06/2010 נפתחה תחרות הסיפורים הקצרים על שם עינת פלג ז"ל לשנת 2010
02/05/2008 סקופ בלעדי ! פנטסיה 2000 ב-2008
12/09/2007 שנה טובה
09/08/2007 פרס גפן 2007 – הצבעה לשלב א'
06/08/2007 תחרות סיפורים שנתית – פרס עינת

קומיקס
22/07/2010 האם היו ערפדים בתורה?
13/07/2010 הארווי פארקר נפטר בגיל 70
15/07/2009 קומיקס וירקות לפרס אייזנר
05/07/2009 מייקל ג'קסון הקומיקס
03/06/2009 אלכס רוס ומייק קארי חוברים למען ה-Human Torch

מקומי
02/09/2010 להפחיד בעברית
26/07/2010 פסטביל אייקון מחפש כריש מכירות
24/05/2010 קול קורא להגשת אירועים לפסטיבל אייקון
28/11/2009 כנס מאורות בנושא אסטרונומיה ומדע בדיוני יוצא לדרך!
15/08/2009 מכרז לפעילות דוכן יד-שנייה באייקון

מסע בין כוכבים
15/05/2009 Q כאן
12/05/2009 צוות שחקני פרייזר עושים כבוד לסדרת וויאג'
11/05/2009 קפטן גים טי קרי דור ההמשך
05/05/2009 אבודים במסע בין כוכבים
17/04/2009 וכך זה התחיל

אנימה
02/09/2008   Voltron בדרך למסך הגדול
17/04/2008   Ghost in the Shell -3D
20/03/2008   פוניו לא סתם על הצוק
19/03/2008   'ננה' בין המועמדים לפרס טזוקה
16/03/2008   קיטארו למבוגרים

אימה
12/09/2007   שנה טובה
13/11/2006   הצצה ראשונה ל- The Hills Have Eyes 2
06/11/2006   מסורת לא שוברים - בהאלווין הבא - מסור 4
25/10/2006   זומבים זומבים ועוד זומבים ב''יום המתים''
24/10/2006   פינהד כפי שמעולם לא ראינו אותו

משחקי תפקידים
05/02/2010   כנס מבוכים ודרקונים, 28 בפברואר 2010
27/09/2007   טקטיקה - חנות משחקים חדשה בדיזינגוף סנטר
12/09/2007   שנה טובה
24/07/2007   כנס "קרא-קון" לשיטות משחקי תפקידים
26/02/2007   כנס ביגור

עתידנות
11/12/2008   הלו, שומעים אותי?
23/11/2008   פריצת דרך בהשתלות
05/11/2008   אנרגיה סולארית
31/10/2008   מטוסים גרעיניים?
24/10/2008   שמש נצחית בראש צלול

משחקי מחשב
25/07/2010   הטריילר החדש של DC universe
26/06/2009   מלחמת הכוכבים לגו
19/02/2009   Counter-Strike המשחק האהוב ביותר בישראל של 2008
18/07/2008   DC משיקה את DC Universe Online, משחק רשת מרובה משתתפים
14/06/2008   Old Republic 3?
כתבות אחרונות
קולנוע
איך למדתי להפסיק לדאוג ולאהוב את אבודים זהו.
חגי אלקיים
27/06/2010
שש שנים עברו-חלפו להן. שש שנים של שאלות, של תיאוריות, ובעיקר – של דמויות.

טלויזיה
פרק ראשון מ''בן אלמוות מאת רוג'ר זילאזני''
רוג'ר זילאזני (1937-1995)
25/12/2008
במהלך "שלושת הימים" נחרב כדור הארץ. בני האדם עזבו כבר מזמן את הערבות הרדיואקטיביות השוממות והפכו לנוודים, בני בלי בית, המתגוררים ביקום לא להם. רק מתי מעט, אידיאליסטים, מוזחים, שארית הפליטה, עושים את דרכם בין הצללים בחיפוש אחר אתמול שלעולם לא יחזור.

ספרים
ג'ובניק: סיפור אישי -רקע לאומי
עופר ברנשטיין
06/10/2008
כתבה חדשה ומעניינת של לא אחר מעופר ברנשטיין.

סיפורים
פנטזי.קון 2009
יוליה שנרר
11/08/2009
מציאות או פנטזיה?

קומיקס
צריך סוף לסיפור אהבה? ביקורת סרט
רז גרינברג
18/04/2008
מאז יצירת המופת הראשונה שלו, "Voices of Distant Star", נשמע קולה של חבורה צעקנית ונרגשת שהכתירה את הבמאי מקוטו שינקאי בתואר "מיאזאקי הבא". אם לשפוט על פי סרטו האחרון, "5 סנטימטרים בשניה", בקרוב מאוד נצטרך להודות שהם צדקו.

מקומי
אז למה להם פוליטיקה עכשיו? ז'אנר האימה כמבטא הלך רוח פוליטי
איתן גפני
16/05/2007
מאמרו החדש של איתן גפני על הזוועתונים החדשים של הקולנוע
טינה לאמריקנים: ביקורת על הטינה 2
איתן גפני
16/05/2007
איתן גפני חוזר עם ביקורת על הטינה 2 וסרטי אימה המבוססים על סרטי אימה יפנים

מסע בין כוכבים
Fuzion- the generic rules
אבי סבג
01/12/2006
חברת hero games יחד עם R. Talsorian איחדו כוחות כדי ליצור שיטת משחק אוניברסלית שתנצל את היסודות העקרונות שבשיטות הגיבור וב- Interlock (שיטת המשחק של R. Talsorian) ותתיך אותם לכדי שיטה פשוטה, גמישה, פתוחה אוניברסלית וחופשית, כלומר שתופץ חינם ברשת. התוצאה, כפי שנראה, היתה טובה משקיוו.

אנימה
כוח המחץ- התמונות
עומרי בר-לב
30/01/2009

אימה
מטאל גיר סוליד 4
עומרי בר-לב
20/07/2010
מטאל גיר סוליד, היא אחת מסדרות המשחקים הנחשבות ביותר שיש היום. הסדרה התחילה לפני יותר מעשרים שנה ועדיין רצה בהצלחה גדולה.

משחקי תפקידים

עתידנות

משחקי מחשב