והדרקונים יעופו שוב!
אביעד שמיר

מעוף הדרקונים. סרט ילדים תמים או סרט אנטישמי מסוכן?
למה אחרי שנים של הקרנת הסרט לילדי המדינה, הוא נקטע באופן אכזרי? כתבתו של אביעד שמיר.
מה משותף לנסיכה הקסומה, לאונרד כהן וביצי קינדר? שלושתם מוכרים כמעט בכל העולם, אבל הגיעו דווקא בישראל למעמד מיתולוגי. גם סרט האנימציה "מעוף הדרקונים" זוכה ליחס מיוחד במדינת היהודים, אולם היחס הזה ניתן בידי קבוצת גיל מאוד מסוימת, דווקא כי זו מדינה של יהודים.

טריילר הסרט


בזמן עתיק, כשהעל טבעי עוד שלט בעולם, מבחין הקוסם קרולינוס כי כוחותיו הולכים ונחלשים. הוא מאשים זאת בהכרותו של האדם עם המדע ויכולתו לרתום את איתני הטבע, תחום שליטתו של קרולינוס, לתועלתו. בשלב הזה, עוד מדובר בדברים פשוטים יחסית, כמו טחנת מים המפריעה לבעלי החיים בנהר, אבל קרולינוס צופה אל העתיד ורואה כיצד האדם כובש את השמים בעזרת כלי טיס ומצליח לתקשר עם אנשים בצד השני של העולם בעזרת רדיו וטלפון. מודאג מכוחו הדועך, קרולינוס מזמן לפגישה את אחיו.

ארבעה קוסמים, כל אחד שולט בתחום אחר, נפגשים במקדשה של העתיקות, הכח המיסטי המנחה את העולם. קרולינוס, כאמור, שולט בטבע. סולאריוס שולט בים ובחלל, לו טה זאו שולט ברוחניות ובשלוה ואומאדון שולט בכוחות הרשע. קרולינוס מציע להקים מקלט, מעין שמורת טבע, לקסם שעוד נותר בעולם. הוא יודע שלא ניתן לעצור את המדע והספקנות מלדחוק אותם מהדרך ולכן, מבקש מאחיו לסייע בשימור הקסם במקום אליו לא יוכל האדם להגיע. שניים מאחיו מסכימים לפתרון, אך אומאדון לועג להם. הוא לא מפחד ממדע ומאמין שהדבר רק יאפשר לו לשלוט עוד יותר בבני האדם. בעוד אחיו הולכים ונחלשים, אומאדון טוען כי הטכנולוגיה החדשה רק תסייע להעכיר את לב האנשים, המייצרים כלי מלחמה יותר ויותר הרסניים והופכים את הכסף והשחיתות לחלק גדול יותר מחייהם. הוא עוזב את הישיבה עם הבטחה להפוך את המדע לנשק שיאפשר לו אחיזה נצחית בעולם.

קרולינוס, המבין כי טחנות מים הן הקטנה בצרותיו, יוזם מסע לעצירת אומאדון. לפי הכללים המקובלים, למסע חייבים להיות שותפים לפחות שלושה ועל קרולינוס ואחיו נאסר ללחום זה בזה. הוא מגייס למסע את גורבש, דרקון הבית שלו (אמצעי התחבורה המועדף על קוסמים) ואת האביר סר אורין נוויל-סמיית. בכדי למצוא את הצלע השלישית, פונה קרולינוס לעתיקות. הגיבור הנבחר הוא פיטר דיקנסון, מדען וסופר בן המאה ה-20 שפתח משחק לוח על פי הדמויות בסרט. קרולינוס מביא את פיטר, הנרגש מאין כמותו לפגוש דרקונים אמיתיים, לזמנו ומכין אותו למסע. נסיון של אומאדון לחבל במסע, מבין לתאונה בה פיטר וגורבש מתאחדים ואיש המדע, שכל כך אוהב דרקונים, הופך בעצמו לאחד.

מעוף הדרקונים מבוסס ברובו על סיפור מקורי, אולם הוא שואב השראה משני מקורות ספרותיים. האחד, "הדרקון והג'ורג'" מאת גורדון ר. דיקסון. משם לקוחים כמה רעיונות עלילתיים ובמיוחד, אדם בן זמננו הנכנס לגוף של דרקון קדום בשם גורבש. המקור השני והחריג יחסית, הוא הספר הלא בדיוני "מעוף הדרקונים" שהעניק לסרט לא רק את שמו, אלא גם מחבר הספר, פיטר דיקנסון, הפך בעצמו לדמות ראשית. בן דמותו המצויר של פיטר אף נראה כאשר הוא מחזיק עותק של הספר האמיתי, העוסק באפשרות קיומם של דרקונים בעולמנו. מעט מההסברים המדעיים המוצעים בספר, מופיעים גם בסרט, בסצנה בה הדרקון הזקן סמרגול מלמד את פיטר/גורבש כיצד להיות דרקון.

לסרט יש סיפור מוזר בפני עצמו. הוא הופק בשנת 1982, עם קולותיהם של שניים מהכוכבים הגדולים של התקופה: ג'יימס-דארת'-ארל-ויידר-ג'ונס כאומאדון וג'ון ריטר (שלושה בדירה אחת) כפיטר. דון מקלין תרם את קולו לשיר הפתיחה של ועדיין, זה לא הספיק בכדי להביא את הסרט לקולנוע. הוא הופץ ישירות לוידאו, מבלי לעורר התרגשות מיוחדת. החשיפה הגדולה הגיעה רק ב-1986, כאשר שודר כסרט השבוע ברשת ABC. גם הערוץ הראשון (והיחיד אז) בישראל רכש את מעוף הדרקונים והרבה לשדרו בחופשים. כך, למשך כמה שנים, לא היה כמעט ילד בארץ שלא נחשף למעוף הדרקונים לפחות פעם בחייו והוא הפך במהרה לקלאסיקה. או שלא. באחד הצעדים היותר מטופשים בתולדות רשות השידור (והעתיקות יודעת שלא חסרים כאלה), ניצולת שואה שצפתה בסרט בטלויזיה בתחילת שנות ה-90, התקשרה להנהלת הרשות והתלוננה כי הוא מכיל מסרים אנטישמיים. הסיבה? על תלבושתו של קרולינוס מופיעים כוכבים המזכירים מגן דוד, הוא חובש כיפה והכי חשוב, יש לו אף ארוך. ברשות השידור לא חשבו פעמיים והפסיקו את שידור הסרט באמצע, לזעזועם של לא מעט ילדים שצפו בו בדיוק.

בדרך כלל, לא הייתי מקדיש מקום לטענות כאלה. כמעט כל סרט, במיוחד סרט פנטזיה, זוכה גם לפרשנויות לא מחמיאות שרואות בו מטפורה לתופעה שלילית הקיימת במציאות. עדיין, זו הייתה הפעם היחידה בה טענה של אישה אחת הביאה להעלמת סרט אהוב מהמסכים ללא הגבלת זמן. לרשות השידור היה כנראה העותק החוקי היחיד בארץ ומאז שהוחלט לא לשדר יותר את הסרט, האופציה הזמינה ביותר לצופה הישראלי היא למעשה לראות אותו בחלקים ביוטיוב.

הטענות על אנטישמיות הן חסרות שחר ומעידות יותר על הפרנויה של המתלוננת ואנשי רשות השידור, מאשר על כוונת היוצרים. לא יאמן עד כמה קל להפריך אותן, אם רק טורחים לצפות בסרט. נכון שיש לקרולינוס כיפה, אבל היא ירוקה, לא צבע המזוהה במיוחד עם היהדות. מגני הדוד האלה על הגלימה שלו? כוכבים המשולבים כולם עם ציורים של ירח. אם כבר, מזכיר יותר את דגל טורקיה מאשר סמל יהודי. מה גם, שחדי העין (כלומר, כל מי שיש לו לפחות עין אחת) ישימו לב שלכל ארבעת הקוסמים יש וריאציה של כוכבים על הגלימות שלהם. אז מה, כולם יהודים? גם סולאריוס שחום העור ולו טה זאו האסייתי (אם הסינים היו נעלבים, עוד הייתי מבין)? נכון שיש לקרולינוס אף ארוך, אבל יש לו גם אזניים גדולות, עיניים גדולות וזקן ארוך. אותה מתלוננת כנראה חשבה שגם כיפה אדומה הוא סיפור אנטישמי. בהתאם לרעיון שכל קוסם מייצג לא רק תחום בעולם הקסם, אלא גם גזע של המין האנושי, קרולינוס מייצג את האדם הלבן. הוא בעל מראה של אירופאי זקן, ללא שיוך אתני ספציפי יותר.

גם אם הוא בכל זאת יהודי, אם הבמאים ג'ולס בס וארתור רנקין ג'וניור ישבו והחליטו "בוא נעשה את קרולינוס יהודי, כי קוסם נוצרי זה כבר פאסה", אז מה? הוא הקוסם הטוב. הוא זה שיוזם את המסע נגד כוחות הרשע ומלבד אולקוס ונטיה להתבלבל מדי פעם, אין בו שום מאפיין שלילי. למי שלא שם לב, אומאדון הוא הרע בסיפור והוא דומה יותר לקרנף, מאשר לקבוצה אתנית כלשהי. אישה אחת עם טראומה לאומית, הביאה את אנשי רשות השידור לגנוז סרט אהוב, מבלי לטרוח לבדוק ברצינות את הטענות נגדו.

הקוסם קרולינוס או רבי קרולינוס?

בזמנו, הפסקת השידור בערוץ הראשון לא הפריעה לי. היה לי את הסרט מוקלט וחרשתי את ההקלטה עד שהקסטה העלתה גצים. ראיתי אותו עשרות פעמים, סביר להניח שלפחות אחת מהן בחברת סבתא שלי, בעצמה ניצולת שואה. מאוד אהבתי את הסרט בתור ילד וכמוני, רבים מילידי המחצית הראשונה של שנות השמונים. בפסח האחרון, ראיתי את הסרט לראשונה מזה כמעט שני עשורים, במסגרת הקרנה בסינמטק של פסטיבל אייקון (למרות שהפסטיבל עצמו רק בעוד חצי שנה, כאילו אני צריך לספר לכם את זה). החשש הגדול לפני ההקרנה, כמו כל סרט שאהבתי בילדותי ולא ראיתי מאז, היה לגלות פתאום שמדובר בסרט די מטופש שאמנם נראה נהדר בגיל שש, אבל לא מחזיק בצפיה מפוכחת יותר.

לשמחתי, הסרט עדיין עובד. נדהמתי לגלות כמה מתוכו זכרתי, אבל גם בלי הגורם הנוסטלגי, כנראה שהייתי נהנה ממנו. אני מתאר לעצמי שמי שראה אותו בפעם הראשונה עכשיו, התלהב פחות. האנימציה, שנעשתה כולה ביד, נראתה טוב בשנות השמונים, אולם היא לא כל כך מרשימה בהשוואה למה שניתן לעשות בימינו. גם הפתוס שמלווה קטעים רבים בסרט נשמע קצת מגוחך. זה מוזר, בהתחשב בכך שיש בו גם רגעים של הומור ("ברנדי עושה קסם רע בבטן"), אבל הם נדירים ביחס לרצינות התהומית בה הסרט לוקח את עצמו לפעמים. הפסקול, לעומת זאת, נשאר קסום כפי שהיה. ידעו להלחין סרטים בתקופת האבן.

(הפסקה הבאה מכילה ספוילר)

מעניין שהצפיה המחודשת גרמה לי להבחין בפן של הסרט שלא הייתי מודע אליו בעבר. צופה בוגר מבין זאת מיד, אולם כילד, לא הבנתי שפיטר לא נבחר להתמודד מול אומאדון בגלל שהוא אמיץ וחכם ורגיש ונראה טוב בטייטס. הוא נבחר כי הידע שלו במדעים מספיק איתן בכדי לבטל את הקסם. בעימות הסופי ביניהם, שתמיד נראה לי מעט תמוה, פיטר משתחרר מגופו של גורבש ומחליש את אומאדון בעזרת משפטים מדעיים פשוטים. זאת אומרת, פשוטים לאקדמאי מהמאה ה-20, אבל כאלה שנדרשו מאות שנים לגבש. הוא מבין שאומאדון לא יכול לקטוף את השמש, כי לוקח לאור זמן להגיע לכדור הארץ והשמש לא נמצאת בנקודה בה אנו רואים אותה. הוא יודע שגוף לא יכול סתם להתבטל ועל כן, לא יתכן שהוא וגורבש פשוט יתאחדו כך שהמסה של פיטר תהפוך ללא קיימת. העתיקות בעצם בחרה בו כדי להשמיד את אומאדון בעזרת אותה ספקנות שרצה לרתום לכוחותיו. למרות שהסרט מסתיים עם פשרה מסוימת, בה עוד יש מקום לשאריות של קסם בעולם של פיטר, הוא מראה שההפרדה היא בלתי נמנעת והמדע אכן יעלים את העל-טבעי ויאלץ אותו להתכנס לתוך שמורה. את זה, לא יכולתי לתפוס בתור ילד וזה מה שהפך את הצפיה המחודשת ליותר מחוויה נוסטלגית עבורי. הרגשתי שהמסר האמיתי שעבר לי פעם גבוה מעל הראש, סוף סוף מובן לי.לידיעה זו התפרסמו  8  תגובות
תגובות
1   מזל שהספקתי להקליט את הסרט לפני הצנזורה
18:07:00  08/04/2010 אייל   
לפי זכרוני הסרט הוקרן רק פעמיים בשלמותו

ראש השנה בספטמבר 1987 וחג שבועות של שנת 1989

אבל יכול להיות שהיו עוד הקרנות שלא ראיתי

2   כן
1:34:00  13/04/2010 chogall   
היתה עוד הקרנה אחת אחרי מלחמת המפרץ,
אולי זה היה פסח1991 אולי קצת אחרי זה?
אני זוכר שהיה חופש בבית ספר ואני היתי צריך לנסוע למבחני קבלה לבבית ספר אחר שרציתי להתקבל עליו בשנה הבאה וזה שודר
בערוץ 1 וביקשתי שיקליטו ושחזרתי ראיתי שהסרט באמת הופסק....
כנראה שזה המקרה המדובר אני לא בטוח

3   דווקא כן נראה כאילו יצא מכרזה נאצית
9:49:00  17/04/2010 גדי   
אבל עדיין יש תהום עמוקה בין סרט ילדים לתעמולה נאצית.
שטויות.
מאד אהבתי את הסרט בזמנו..

4   תודה
11:24:00  16/05/2010 Reflector   
תודה אביעד על הכתבה ועל זה שהזכרת לי כמה אני אוהב את הסרט הקסום הזה. ראיתי אותו בגיל 11 בערך וכנראה מספר לא בוטל של פעמים מהקלטות...
כמו הרבה סיפורי ילדים אני חושב שהמסר שאתה מדבר עליו היה מיועד לקהל המבוגרים וזו אולי הסיבה ש"גילית" אותו רק בצפייה המאוחרת.

עבורי המסר הוא שעל אף שאנו חיים בעולם של מדע והגיון חשוב עדיין לשמור מקום קטן לקסם.

בדיעבד אני מאמין שבעקבות הצפיה בflight of dragons הפכתי מחובב SciFi טהור גם לחובב פנטסיה.

5   אם כבר בנושא משהו זוכ ר את הסרטים האחרים
11:29:00  16/05/2010 עירן  shookyco@hotmail.com 
שערוץ ראשון חירבש עלינו כל הזמן ותקע אותם בלי להודיע או הפסיק סתם ככה??

אני מדבר למשל :
נער העדשה- או העדשאי - זה מצאתי
היה גם את השני בסדרה שזה עוד לא מצאתי

היה סרט אנימה על אחד שבסוף בוגד בכל העם שלו והם הופכים לעופות או סוג של זה..תמיד ערוץ ראשון חירבש אותו -אשמח אם משהו יודע את השם של זה..הוא בגד בהם על ידי הצפה של השערי ים או משהו כזה...זה היה מזמן אז לא זוכר

הסרט שאני הכי לא זוכר הוא משהו מצויר גם כן עם איזה חרב אגדית או אגדתית שבעזרתה הרימו את המתים לעזרה...זה היה סרט טוב אבל סמוך על ערוץ ראשון שאיתו אי אפשר אף פעם לתפוס אותו כראוי .


אגב העדשאי שהוא סרט שעד היום טוב לדעתי מצוי עם כתוביות עברית ב"פרד" למי שרוצה..באמת היה אחד הסרטים..עבדו עליו 3 שנים כי זה מה שהטכנולוגיה אז יכלה לעשות..היום בטח בחודש היו עושים את זה במקרה הגרוע

בכל מקרה אשמח בכלל לעזרה ואם אפשר בכלל לפתוח פה פוסט על כל הסרטים הישנים שערוץ 1 חירבש כדי שכולנו נוכל לחפשם ברשת

6   הסרט שאתה מחפש
13:48:00  31/05/2010 של ברמן  shelberman@gmail.com 
עירן, הסרט שהם הופכים לעופות כשהם מתים נקרא "היה היה פעם", חפש אותו בויקיפדיה תחת השם
windaria


7   גיסנו...תודה!!!!!
3:54:00  18/06/2010 עירן   
אתה תותח..מצאתי את זה כטורנט עכשיו

8   שידרו את מעוף הדרקונים אתמול
21:52:00  14/07/2010 גדי   
בערוץ 5 בYES.
בטח יהיו עוד שידורים חוזרים..


לתחילת הכתבה
 

חדשות אחרונות
קולנוע
19/11/2010 זה שיר פרידה – ISF סוגר את שעריו
11/09/2010 עיבודים לרוב - והפעם המגדל האפל מאת סטפן קינג
14/08/2010 חרב אור הכחולה תגיע לקרן הכחולה
08/08/2010 הצצה בלעדית לטיזר של האוונג'רס
30/07/2010 הנוסע השמיני : ההתחלה

טלויזיה
17/10/2010 פרק השבוע של האקס מן - פרק 76 והאחרון
30/09/2010 פרק השבוע של האקס מן - פרק 75
27/09/2010 פרק השבוע של האקס מן - פרק 74
20/09/2010 פרק השבוע של האקס-מן פרק 73
10/09/2010 פרק השבוע של האקס מן- פרק 72

ספרים
06/09/2010 הוצאה מחודשת לצלל-אלף
30/07/2010 אן רייס משתגעת סופית
25/07/2010 ספר הנופלים של מאלאזן נסגר.
14/07/2010 הכבוד המיצרי
27/06/2010 והמנצח במדלית זהב... ניל גיימן

סיפורים
04/06/2010 נפתחה תחרות הסיפורים הקצרים על שם עינת פלג ז"ל לשנת 2010
02/05/2008 סקופ בלעדי ! פנטסיה 2000 ב-2008
12/09/2007 שנה טובה
09/08/2007 פרס גפן 2007 – הצבעה לשלב א'
06/08/2007 תחרות סיפורים שנתית – פרס עינת

קומיקס
22/07/2010 האם היו ערפדים בתורה?
13/07/2010 הארווי פארקר נפטר בגיל 70
15/07/2009 קומיקס וירקות לפרס אייזנר
05/07/2009 מייקל ג'קסון הקומיקס
03/06/2009 אלכס רוס ומייק קארי חוברים למען ה-Human Torch

מקומי
02/09/2010 להפחיד בעברית
26/07/2010 פסטביל אייקון מחפש כריש מכירות
24/05/2010 קול קורא להגשת אירועים לפסטיבל אייקון
28/11/2009 כנס מאורות בנושא אסטרונומיה ומדע בדיוני יוצא לדרך!
15/08/2009 מכרז לפעילות דוכן יד-שנייה באייקון

מסע בין כוכבים
15/05/2009 Q כאן
12/05/2009 צוות שחקני פרייזר עושים כבוד לסדרת וויאג'
11/05/2009 קפטן גים טי קרי דור ההמשך
05/05/2009 אבודים במסע בין כוכבים
17/04/2009 וכך זה התחיל

אנימה
02/09/2008   Voltron בדרך למסך הגדול
17/04/2008   Ghost in the Shell -3D
20/03/2008   פוניו לא סתם על הצוק
19/03/2008   'ננה' בין המועמדים לפרס טזוקה
16/03/2008   קיטארו למבוגרים

אימה
12/09/2007   שנה טובה
13/11/2006   הצצה ראשונה ל- The Hills Have Eyes 2
06/11/2006   מסורת לא שוברים - בהאלווין הבא - מסור 4
25/10/2006   זומבים זומבים ועוד זומבים ב''יום המתים''
24/10/2006   פינהד כפי שמעולם לא ראינו אותו

משחקי תפקידים
05/02/2010   כנס מבוכים ודרקונים, 28 בפברואר 2010
27/09/2007   טקטיקה - חנות משחקים חדשה בדיזינגוף סנטר
12/09/2007   שנה טובה
24/07/2007   כנס "קרא-קון" לשיטות משחקי תפקידים
26/02/2007   כנס ביגור

עתידנות
11/12/2008   הלו, שומעים אותי?
23/11/2008   פריצת דרך בהשתלות
05/11/2008   אנרגיה סולארית
31/10/2008   מטוסים גרעיניים?
24/10/2008   שמש נצחית בראש צלול

משחקי מחשב
25/07/2010   הטריילר החדש של DC universe
26/06/2009   מלחמת הכוכבים לגו
19/02/2009   Counter-Strike המשחק האהוב ביותר בישראל של 2008
18/07/2008   DC משיקה את DC Universe Online, משחק רשת מרובה משתתפים
14/06/2008   Old Republic 3?
כתבות אחרונות
קולנוע
איך למדתי להפסיק לדאוג ולאהוב את אבודים זהו.
חגי אלקיים
27/06/2010
שש שנים עברו-חלפו להן. שש שנים של שאלות, של תיאוריות, ובעיקר – של דמויות.

טלויזיה
פרק ראשון מ''בן אלמוות מאת רוג'ר זילאזני''
רוג'ר זילאזני (1937-1995)
25/12/2008
במהלך "שלושת הימים" נחרב כדור הארץ. בני האדם עזבו כבר מזמן את הערבות הרדיואקטיביות השוממות והפכו לנוודים, בני בלי בית, המתגוררים ביקום לא להם. רק מתי מעט, אידיאליסטים, מוזחים, שארית הפליטה, עושים את דרכם בין הצללים בחיפוש אחר אתמול שלעולם לא יחזור.

ספרים
ג'ובניק: סיפור אישי -רקע לאומי
עופר ברנשטיין
06/10/2008
כתבה חדשה ומעניינת של לא אחר מעופר ברנשטיין.

סיפורים
פנטזי.קון 2009
יוליה שנרר
11/08/2009
מציאות או פנטזיה?

קומיקס
צריך סוף לסיפור אהבה? ביקורת סרט
רז גרינברג
18/04/2008
מאז יצירת המופת הראשונה שלו, "Voices of Distant Star", נשמע קולה של חבורה צעקנית ונרגשת שהכתירה את הבמאי מקוטו שינקאי בתואר "מיאזאקי הבא". אם לשפוט על פי סרטו האחרון, "5 סנטימטרים בשניה", בקרוב מאוד נצטרך להודות שהם צדקו.

מקומי
אז למה להם פוליטיקה עכשיו? ז'אנר האימה כמבטא הלך רוח פוליטי
איתן גפני
16/05/2007
מאמרו החדש של איתן גפני על הזוועתונים החדשים של הקולנוע
טינה לאמריקנים: ביקורת על הטינה 2
איתן גפני
16/05/2007
איתן גפני חוזר עם ביקורת על הטינה 2 וסרטי אימה המבוססים על סרטי אימה יפנים

מסע בין כוכבים
Fuzion- the generic rules
אבי סבג
01/12/2006
חברת hero games יחד עם R. Talsorian איחדו כוחות כדי ליצור שיטת משחק אוניברסלית שתנצל את היסודות העקרונות שבשיטות הגיבור וב- Interlock (שיטת המשחק של R. Talsorian) ותתיך אותם לכדי שיטה פשוטה, גמישה, פתוחה אוניברסלית וחופשית, כלומר שתופץ חינם ברשת. התוצאה, כפי שנראה, היתה טובה משקיוו.

אנימה
כוח המחץ- התמונות
עומרי בר-לב
30/01/2009

אימה
מטאל גיר סוליד 4
עומרי בר-לב
20/07/2010
מטאל גיר סוליד, היא אחת מסדרות המשחקים הנחשבות ביותר שיש היום. הסדרה התחילה לפני יותר מעשרים שנה ועדיין רצה בהצלחה גדולה.

משחקי תפקידים

עתידנות

משחקי מחשב